Stambuł

Artykuły - Stambuł (263)

 • Mały Stambuł w ogrodzie. Buduje meczety już od 45 lat

  Mały Stambuł w ogrodzie. Buduje meczety już od 45 lat

  W niewielkim miasteczku położonym niemalże w środku szwedzkiej tajgi możemy napotkać na coś niezwykłego. Jan-Erik Svennberg przemienił swój przydomowy ogródek w "Mały Stambuł", budując kilkanaście drewnianych replik meczetów i innych budynków pochodzących z tureckiej metropolii.
 • Stambuł z futurystyczną wieżą radiowo-telewizyjną

  Stambuł z futurystyczną wieżą radiowo-telewizyjną

  Stambuł doczekał się nowej, futurystycznej wieży, która jest odpowiedzialna za przesyłanie sygnału radiowego oraz telewizyjnego. Konstrukcja ma 369 metrów wysokości.
 • Zaczęła się przeprowadzka na megalotnisko w Stambule

  Zaczęła się przeprowadzka na megalotnisko w Stambule

  Przed świtem w piątek rozpoczęła się w Stambule wielka przeprowadzka przewoźników i personelu z dotychczasowego lotniska im. Ataturka na nowe megalotnisko IGA, stanowiące prestiżowy projekt prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
 • Erdogan otworzył nowe lotnisko w Stambule

  Erdogan otworzył nowe lotnisko w Stambule

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył nowe gigantyczne lotnisko w Stambule. W tym tygodniu zaplanowano jedynie pojedyncze loty; docelowo jednak - według tureckich władz - port lotniczy nad Bosforem ma być największy na świecie.
 • Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Stambule

  Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Stambule

  Państwo Islamskie (IS) opublikowało w poniedziałek komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. W zamachu na uczestników sylwestrowej zabawy zginęło co najmniej 39 osób.
 • Eksplozje na lotnisku w Stambule. Są zabici i ranni

  Eksplozje na lotnisku w Stambule. Są zabici i ranni

  Władze tureckie poinformowały o 28 zabitych i około 60 osobach rannych na międzynarodowym lotnisku Ataturka w Stambule, gdzie we wtorek wieczorem doszło do dwóch eksplozji i strzelaniny. W związku z eksplozjami na lotnisku polskie służby konsularne pozostają w kontakcie z miejscową policją. "Weryfikujemy, czy wśród rannych mogą być polscy obywatele" - informuje polskie MSZ.
 • Zamach bombowy w centrum Stambułu

  Zamach bombowy w centrum Stambułu

  Jedenaście osób zginęło, a trzydzieści sześć zostało rannych w wyniku zamachu w centrum Stambułu - poinformował gubernator miasta Vasip Sahin. Wśród ofiar śmiertelnych jest siedmiu policjantów i czterech cywilów. Trzy ranne osoby są w stanie krytycznym. Ładunek wybuchowy eksplodował we wtorek rano w pobliżu przystanku autobusowego.
 • Turcja: Atak w centrum Stambułu. 10 osób nie żyje

  Turcja: Atak w centrum Stambułu. 10 osób nie żyje

  W samobójczym zamachu w historycznej części Stambułu we wtorek zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych. Według wicepremiera Turcji Numana Kurtulmusa większość zabitych to cudzoziemcy. Władze zidentyfikowały sprawcę; był nim urodzony w 1988 roku Syryjczyk.
 • Stambuł. Miasto euroazjatyckich derbów

  Stambuł. Miasto euroazjatyckich derbów

  Derbowa rywalizacja w każdym mieście budzi ogromne emocje, ale w tureckim Stambule potyczki zespołów z tego samego miasta to niezwykłe derby, to pojedynki międzykontynentalne.
 • Zamieszki w stolicy Turcji: Śmierć policjanta

  Zamieszki w stolicy Turcji: Śmierć policjanta

  Policjant zginął w niedzielę w ostrych starciach ze skrajnie lewicowymi demonstrantami w Stambule - poinformowała agencja Anatolia.

Filmy - Stambuł (14)

 • „Polacy za granicą”: Kabab to nie tylko mięso zawinięte w bułkę. Zaskakujące

  Na początek zagadka: ile meczetów znajduje się w Stambule? Odpowiedź w programie. Laura mieszka w Turcji od 2,5 roku. Pracuje w spedycji polsko-tureckiej. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem poszli do tureckiej restauracji. Zjedli mieszankę kebabów. Laura wyjaśniła zdumionemu Tomkowi, że kebab to raczej sposób przygotowania mięsa, a nie tylko mięso zawinięte w bułkę, jakie znamy z polskich realiów. Można go podać w wielu formach i na przeróżne sposoby. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • "Polacy za granicą": Historia branki z haremu, która została żoną sułtana Sulejmana Wspaniałego

  Na początek zagadka: jakie umiejętności musiały posiadać żony sułtanów? Odpowiedź w programie. Laura mieszka w Turcji od 2,5 roku. Pracuje w spedycji polsko-tureckiej. Opowiedziała widzom o historii wielkiej miłości Hürrem, z początku branki w haremie, a potem żony Sulejmana Wspaniałego. Pochodziła ona z terenu dawnych ziem Królestwa Polskiego. Laura razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzili słynny Pałac Topkapı. Pałac w centrum Stambułu był rezydencją sułtanów przez stulecia. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • „Polacy za granicą”: Jedyne miasto, które leży na dwóch różnych kontynentach

  Na początek zagadka: ile kosztuje bilet na statek z Europy do Azji? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem popłynęli statkiem z Europy do… Azji. Potem zjedli posiłek w typowej tureckiej restauracji. Najbardziej smakował im deser. Była to turecka wersja ciasta trileçe. Tomkowi także przypadło danie podobne do polskich gołąbków Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
 • "Polacy za granicą": Bazar Egipski w Stambule jest czynny cały czas. Oprócz pory modlitw

  Na początek zagadka: jak w Stambule ludzie radzą sobie z upałami? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili Bazar Egipski, gdzie m.in. można kupić dość tanio egzotyczne przyprawy. Jest w czym wybierać! Handel kwitnie bez przerwy na tym bazarze z wyjątkiem pory modlitw. Wtedy ludzie rozkładają dywaniki i modlą się. Jest tam nawet, wśród stoisk i kramów, specjalny balkon dla imama. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.