sprzedaż mieszkania

Artykuły - Sprzedaż mieszkania (119)

 • Sprzedaż mieszkania - umowa deweloperska nie zwolni z podatku

  Sprzedaż mieszkania - umowa deweloperska nie zwolni z podatku

  Od płacenia podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania może zwolnić przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na tzw. własne cele mieszkaniowe. Są na to trzy lata. Jednak urząd skarbowy przypomina, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej nie wystarczy. Prawo do zwolnienia z podatku daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności - podaje serwis Prawo.pl.
 • Sprzedajesz mieszkanie? Nie przesadzaj z ceną!

  Sprzedajesz mieszkanie? Nie przesadzaj z ceną!

  Nawet teraz, gdy mieszkania sprzedają się w dość szybkim tempie, można zaprzepaścić szansę uzyskania dobrej ceny. Powodem są zbyt wysokie oczekiwania sprzedających. Znacznie zawyżona cena ofertowa odstraszy każdego klienta.
 • Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po śmierci małżonka w świetle nowych przepisów

  Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po śmierci małżonka w świetle nowych przepisów

  Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia jest zasadniczo obarczona obowiązkiem zapłaty 19% podatku od osiągniętego z tej sprzedaży dochodu. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują jednak przepisy znowelizowanej ustawy o PIT zezwalające na korzystniejszy dla podatników sposób liczenia tego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych przez małżonków do majątku wspólnego.
 • Fiskus nie może odbierać spadkobiercom praw, które przysługiwały spadkodawcy

  Fiskus nie może odbierać spadkobiercom praw, które przysługiwały spadkodawcy

  "(...) z art. 97 § 1 O.p. wynika, iż "spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy". Prawem podatnika (tu: spadkodawcy) przejmowanym przez spadkobierców było prawo do wyłączenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości (z opodatkowania - przyp. autora). (...) Nie mogą więc oni znaleźć się w sytuacji prawnej gorszej, niż ich poprzednik prawny" - orzekł 28 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, uchylając interpretację organu podatkowego odmawiającą małżonce prawa do skorzystania przy sprzedaży nieruchomości z przysługującego jej zmarłemu mężowi zwolnienia podatkowego (sygn. akt I SA/Łd 790/18).
 • Sprzedaż nieruchomości - umowa przedwstępna krok po kroku

  Sprzedaż nieruchomości - umowa przedwstępna krok po kroku

  W większości przypadków sprzedaż lub zakup nieruchomości rozpoczyna się od zawarcia umowy przedwstępnej. Nie stanowi ona dokumentu, który już w tym momencie przenosi własność na nabywcę, ale określa za to podstawowe zasady i warunki tej właściwej umowy. Co zatem należy o niej wiedzieć?
 • Nowe zasady opodatkowania zbycia nieruchomości

  Nowe zasady opodatkowania zbycia nieruchomości

  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz Ordynacji podatkowej wprowadziła nowe zasady opodatkowania sprzedaży i innych form zbycia nieruchomości. Do końca 2018 r. zbywcy byli obciążeni podatkiem za odpłatne pozbycie się nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu. Jak wygląda ich sytuacja po 1 stycznia 2019 r.?
 • Pięć popularnych błędów przy sprzedaży domu

  Pięć popularnych błędów przy sprzedaży domu

  Przesadzone oczekiwania co do ceny, słabej jakości ogłoszenie i zdjęcia w nim, brak komfortu dla oglądającego oraz niechęć do ponoszenia nakładów finansowych - to najczęściej powtarzające się błędy osób sprzedających dom. Nic dziwnego, że w niektórych przypadkach mijają długie kwartały, a nieruchomość nadal nie znajduje nabywcy - zwraca uwagę Marcin Krasoń z Home Broker.
 • Czy likwidacja użytkowania wieczystego uniemożliwia sprzedaż mieszkania?

  Czy likwidacja użytkowania wieczystego uniemożliwia sprzedaż mieszkania?

  Sprzedaż mieszkań zostanie zablokowana przez przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów we własność - tego obawiali się notariusze. 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln Polaków stało się właścicielami gruntów, które dotąd były w użytkowaniu wieczystym. Co można zrobić, aby sprzedać mieszkanie, którego dotyczy proces likwidacji użytkowania wieczystego?
 • Żegnaj użytkowanie wieczyste, witajcie kłopoty ze sprzedażą mieszkań

  Żegnaj użytkowanie wieczyste, witajcie kłopoty ze sprzedażą mieszkań

  Kupujący i sprzedający mieszkania na uwłaszczanych gruntach muszą uzbroić się w cierpliwość: eksperci twierdzą, że transakcje potrwają dłużej niż zazwyczaj. Wszystko przez zaświadczenia, jakie są wydawane przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Agencje nieruchomości spodziewają się zawirowań na rynku. Nie będą to zmiany rewolucyjne, ale mogą mieć wpływ na zainteresowanie niektórymi transakcjami.
 • Zmiany w podatkach: Po Nowym Roku więcej mieszkań na rynku

  Zmiany w podatkach: Po Nowym Roku więcej mieszkań na rynku

  Mniej mieszkań na sprzedaż w tym roku, wysyp nieruchomości po 1 stycznia 2019 r. - taki doraźny skutek będzie mieć podpisana przez prezydenta 14 listopada br. nowelizacja ustawy o podatkach - ocenia ekspert Nowodworski Estates.

Filmy - Sprzedaż mieszkania (1)

 • Będzie coraz trudniej sprzedać używane mieszkanie. Ceny mogą spaść nawet o 20 procent

  Reprezentanci wyżu demograficznego, urodzeni na początku lat 80. ubiegłego wieku, masowo kupowali mieszkania w latach 2006-2008. Według części ekspertów, status ekonomiczny wielu z nich wzrósł już na tyle, że obecnie myślą o zmianie lokali na większe i wygodniejsze. Dlatego, nieruchomości wybudowane w okresie boomu mieszkaniowego będą za 2-3 lata wracały do obrotu ze zwiększoną siłą.