spółki

Artykuły - Spółki (731)

 • Główne indeksy rozpoczęły tydzień wzrostami

  Główne indeksy rozpoczęły tydzień wzrostami

  Główne indeksy na GPW rozpoczęły tydzień od wzrostów. W związku z luzowaniem obostrzeń przez kolejne kraje i odmrażaniem gospodarek, na globalnych rynkach utrzymują się pozytywne nastroje.
 • W pierwszym kwartale br. grupa Pekao zarobiła 186,9 mln zł

  W pierwszym kwartale br. grupa Pekao zarobiła 186,9 mln zł, co oznacza wzrost o 12,5 proc. rok do roku - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.
 • Główne indeksy w górę! CD Projekt liderem wzrostów w WIG20

  Główne indeksy w górę! CD Projekt liderem wzrostów w WIG20

  Główne indeksy na GPW poszły w czwartek w górę, a poza producentami leków na plusie znalazły się także wszystkie wskaźniki sektorowe. W WIG20 liderem wzrostów był CD Projekt, którego wyniki finansowe za IV kw. 2019 r. były znacznie powyżej oczekiwań rynku.
 • "Zielona wyspa" w czasach giełdowego krachu? Akcje producentów złota!

  "Zielona wyspa" w czasach giełdowego krachu? Akcje producentów złota!

  Gdy na światowych giełdach ceny gwałtownie spadają, jednocześnie nastały "złote czasy" dla producentów złota. Tak przynajmniej można sądzić, patrząc na notowania akcji największych wydobywców na świecie, których inwestorzy określają skrótem BAANG.
 • Paweł Majewski nowym prezesem Lotosu

  Paweł Majewski nowym prezesem Lotosu

  Rada nadzorcza Lotosu powołała w czwartek Pawła Jana Majewskiego na stanowisko prezesa spółki - podał Lotos w komunikacie.
 • Co dalej z warszawską giełdą

  Co dalej z warszawską giełdą

  Prezes GPW: Rok 2020 będzie intensywny dla warszawskiej giełdy. Liczymy na większą liczbę debiutów, środki z PPK i sukces oferty technologicznej
 • Odzyskiwanie należności przez wspólników

  Odzyskiwanie należności przez wspólników

  Wspólnicy spółki cywilnej dochodzący na drodze sądowej przysługujących im należności powinni działać łącznie. W przypadku złożenia pozwu tylko przez jednego lub niektórych wspólników, sąd wezwie pozostałych do udziału w sprawie. Ta zasada nie ma jednak zastosowania w sprawach gospodarczych oraz objętych postępowaniem uproszczonym i nakazowym.
 • Wysoka stopa dywidendy nie musi oznaczać świetnej okazji inwestycyjnej

  Wysoka stopa dywidendy nie musi oznaczać świetnej okazji inwestycyjnej

  Kluczowym czynnikiem przy wyborze do portfela spółki dywidendowej jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa i faza jego rozwoju. Powinniśmy raczej postawić na podmiot z tzw. sektora defensywnego, tj. odpornego na wahania koniunktury. To może być np. rynek podstawowych dóbr konsumenckich czy użyteczności publicznej. Szczegółowej analizy wymaga dotychczasowa historia podziału zysków firmy z akcjonariuszami. Obserwowanie wyników z kilku ostatnich lat pozwoli dokładniej przewidzieć poziom przyszłych wypłat. Bardzo ważna jest także znajomość sposobu rozliczania transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
 • Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale br. wyniósł 1,6 mld zł

  Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale br. wyniósł 1,6 mld zł

  - Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody Grupy w II kwartale 2019 r. osiągnęły ponad 29,2 mld zł, a w tym samym okresie 2018 r. wynosiły 26,7 mld zł - wynika z danych koncernu. Kurs akcji paliwowego giganta mocno poszedł do góry.
 • Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych

  Ministrowie zajmą się we wtorek projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, w którym przewidziano m.in. dematerializację akcji na okaziciela w spółkach niepublicznych, co ma utrudnić "pranie brudnych pieniędzy" i zwiększyć bezpieczeństwo w obrocie akcjami tych spółek.

Filmy - Spółki (7)

 • Anonimowość akcjonariatu w spółkach będzie ograniczona

  Spółki będą zobligowane do prowadzenia w formie elektronicznej rejestrów akcjonariuszy. W znacznym stopniu ograniczy to anonimowość akcjonariatu. Najprawdopodobniej w 2020 r. w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, na mocy której akcje spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych zostaną pozbawione formy dokumentu. W konsekwencji spółki będą zobligowane do prowadzenia w formie elektronicznej rejestrów akcjonariuszy.
 • Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Spośród 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa, które przekazały prawie 100 mln zł Polskiej Fundacji Narodowej, aż 9 to spółki z WIG-20. Wśród hojnych fundatorów jest też Polski Holding Nieruchomości SA, który trafił na giełdę w ramach akcjonariatu obywatelskiego. Drobni inwestorzy współfundują kampanię bilbordową przeciw sądom. - Rząd zmusił 17 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa do przekazania Polskiej Fundacji Nieruchomości prawie 100 mln zł i teraz lobbuje suwerena za pieniądze... suwerena - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.
 • Karczewski w RMF: W jakimś zakresie popełniliśmy błędy

  Przystąpiliśmy do dobrej zmiany również w zakresie spółek. Nie wszystko poszło dobrze, wyciągnęliśmy wnioski, nobody’s perfect - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, Stanisław Karczewski. "W jakimś zakresie popełniono błędy. Minister skarbu został odwołany, zmiany w spółkach również nastąpią, bo pani premier to zapowiedziała" - dodał polityk PiS. Jak tłumaczył, w ramach "dobrej zmiany" zmniejszono wynagrodzenia i zmniejszono możliwość zasiadania w spółkach Skarbu Państwa. "To że ktoś jest z rodziny jakiegoś polityka, to są pojedyncze osoby, ale to są naprawdę fachowcy" - mówił marszałek Senatu.
 • Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwień przy zakładaniu spółek przez internet

  Założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych dotyczą umożliwienia zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet, co oznacza w praktyce możliwość ich założenia w ciągu 24 godzin – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Samborska, senior menedżer w dziale doradztwa podatkowego w firmie Grant Thornton. – Pamiętajmy jednak, że zakładanie takiej spółki odbywa się przy użyciu wzorca, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, co oznacza, że nie możemy w sposób dowolny regulować praw i obowiązków pomiędzy wspólnikami a spółką.