spółki

Artykuły - Spółki (36)

 • PwC: Drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW

  PwC: Drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW

  Na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale odnotowano trzy pierwotne oferty publiczne (IPO), wszystkie na alternatywnym rynku NewConnect, ich łączna wartość wyniosła 3 mln euro. Oznacza to już drugi kwartał z rzędu bez debiutu na rynku głównym GPW - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe", przygotowanego przez firmę PwC.
 • Prosta spółka akcyjna zagrożeniem dla bezpieczeństwa obrotu i inwestorów

  Prosta spółka akcyjna zagrożeniem dla bezpieczeństwa obrotu i inwestorów

  - Proponujemy największą zmianę w prawie spółek od czasu wejścia w życie kodeksu. Wiedzieliśmy, że nie wszyscy przedstawiciele doktryny będą popierali tę drogę unowocześnienia prawa spółek - mówiła w rozmowie z "DGP" w połowie lutego minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Kilkukrotnie ona i jej zastępcy powtarzali, że sprzeciw kilku ekspertów nie może storpedować prac nad nowym rozwiązaniem.
 • 176,7 mln zł za 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, właściciela kolejki na Kasprowy

  176,7 mln zł za 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, właściciela kolejki na Kasprowy

  176,7 mln zł zapłacił Fundusz FIZAN - którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR - za 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych - poinformował zarząd spółki PKL, do której należą, m.in. kolejki linowe na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę.
 • Prosta spółka akcyjna PSA przyjęta!

  Prosta spółka akcyjna PSA przyjęta!

  Rząd przyjął projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ustanowienie nowej formy prawnej będzie możliwe dzięki nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Ma ona ułatwić działanie młodych, technologicznych firm.
 • Aktywa PKO BP przekroczyły 300 mld zł; bank chce dotrzeć do nowej grupy inwestorów

  Aktywa PKO BP przekroczyły 300 mld zł; bank chce dotrzeć do nowej grupy inwestorów

  PKO BP, którego suma bilansowa na koniec III kwartału przekroczyła 300 mld zł, liczy, że po trafieniu do grupy dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell dotrze do nowej grupy inwestorów. W IV kwartale i I kwartale 2019 r. planuje z nimi spotkania - poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku.
 • Uciekają przed polskimi sądami. PiS zachęcił spółki do arbitrażu

  Uciekają przed polskimi sądami. PiS zachęcił spółki do arbitrażu

  Prawnicy śmieją się, że obecna władza zrobiła coś, co nie udało się poprzednikom: zachęciła biznes do arbitrażu. Już mało kto chce poddać się pod osąd rodzimego wymiaru sprawiedliwości.
 • Celny strzał Blachotrapezu

  Celny strzał Blachotrapezu

  Jak z rodzinnej firmy produkującej pokrycia dachowe uczynić markę rozpoznawalną w całej Polsce? Przepis wydaje się prosty, choć nie każdy znajdzie w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby go zrealizować. Należy więc - bez względu na ryzyko sportowej klęski - dołączyć do grona sponsorów narodowej reprezentacji w piłce nożnej. Taką strategię z powodzeniem zastosował zarząd Blachotrapezu i dzisiaj może mówić o sukcesie marketingowym.
 • MPiT proponuje prostą spółkę akcyjną

  MPiT proponuje prostą spółkę akcyjną

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii proponuje wprowadzenie nowego rodzaju zakładania firmy - prostą spółkę akcyjną.
 • Nowy typ spółki kapitałowej adresowany do start-upów

  Nowy typ spółki kapitałowej adresowany do start-upów

  Regulacje dotyczące nowego typu spółki kapitałowej, tzw. prostej spółki akcyjnej zawiera projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych i niektórych innych ustaw, który ukazał się w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. To propozycje adresowane przede wszystkim do środowiska start-upów.
 • Czy warto prowadzić egzekucję z udziałów w spółce z o.o.?

  Czy warto prowadzić egzekucję z udziałów w spółce z o.o.?

  Udziały w spółce z o.o. mogą zostać zajęte w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Wierzyciel, który wszczyna egzekucję nie zakładając, że sam przejmie udziały, do których skierowano egzekucję, może mieć spore trudności z zaspokojeniem należności z dochodów z udziałów czy z ich sprzedaży.

Filmy - Spółki (6)

 • Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Spośród 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa, które przekazały prawie 100 mln zł Polskiej Fundacji Narodowej, aż 9 to spółki z WIG-20. Wśród hojnych fundatorów jest też Polski Holding Nieruchomości SA, który trafił na giełdę w ramach akcjonariatu obywatelskiego. Drobni inwestorzy współfundują kampanię bilbordową przeciw sądom. - Rząd zmusił 17 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa do przekazania Polskiej Fundacji Nieruchomości prawie 100 mln zł i teraz lobbuje suwerena za pieniądze... suwerena - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.
 • Karczewski w RMF: W jakimś zakresie popełniliśmy błędy

  Przystąpiliśmy do dobrej zmiany również w zakresie spółek. Nie wszystko poszło dobrze, wyciągnęliśmy wnioski, nobody’s perfect - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, Stanisław Karczewski. "W jakimś zakresie popełniono błędy. Minister skarbu został odwołany, zmiany w spółkach również nastąpią, bo pani premier to zapowiedziała" - dodał polityk PiS. Jak tłumaczył, w ramach "dobrej zmiany" zmniejszono wynagrodzenia i zmniejszono możliwość zasiadania w spółkach Skarbu Państwa. "To że ktoś jest z rodziny jakiegoś polityka, to są pojedyncze osoby, ale to są naprawdę fachowcy" - mówił marszałek Senatu.
 • Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwień przy zakładaniu spółek przez internet

  Założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych dotyczą umożliwienia zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet, co oznacza w praktyce możliwość ich założenia w ciągu 24 godzin – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Samborska, senior menedżer w dziale doradztwa podatkowego w firmie Grant Thornton. – Pamiętajmy jednak, że zakładanie takiej spółki odbywa się przy użyciu wzorca, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, co oznacza, że nie możemy w sposób dowolny regulować praw i obowiązków pomiędzy wspólnikami a spółką.
 • Mężczyźni, wasz czas już mija!

  Parlament Europejski zaaprobował dyrektywę, w myśl której kobiety miałyby zajmować 40 procent stanowisk dyrektorów niewykonawczych w spółkach notowanych na giełdzie. Czy to oznacza koniec męskiej dominacji w świecie wielkich pieniędzy? - Kobiety wnoszą do zarządzania firmami większy pragmatyzm i lepszą organizację - przekonują zwolennicy tego rozwiązania. A może nie liczy się płeć, tylko kompetencje?