spłata kredytu

Artykuły - Spłata kredytu (261)

 • Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  ​Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. pobierania prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.
 • Pandemia mocno zachwieje kondycją naszych banków

  Pandemia mocno zachwieje kondycją naszych banków

  Jak wskazuje NBP, pandemia SARS-CoV-2 to kolejny na przestrzeni ostatnich miesięcy cios dla sektora bankowego, po procesach o kredyty frankowe czy tzw. małym TSUE, regulującym zwroty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów konsumpcyjnych. Teraz nałożyły się na nie dodatkowe problemy - obniżki stóp procentowych, niska aktywność klientów i wzrost kosztów ryzyka, co z pewnością odbija się na kondycji finansowej sektora.
 • Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  W dobie pandemii COVID-19, a w ślad za tym kryzysu gospodarczego i na rynku pracy skutkujących często utratą lub obniżeniem dochodów, wielu kredytobiorców stanęło w obliczu problemów z bieżącą obsługą comiesięcznych zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytowych. Dla banku niespłacany kredyt jest również nie lada problemem, więc trudno się dziwić, że instytucje kredytowe wyszły temu problemowi naprzeciw, oferując wakacje kredytowe. Termin ten nie zawsze jednak oznacza to samo, a już na pewno nie skutkuje częściowym umorzeniem kredytu. Co gorsza, wakacje kredytowe, jak każde inne, mogą po prostu kosztować.
 • Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Skutki pandemii koronawirusa uderzą w portfele kredytowe. Wakacje od spłaty rat przesuną moment prawdy, który najmocniej objawi się prawdopodobnie w czwartym kwartale.
 • Koła ratunkowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych

  Koła ratunkowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych

  Właściciele kredytów mieszkaniowych, którzy wpadli w tarapaty finansowe mogą skorzystać co najmniej z trzech kół ratunkowych. Ważne jednak, aby nie zwlekać z prośbą o pomoc, bo opieszałość oznacza rezygnację ze wsparcia radzi głowny analityk HRE Investments Bartosz Turek.
 • Wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie na ciężkie czasy pandemii koronawirusa

  Wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie na ciężkie czasy pandemii koronawirusa

  Zawieszenie płatności rat kredytu, czyli tzw. "wakacje kredytowe", dla wielu gospodarstw domowych i przedsiębiorców w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa może być szansą na przetrwanie w dobrej kondycji finansowej. Co należy wiedzieć o wakacjach kredytowych i jak z głową rozmawiać z bankiem czy instytucją finansową o odroczeniu spłaty rat?
 • Wakacje kredytowe. Banki wprowadzają niepokojące dla frankowiczów zapisy

  Wakacje kredytowe. Banki wprowadzają niepokojące dla frankowiczów zapisy

  Niektóre banki we wnioskach o wstrzymanie spłat kredytów wprowadzają zapisy dotyczące potwierdzenia wysokości długu - poinformowała "Rzeczpospolita". Wzbudziło to niepokój frankowiczów.
 • Wakacje kredytowe: 200 tysięcy osób złożyło wnioski

  Wakacje kredytowe: 200 tysięcy osób złożyło wnioski

  Przynajmniej 200 tys. osób już złożyło wnioski o to, żeby wysłać swój kredyt na wakacje w związku z pandemią koronawirusa. Ale uwaga - wakacje wcale nie musza być za darmo. Trzeba najpierw przeczytać uważnie swoją umowę z bankiem.
 • Koronawirus a spłata kredytów i rat leasingowych przez przedsiębiorców

  Generalną regułą stosunków zobowiązaniowych, umów, jak i podstawowym obowiązkiem ich stron, jest spełnienie ciążących na nich zobowiązań. Potwierdza to przepis art. 353 Kodeksu cywilnego, stanowiący, że w stosunkach tych wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
 • Wakacje kredytowe to pomoc, za którą zapłacimy

  Wakacje kredytowe to pomoc, za którą zapłacimy

  Brak konieczności spłaty rat przez 3 lub 6 miesięcy - dla wielu osób będzie to realne wsparcie w trakcie epidemii. Trzeba jednak pamiętać, że za pomocną dłoń wyciągniętą dziś przez banki trzeba będzie zapłacić w przyszłości i to z odsetkami.

Filmy - Spłata kredytu (5)

 • Muszę spłacić kredyt, którego nie brałam

  W dobie internetu kradzież danych osobowych to coraz częstszy problem. Jak się okazuje, nawet wzięcie kredytu bez kopii dowodu osobistego jest możliwe. O swojej historii opowiedziała Agata Załęcka. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy mamy obowiązek spłaty takiego zadłużenia, mimo że to nie my pobraliśmy pieniądze? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy bank powinien zwrócić koszty, jeśli kredyt został wcześniej spłacony?

  W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu. Na czym dokładnie to polega? W „Dzień Dobry TVN” o tajnikach spłacania kredytów opowiedział Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy opłaca się szybciej spłacać kredyt mieszkaniowy? Tak, ale nie frankowiczom

  Kredyt mieszkaniowy zaciągamy przeciętnie na 26 lat, jednak spłacamy już po 13 latach. Ponad połowa kredytów hipotecznych spłacana jest po 10 latach. I to się opłaca, pod warunkiem, że nie jest to pożyczka we frankach szwajcarskich.
 • Więcej niż milion Polaków ma kłopoty ze spłatą kredytu

  Ponad 15 mln Polaków ma zaciągnięty kredyt – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Niestety przeszło 1 mln z nas nie reguluje swojego zobowiązania terminowo. Co zrobić, żeby nie wziąć kredytu, którego nie będziemy w stanie spłacać, i jak sobie poradzić, jeśli już taki mamy? Przed zaciągnięciem kredytu przede wszystkim powinniśmy policzyć, jakie będą jego koszty przez cały okres kredytowania. Pamiętajmy też o zachowaniu bufora bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy, zmniejszenia przychodów lub innego zdarzenia pogarszającego sytuację materialną. Niestety wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć i czasami pojawiają się problemy, które uniemożliwiają nam regularne spłacanie zobowiązania.