spłata kredytu

Artykuły - Spłata kredytu (264)

 • Jest szansa na ulgę podatkową przy spłacie starego kredytu

  Jest szansa na ulgę podatkową przy spłacie starego kredytu

  Przybywa interpretacji indywidualnych, które potwierdzają możliwość uznania za cel mieszkaniowy spłaty kredytu zaciągniętego na sprzedawaną nieruchomość. Zapadło też sporo korzystnych w tej kwestii dla podatników wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
 • Coraz szybciej spłacamy kredyty

  Coraz szybciej spłacamy kredyty

  Niskie stopy procentowe to nie tylko najtańsze w historii kredyty mieszkaniowe. Spłacając dziś raty większość z nas widzi, że lwia część raty idzie na spłatę kapitału, a nie zarobek banków. Kiedyś tak nie było.
 • UOKiK: Wysoka kara za zaświadczenia bankowe

  UOKiK: Wysoka kara za zaświadczenia bankowe

  Prezes UOKiK zakwestionował sposób naliczania przez Deutsche Bank Polska opłat za wydanie zaświadczeń odnoszących się do kredytów (np. historii spłaty), który uzależniał jej wysokość od okresu, jakiego dotyczyło zaświadczenie. W toku są postępowania wobec czterech innych banków.
 • Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  Kredyty hipoteczne: Skarga na prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu

  ​Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną ws. pobierania prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.
 • Pandemia mocno zachwieje kondycją naszych banków

  Pandemia mocno zachwieje kondycją naszych banków

  Jak wskazuje NBP, pandemia SARS-CoV-2 to kolejny na przestrzeni ostatnich miesięcy cios dla sektora bankowego, po procesach o kredyty frankowe czy tzw. małym TSUE, regulującym zwroty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów konsumpcyjnych. Teraz nałożyły się na nie dodatkowe problemy - obniżki stóp procentowych, niska aktywność klientów i wzrost kosztów ryzyka, co z pewnością odbija się na kondycji finansowej sektora.
 • Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  Wakacje kredytowe nie zawsze korzystne!

  W dobie pandemii COVID-19, a w ślad za tym kryzysu gospodarczego i na rynku pracy skutkujących często utratą lub obniżeniem dochodów, wielu kredytobiorców stanęło w obliczu problemów z bieżącą obsługą comiesięcznych zobowiązań, w tym zwłaszcza kredytowych. Dla banku niespłacany kredyt jest również nie lada problemem, więc trudno się dziwić, że instytucje kredytowe wyszły temu problemowi naprzeciw, oferując wakacje kredytowe. Termin ten nie zawsze jednak oznacza to samo, a już na pewno nie skutkuje częściowym umorzeniem kredytu. Co gorsza, wakacje kredytowe, jak każde inne, mogą po prostu kosztować.
 • Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Polacy nie będą w stanie spłacać kredytów

  Skutki pandemii koronawirusa uderzą w portfele kredytowe. Wakacje od spłaty rat przesuną moment prawdy, który najmocniej objawi się prawdopodobnie w czwartym kwartale.
 • Koła ratunkowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych

  Koła ratunkowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych

  Właściciele kredytów mieszkaniowych, którzy wpadli w tarapaty finansowe mogą skorzystać co najmniej z trzech kół ratunkowych. Ważne jednak, aby nie zwlekać z prośbą o pomoc, bo opieszałość oznacza rezygnację ze wsparcia radzi głowny analityk HRE Investments Bartosz Turek.
 • Wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie na ciężkie czasy pandemii koronawirusa

  Wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie na ciężkie czasy pandemii koronawirusa

  Zawieszenie płatności rat kredytu, czyli tzw. "wakacje kredytowe", dla wielu gospodarstw domowych i przedsiębiorców w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa może być szansą na przetrwanie w dobrej kondycji finansowej. Co należy wiedzieć o wakacjach kredytowych i jak z głową rozmawiać z bankiem czy instytucją finansową o odroczeniu spłaty rat?
 • Wakacje kredytowe. Banki wprowadzają niepokojące dla frankowiczów zapisy

  Wakacje kredytowe. Banki wprowadzają niepokojące dla frankowiczów zapisy

  Niektóre banki we wnioskach o wstrzymanie spłat kredytów wprowadzają zapisy dotyczące potwierdzenia wysokości długu - poinformowała "Rzeczpospolita". Wzbudziło to niepokój frankowiczów.

Filmy - Spłata kredytu (3)

 • Czy opłaca się szybciej spłacać kredyt mieszkaniowy? Tak, ale nie frankowiczom

  Kredyt mieszkaniowy zaciągamy przeciętnie na 26 lat, jednak spłacamy już po 13 latach. Ponad połowa kredytów hipotecznych spłacana jest po 10 latach. I to się opłaca, pod warunkiem, że nie jest to pożyczka we frankach szwajcarskich.
 • Więcej niż milion Polaków ma kłopoty ze spłatą kredytu

  Ponad 15 mln Polaków ma zaciągnięty kredyt – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Niestety przeszło 1 mln z nas nie reguluje swojego zobowiązania terminowo. Co zrobić, żeby nie wziąć kredytu, którego nie będziemy w stanie spłacać, i jak sobie poradzić, jeśli już taki mamy? Przed zaciągnięciem kredytu przede wszystkim powinniśmy policzyć, jakie będą jego koszty przez cały okres kredytowania. Pamiętajmy też o zachowaniu bufora bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy, zmniejszenia przychodów lub innego zdarzenia pogarszającego sytuację materialną. Niestety wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć i czasami pojawiają się problemy, które uniemożliwiają nam regularne spłacanie zobowiązania.
 • Banki mydlą nam oczy. Jak działa spirala kredytowa?

  Miliony Polaków nie radzą sobie ze spłatą długów. Możemy założyć, że sytuacja ta ma wpływ na 5-6 milionów członków rodzin zadłużonych. Najbardziej niebezpieczne nie są kredyty czy pożyczki, ale spirale kredytowe. Co to takiego? Jak tłumaczy dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik, spirale kredytowe mają miejsce wtedy, gdy do spłaty jednego kredytu, zmusza nas zaciągnięcie kolejnego – wyżej oprocentowanego i niezwłocznego w spłacie. Dlaczego ludzie decydują się zadłużać na tak niekorzystnych warunkach? – Przede wszystkim jest to kwestia braku kalkulacji. Zawsze wydaje nam się, że kredyt jest prawie za darmo, że jakoś damy radę go spłacić – mówi dziennikarz. Jak dodaje, to właśnie banki bardzo często łudzą klientów wmawiając im, że mogą sobie na taki kredyt pozwolić. (TVP)