spaliny

Artykuły - Spaliny (59)

 • Państwa UE podnoszą poziom redukcji CO2 dla aut na 2030 rok

  Państwa UE podnoszą poziom redukcji CO2 dla aut na 2030 rok

  Nowe samochody wypuszczane na rynek unijny w 2030 roku będą emitowały co najmniej 35 proc. mniej CO2 niż w 2021 roku - takie uzgodnienie zawarli w nocy z wtorku na środę unijni ministrowie środowiska. Poziom ten jest wyższy niż chciała Komisja Europejska.
 • Chcą ograniczenia emisji CO2 z samochodów

  Chcą ograniczenia emisji CO2 z samochodów

  Unijni ministrowie środowiska na spotkaniu w Luksemburgu spróbują uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla z nowych samochodów. Jeśli będzie zgoda, wtedy będą się mogły rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim dotyczące ostatecznego kształtu przepisów. Europosłowie uzgodnili swoje stanowisko w ubiegłym tygodniu.
 • Zielone strefy w miastach a zaopatrzenie handlu i gastronomii

  Zielone strefy w miastach a zaopatrzenie handlu i gastronomii

  Największe miasta w Europie borykają się ze smogiem. Jednym z pomysłów na jego ograniczenie jest zakaz wjazdu do centrów miast samochodom spalinowym. To duże wyzwanie dla zaopatrzenia sklepów i restauracji.
 • Motoryzacja: Volkswagen powinien zrekompensować szkody

  Motoryzacja: Volkswagen powinien zrekompensować szkody

  KE uważa, że Volkswagen powinien zrekompensować konsumentom straty poniesione w wyniku skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. KE nie odniosła się jednak do tego, czy Volkswagen powinien zostać wpisany na unijną "czarną listę" firm.
 • Rząd Merkel rzecznikiem branży motoryzacyjnej?

  Rząd Merkel rzecznikiem branży motoryzacyjnej?

  Niemieckie stowarzyszenie LobbyControl skrytykowało kanclerz Angelę Merkel i jej rząd za działania w charakterze "rzecznika" niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Zdaniem działaczy parasol ochronny rządu doprowadził do bezkarności producentów aut.
 • Nietrafiony pomysł rządu będzie kosztował miliony!

  Nietrafiony pomysł rządu będzie kosztował miliony!

  Kilka dni temu pisaliśmy o tym, w jaki sposób rządowe plany walki ze smogiem sparaliżować mogą prace stacji kontroli pojazdów. Pomysły gabinetu Beaty Szydło - w nieoficjalnych rozmowach - krytykują też policjanci.
 • Zła jakość powietrza. O wjeździe decyduje tablica rejestracyjna!

  Zła jakość powietrza. O wjeździe decyduje tablica rejestracyjna!

  W zeszłym miesiącu władze czterech światowych metropolii - Aten, Madrytu, Meksyku i Paryża - zapowiedziały, że podejmą "radykalne kroki" w celu poprawy jakości powietrza. Jeden z pomysłów zakłada np. całkowity zakaz wjazdu pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, niezależnie od spełnianej przez nie normy emisji spalin.
 • Volkswagen nie chce płacić odszkodowań w Europie

  Volkswagen nie chce płacić odszkodowań w Europie

  Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen twierdzi, że nie manipulował pomiarami spalin i nie naruszył unijnego prawa. Zdaniem niemieckich mediów stosując tę "zaskakującą strategię" VW próbuje uniknąć wypłacenia odszkodowań milionom klientom w Europie.
 • Jest porozumienie z koncernem Volkswagen

  Jest porozumienie z koncernem Volkswagen

  Amerykański sędzia federalny zatwierdził w tym tygodniu ugodę pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych i koncernem Volkswagen w sprawie fałszowania pomiarów emisji spalin. Na podstawie porozumienia niemiecki gigant motoryzacyjny zapłaci odszkodowanie w wysokości 15 miliardów dolarów.