spadek

Artykuły - Spadek (227)

Filmy - Spadek (15)

 • 17 mln dolarów to rekordowy spadek, który odziedziczyła rodzina w Polsce

  Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył liczbę 115 tys. zgonów. Ze względu na liczną Polonię w Stanach wzrośnie ilość spraw spadkowych, w których dziedziczącymi będą rodziny mieszkające w Polsce. W ostatnich latach liczba takich spraw spadkowych nie przekraczała rocznie kilkudziesięciu. Teraz będzie ich więcej, ale też będą bardziej skomplikowane ze względu na rynkowa obniżkę wartości nieruchomości.
 • Dług w spadku po bliskim. Radca prawny wyjaśnia jakie mamy wyjścia z tej sytuacji

  Czy w spadku po bliskim można otrzymać… długi? Okazuje się, że tak. Co zrobić w takiej sytuacji? Radca prawny Eliza Kuna powiedziała jak wygląda procedura zrzekania się spadku. Jak skomplikowane jest postępowanie w takim przypadku? Co zrobić, jeśli spadkobierca nie jest pełnoletni? – Polski ustawodawca wyszedł z taką inicjatywą, żeby nikt nie dziedziczył tylko długów. Od 2015 roku mamy sytuację, że z założenia nabywamy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to znaczy, że za długi odpowiadamy tylko do wysokości aktywów tego spadku – uspakajała Eliza Kuna i wyjaśniła, co to w praktyce oznacza. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wielomilionowe spadki z USA dla Polaków: ponad sto spraw rocznie

  W tym roku już 118 postępowań spadkowych toczących się na terenie Stanów Zjednoczonych dotyczyło dziedziczenia majątku przez osoby mieszkające w Polsce. Są to wielomilionowe spadki, które bywają wielkim zaskoczeniem.
 • Kiedy spadek może być podwójnie opodatkowany?

  Spadek może nie być obciążony podatkiem, ale równie możliwe jest, że będzie podwójnie opodatkowany. W trudniejszej sytuacji są spadkobiercy krewnych mieszkających poza Polską, a szczególnie w USA. W Polsce podatki od spadków nie obciążają tylko najbliższej rodziny zmarłego. Najmniej komfortowa podatkowo jest sytuacja, gdy spadek dotyczy przodka, który zmarł zagranicą.- Wtedy spadkobierca podlega przepisom prawnym dwóch państw, czyli może podlegać podwójnemu opodatkowaniu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.