sowieci

Artykuły - Sowieci (11)

 • 9 kwietnia 1951 r. Pijany sowiecki żołnierz morduje Polaków

  9 kwietnia 1951 r. Pijany sowiecki żołnierz morduje Polaków

  28-letni robotnik budowlany Marian Szulc zwrócił uwagę oddającemu mocz w bramie pijanemu sowieckiemu oficerowi Danile Nieczupejowi. Ten wyciągnął broń i zastrzelił Polaka.
 • Prof. Paczkowski: Atak sowietów na Polskę był porażającym ciosem

  Atak sowietów na Polskę był porażającym ciosem - przypominają historycy. 74 lata temu Związek Radziecki napadł na nasz kraj. 17 września 1939 roku oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na ziemie wschodnie. Agresji dokonano na mocy tajnego protokołu Paktu Ribbentrop-Mołotow.
 • Prawie jak X-Men. Telepaci z grupy X7 istnieli naprawdę?

  Prawie jak X-Men. Telepaci z grupy X7 istnieli naprawdę?

  W latach 60-tych ubiegłego wieku odnotowano serię telepatycznych komunikatów pochodzących rzekomo od radzieckich więźniów osadzonych w syberyjskiej kopalni soli. Ponad pół wieku później, sprawa jest nadal nierozwiązana.
 • Mord polskich oficerów. Sowieci chcieli obciążyć Niemców winą

  Mord polskich oficerów. Sowieci chcieli obciążyć Niemców winą

  W 1946 roku podczas procesu przed trybunałem w Norymberdze Związek Sowiecki chciał obciążyć Niemców winą za zamordowanie w Katyniu polskich oficerów. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem.
 • Polowanie na rzeźnika Wołynia

  Polowanie na rzeźnika Wołynia

  Jeszcze w czasie trwania II wojny światowej Sowieci podjęli krwawą walkę z nacjonalistycznym podziemiem na Ukrainie.
 • Stare jak nowe

  Przypadkiem obejrzałem w telewizji film o Stanisławie Swianiewiczu - człowieku niezwykłym i wartym pamięci nie tylko jako "ocalony z Katynia" (na zlecenie władz ZSSR, które postanowiły wykorzystać jego wiedzę, został wyłączony z transportu jadącego na miejsce egzekucji na stacji kolejowej Gniazdowo, gdzie widział jeszcze, jak jego kolegów wywożono w nieznane autobusem z zasmarowanymi wapnem szybami).
 • Surowo ocenili ZSRR

  Surowo ocenili ZSRR

  Rosyjscy eksperci - i to najwyższej rangi naukowej - już 16 lat temu dowodzili, że Sowieci współuczestniczyli w agresji w 1939 r., przypomina "Rzeczpospolita" w kontekście najnowszych przejawów rosyjskiej polityki neoimperialnej.
 • Czy Rosja odda zagrabione zabytki?

  Od 20 lat Polska bezskutecznie zabiega o zwrot bardzo licznych i cennych - a czasami bezcennych - dzieł sztuki oraz zasobów bibliotecznych, które zrabowali nam Sowieci w czasie wojny i po jej zakończeniu. Ten temat ma poruszyć Donald Tusk w czasie rozmowy z Władimirem Putinem, twierdzi "Dziennik Polski".
 • Zbrodnie Armii Czerwonej w Gliwicach umorzone?

  Nie ma szans na ustalenie winnych zbrodni wojennych, których od stycznia do końca wiosny 1945 dopuściła się Armia Czerwona na cywilnej ludności Gliwic i okolic. Z rąk sowietów zginęło co najmniej 800 osób ,w tym kobiet, starców i dzieci. Jak ustalił serwis tvp.info., Katowicki IPN do połowy roku zakończy postępowanie w tej sprawie, umarzając śledztwo.
 • Oriana Fallaci: Ludzie, obudźcie się!

  "Nie mówię oczywiście do tych sępów, którzy, widząc obrazy z 11 września, chichoczą szyderczo 'Dobrze. Dobrze tak Amerykanom.' Mówię do ludzi, którzy, choć nie są głupi ani źli, żyją złudzeniami pobożności, niepewności, wątpliwości. Do nich mówię: Ludzie, obudźcie się, obudźcie się! Zastraszeni perspektywą płynięcia pod prąd, bojąc się wyjść na rasistów (zresztą zupełnie niewłaściwe słowo, bo problem nie ma nic wspólnego z rasą - chodzi o religię), nie rozumiecie lub nie chcecie zrozumieć, że toczy się już Odwrotna Krucjata" - napisała Oriana Fallaci w emocjonalnej reakcji na zamachy z 11 września 2001 r. Prezentujemy obszerne fagmenty jej książki-apelu "Wściekłość i duma", opublikowanej przez Wydawnictwo Cyklady.