Sonderkommando

Artykuły - Sonderkommando (3)

 • Rocznica buntu Sonderkommando w niemieckim obozie Auschwitz

  Rocznica buntu Sonderkommando w niemieckim obozie Auschwitz

  72 lata temu w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zbuntowali się więźniowie z Sonderkommanda. Byli to głównie Żydzi, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Wydarzenia z 7 października 1944 r. to największy bunt w historii niemieckiego obozu.
 • 7 października 1944 r. Bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

  7 października 1944 r. Bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

  Mając świadomość groźby niechybnej śmierci, członkowie Sonderkommando niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau zdecydowali się na podjęcie walki.
 • Mija rocznica buntu Sonderkommando w obozie Auschwitz

  Rocznica buntu Żydów z Sonderkommando, oddziału, który Niemcy zmuszali do prac przy usuwaniu ciał osób zamordowanych w komorach gazowych w KL Auschwitz, przypada w piątek. Wydarzenia z jesieni 1944 roku to największe w historii obozu powstanie więźniów.
 • Zmusili ich do zacierania śladów ludobójstwa

  Zmusili ich do zacierania śladów ludobójstwa

  65. rocznica buntu Żydów z Sonderkommando, specjalnego oddziału, który Niemcy zmuszali do prac przy usuwaniu ciał osób zamordowanych w komorach gazowych w KL Auschwitz, przypadnie 7 października. Było to największe w historii obozu wystąpienie więźniów.
 • W Gliwicach pochowano Henryka Mandelbauma

  W Gliwicach pochowano Henryka Mandelbauma

  Henryk Mandelbaum, były więzień Auschwitz, ostatni żyjący w Polsce były członek Sonderkommando, bezpośredni świadek Zagłady węgierskich Żydów, spoczął w czwartek na cmentarzu w Gliwicach.