sonda kosmiczna

Artykuły - Sonda kosmiczna (111)

 • NASA celowo rozbije sondę kosmiczną o asteroidę

  NASA celowo rozbije sondę kosmiczną o asteroidę

  ​Pomimo intensywnej walki całej ludzkości z pandemią koronawirusa, istnieją inne niebezpieczeństwa, które nam zagrażają. Jednym z nich jest możliwość uderzenia asteroidy w Ziemię. Naukowcy przygotowują scenariusze stanowiące zabezpieczenie przed zagrożeniem z kosmosu.
 • Solar Orbiter już przysyła dane na Ziemię

  Solar Orbiter już przysyła dane na Ziemię

  Tydzień po starcie sondy Solar Orbiter, przesłała ona na Ziemię swoje pierwsze dane. To oznacza, że urządzenie działa prawidłowo i za ok. 1,5 roku dotrze do Słońca.
 • Łazik Mars 2020 już gotowy

  Łazik Mars 2020 już gotowy

  Łazik Mars 2020, który już wkrótce wyruszy na Czerwoną Planetę, nie tylko będzie poszukiwał śladów życia, ale także utoruje drogę przyszłym załogowym misjom. Pojazd został już oficjalnie zaprezentowany.
 • Polacy lecą na Jowisza

  Polacy lecą na Jowisza

  Polska firma inżynierii kosmicznej Astronika zakończyła finalne testy i rozpoczęła produkcję dwóch urządzeń, które znajdą się na pokładzie sondy lecącej ku Jowiszowi i jego księżycom. Start sondy w ramach misji JUICE, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, zaplanowany jest na 2022 rok.
 • Sonda Hayabusa-2 wraca do domu

  Sonda Hayabusa-2 wraca do domu

  13 listopada sonda Hayabusa-2 rozpoczyna powrót na Ziemię. Po półtorarocznych badaniach planetoidy Ryugu, uwolni się od jej słabej grawitacji, a w kolejnych miesiącach użyje silników odrzutowych, aby ruszyć do domu.
 • Izrael chce wrócić na Księżyc

  Izrael chce wrócić na Księżyc

  Izrael planuje wrócić na Księżyc i tym razem prawidłowo przeprowadzić lądowanie. Sonda Bereszit 2.0 powinna zostać wystrzelona w ciągu najbliższych dwóch lat.
 • Skąd wziął się lód na Księżycu?

  Skąd wziął się lód na Księżycu?

  Powierzchnia księżycowego bieguna południowego jest pełna kraterów pokrytych lodem, ale to, skąd woda pojawiła się na Srebrnym Globie, pozostaje tajemnicą. Naukowcy przekonują, że lodowe kratery mogą być wynikiem zderzeń, do których doszło podczas kolizji komet lub asteroid.
 • Drugiego takiego zdjęcia Księżyca nie ma

  Drugiego takiego zdjęcia Księżyca nie ma

  Indyjska sonda Chandrayaan-2 bada powierzchnię Księżyca. Teraz wykonała zdjęcie Srebrnego Globu w najwyższej rozdzielczości w historii.
 • Lawina na Marsie

  Lawina na Marsie

  Sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) udało się uchwycić niecodzienne zdarzenie w pobliżu bieguna północnego Marsa. Statek badawczy zrobił zdjęcie lawiny przenoszącej chmurę czerwonego pyłu. Było to możliwe dzięki kamerze HiRISE.
 • NASA potwierdza misję na Europę

  NASA potwierdza misję na Europę

  NASA potwierdziła plany dogłębnej eksploracji Europy, lodowego księżyca Jowisza. Na początku lat 20. obecnego wieku ma zostać uruchomiona misja Europa Clipper.

Filmy - Sonda kosmiczna (1)

 • Już wiemy, jak wygląda Pluton z bliska

  NASA opublikowało prawdopodobnie najdokładniejsze jak dotąd zdjęcia Plutona. Sonda kosmiczna „Nowe horyzonty” nigdy wcześniej nie przelatywała z tak bliskiej od badanej planety odległości. Właśnie to pozwoliło jej na uchwycenie tak dokładnych ujęć. Mimo iż zdjęcia zostały wykonane w lipcu, ich przeniesienie do bazy NASA może potrwać około roku. (CNN Newsource/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.