Somalia

Artykuły - Somalia (102)

 • Somalia: Co najmniej 15 zabitych w zamachu bombowym

  Somalia: Co najmniej 15 zabitych w zamachu bombowym

  Dokonany przy użyciu samochodu pułapki zamach na opuszczających bazę wojskową w stolicy Somalii Mogadiszu członków naczelnego dowództwa spowodował w niedzielę śmierć co najmniej 15 ludzi i zniszczenie przewożącego cywilów minibusa - podały władze.
 • Samobójczy zamach w stolicy Somalii

  Samobójczy zamach w stolicy Somalii

  Samobójczy zamach w stolicy Somalii Mogadiszu. Terrorysta samobójca wysadził ładunek w samochodzie przed główną kwaterą departamentu do spraw dochodzeń kryminalnych.
 • Atak amerykańskich dronów na obóz terrorystów w Somalii

  Amerykańskie drony zaatakowały obóz terrorystów z radykalnej organizacji islamistycznej Asz-Szabab w Somalii, zabijając co najmniej 150 z nich - poinformował Pentagon.
 • ​Somalia: Rząd zabronił obchodów Bożego Narodzenia

  Rząd Somalii ogłosił w środę zakaz organizowania obchodów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku w tym muzułmańskim kraju, ponieważ "nie mają one nic wspólnego z islamem". Nakazano też policji, aby "zapobiegła wszelkim chrześcijańskim obchodom".
 • Kilkanaście ofiar zamachu w hotelu w Somalii

  Kilkanaście ofiar zamachu w hotelu w Somalii

  Co najmniej 13 osób zginęło w niedzielę w ataku islamistycznej organizacji Al-Szabab na hotel Dżazira w centrum stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowały służby ratunkowe. W hotelu częstymi gośćmi są członkowie somalijskich władz, dyplomaci i obcokrajowcy.
 • Co najmniej osiem ofiar ataku na bazę wojskową

  Co najmniej osiem ofiar ataku na bazę wojskową

  Kilka godzin trwała wymiana ognia pomiędzy żołnierzami Unii Afrykańskiej (UA) a terrorystami z islamistycznej partyzantki Al-Szabab, którzy w czwartek zaatakowali bazę wojskową na obrzeżach międzynarodowego lotniska w stolicy Somalii, Mogadiszu.
 • Somalia: Atak islamistów na pałac prezydencki w Mogadiszu

  Somalia: Atak islamistów na pałac prezydencki w Mogadiszu

  Wybuch samochodu pułapki rozpoczął w piątek atak napastników z organizacji Al-Szabab, związanej z Al-Kaidą, na pałac prezydencki w stolicy Somalii, Mogadiszu, ale został odparty. Prezydent Hasan Szejk Mohamud ocalał, dziewięciu napastników poniosło śmierć.
 • Atak rakietowy USA na przywódcę siatki terrorystycznej w Somalii

  USA dokonały ataku rakietowego, którego celem był domniemany przywódca terrorystów w południowej Somalii. Jak poinformowała stacja telewizyjna CNN, powołując się na urzędnika administracji waszyngtońskiej, mężczyzna miał ścisłe związki z Al-Kaidą i islamistyczną milicją Al-Szabab.
 • USA wysłały doradców wojskowych do Somalii

  Po raz pierwszy od 20 lat USA wysłały swych doradców wojskowych do Somalii. Jak poinformował w piątek dziennik "Washington Post", powołując się na źródła wojskowe, niewielka grupa amerykańskich wojskowych przebywa w tym zachodnioafrykańskim kraju już od jesieni.
 • Amerykanie atakują terrorystów w Libii i Somalii

  Amerykanie atakują terrorystów w Libii i Somalii

  Amerykańscy komandosi przeprowadzili dwie akcje przeciw terrorystom w Afryce. Pentagon informuje o schwytaniu jednego z przywódców al-Kaidy w Libii i o strzelaninie w Somalii.

Filmy - Somalia (9)

 • Pomysłowy Somalijczyk własnoręcznie zbudował czołg

  27-letni Abdullahi Mohamed Ali jest mechanikiem z Somalii. Mężczyzna własnoręcznie tworzy niezwykłe konstrukcje. Jego ostatnim dziełem jest pojazd, który przypomina czołg. - Mówię młodym Somalijczykom: możecie tworzyć fabryki własnymi rękami. Jeśli będziemy zjednoczeni, naprawdę możemy dokonywać niezwykłych rzeczy w naszej ukochanej ojczyźnie - powiedział.
 • Dlaczego nadal są okrutnie okaleczane! Walka z obrzezaniem kobiet trwa

  Żeńskie obrzezanie jest praktykowane w około 30 krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 125 milionów obrzezanych dziewcząt i kobiet.
 • Somalia: Tu ofiary gwałtów idą do więzienia

  To niewiarygodny paradoks. W konserwatywnej Somalii gwałciciele rzadko kiedy stają przed sądem – za to ich ofiary są stygmatyzowane przez społeczeństwo. 14-letnia „Fatima” została zgwałcona przez kierowcę autorikszy. Policja aresztowała napastnika, ale także... dziewczynę. Mężczyzna szybko został zwolniony, a „Fatimę” oskarżono o uprawianie prostytucji. Trafiła do aresztu, gdzie znów doświadczyła przemocy na tle seksualnym. Strażnik odurzył ją narkotykami, a następnie zgwałcił. 14-latka spędziła za kratkami miesiąc. W tym czasie była gwałcona jeszcze wiele razy. Została zwolniona dopiero po interwencji jednej z somalijskich organizacji broniących praw kobiet. Na szczęście w mentalności Somalijczyków powoli zachodzą zmiany. – Kiedyś nikt nie mówił o przemocy seksualnej; dziś przynajmniej nikt nie kwestionuje istnienia problemu – mówi dyrektorka ośrodka Elman, zapewniającego schronienie ofiarom gwałtów, przemocy małżeńskiej czy żeńskiego obrzezania. Niestety, działalność ośrodka to zaledwie kropla w morzu potrzeb: dysponuje zaledwie 15 łóżkami, a podobne miejsca w całym kraju można policzyć na palcach jednej ręki.
 • Obrzezanie faraońskie - torturowanie małych dziewczynek

  Amran Mahamood przez 15 lat zawodowo zajmowała się obrzezywaniem dziewczynek. Kilka lat temu zdała sobie jednak sprawę, na jakie niebezpieczeństwo naraża te niewinne istoty. – Dziewczynki często krwawiły. Robiłam im wtedy zastrzyk, a potem czyściłam ranę i ją zszywałam – wyznaje Amran. Najbardziej okrutną formą okaleczania jest obrzezanie faraońskie, które w brutalny sposób pozbawia małe dziewczynki atrybutów kobiecości. To niewyobrażalne cierpienie, oprócz bólu fizycznego, odciska ogromne piętno na psychice młodych kobiet. I chociaż islam nie wymaga obrzezania, takie bestialskie praktyki stosowane są do dnia dzisiejszego.