Solidarność Walcząca

Artykuły - Solidarność Walcząca (38)

 • "Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia"

  "Solidarność Walcząca to idea, a nie tylko historia"

  - Nam, ludziom Solidarności Walczącej, przyświecały wielkie wartości: dobro, prawda, sprawiedliwość, miłość, solidarność, wolność, honor, męstwo - mówił Kornel Morawiecki podczas konferencji w 35. rocznicę powstania SW. - Złożyliśmy słowa przysięgi, które są wciąż aktualne - dodał.
 • 1982 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  W kraju trwa stan wojenny, delegalizowane są kolejne instytucje i ograniczane kolejne swobody obywatelskie, powstaje "Solidarność Walcząca", odbywa się kanonizacja ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Oto najważniejsze wydarzenia 1982 roku.
 • Radio Solidarność Walcząca. Podziemny głos na żywo

  Radio Solidarność Walcząca. Podziemny głos na żywo

  31 sierpnia 1982 r. podziemne Radio Solidarność Walcząca wyemitowało jedyny w swoim rodzaju cykl nadawanych na żywo relacji z największej demonstracji stanu wojennego.
 • 34 lata temu powstała Solidarność Walcząca

  34 lata temu powstała Solidarność Walcząca

  Błyskawiczne powstanie prężnej konspiracyjnej organizacji, skupiającej setki aktywnych działaczy, dysponującej własnym kontrwywiadem, dziesiątkami tytułów prasy i podziemną radiofonią – było efektem umiejętnego zagospodarowania potencjału społecznego protestu przeciw poczynaniom komunistycznego reżimu. Zagospodarowywano tym sposobem także potencjał narastającego rozczarowania indolencją przywództwa NSZZ Solidarność.
 • Kornel Morawiecki: Walczący

  Kornel Morawiecki: Walczący

  Potomek powstańców styczniowych, syn żołnierza Armii Krajowej, współzałożyciel dolnośląskiej Solidarności i nieugięty lider Solidarności Walczącej, który nigdy nie zaakceptował porozumień Okrągłego Stołu. Już data i miejsce urodzenia Kornela Morawieckiego są symboliczne. Na świat przyszedł 3 maja 1941 w okupowanej przez Niemców Warszawie.
 • Solidarność Walcząca, Tatarzy krymscy i „polski” Koran

  Solidarność Walcząca, Tatarzy krymscy i „polski” Koran

  Na początku 1988 roku grupa działaczy Solidarności Walczącej, głównie Jadwiga Chmielowska i Piotr Hlebowicz, założyli Wydział Wschodni SW. Jego głównym zadaniem było utrzymywanie stałych kontaktów z ruchami opozycyjnymi na terenie ZSRR i wspieranie dążeń niepodległościowych poszczególnych narodów zniewolonych przez sowieckie państwo.
 • Radio marki "Julia" w służbie podziemia

  Radio marki "Julia" w służbie podziemia

  Już w pierwszych miesiącach stanu wojennego podziemie z Dolnego Śląska potrafiło podsłuchiwać Służbę Bezpieczeństwa. Konspiratorzy używali do tego lekko zmodyfikowanego radioodbiornika polskiej produkcji "Julia".
 • Jak Solidarność Walcząca wykorzystała satelitę do zbudowania systemu łączności

  Jak Solidarność Walcząca wykorzystała satelitę do zbudowania systemu łączności

  Podziemie czasu stanu wojennego, związane z Solidarnością Walczącą, potrafiło korzystać w łączności satelitarnej. Posłużył do tego satelita OSCAR 7, który krążył po orbicie, uznany za uszkodzonego.
 • Kornel Morawiecki i sześć lat esbeckiego pościgu

  Kornel Morawiecki i sześć lat esbeckiego pościgu

  W jaki sposób Służba Bezpieczeństwa przez sześć lat nie potrafiła wpaść na trop lidera Solidarności Walczącej? Jak tropiony przez setki funkcjonariuszy i ścigany w całym kraju Kornel Morawiecki był w stanie unikać esbeckich pułapek i rozkręcić na niespotykaną skalę podziemną działalność wydawniczą? Jak wrocławska konspiracja ukrywała swojego lidera w centrum miasta i w osiedlowych blokach?
 • Niezniszczalny druk "solidarnościowego" podziemia. Kisiel i pasta "Komfort" bronią konspiratorów

  Niezniszczalny druk "solidarnościowego" podziemia. Kisiel i pasta "Komfort" bronią konspiratorów

  Od pierwszych godzin wprowadzenia stanu wojennego celem PRL-owskich służb było pozbawienie wszystkich niezależnych od władz organizacji jakiejkolwiek możliwości przekazywania informacji. Mimo zmasowanych akcji na podziemne punkty poligraficzne, nie udało się jednak uciszyć podziemia. Dzięki idei "niezniszczalnego druku", wykorzystującej m.in. pastę "Komfort" czy kisiel (!), a także upowszechnionym przez "Solidarność Walczącą" umiejętnościom drukarskim, nawet po największych akcjach SB wolny głos zawsze potrafił się odrodzić!