sok

Artykuły - Sok (284)

 • Sok pod lupą

  Sok pod lupą

  Soki należą do grupy jednych z najpopularniejszych produktów, które można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Polacy sięgają po nie chętnie, ale nie zawsze są świadomi ich wpływu na funkcjonowanie organizmu oraz miejsca, jakie powinny zajmować w zbilansowanej diecie. Odpowiedź na te wątpliwości przynoszą badania przeprowadzone przez specjalistów w dziedzinie dietetyki i technologii żywności.
 • Dawka energii

  Dawka energii

  Sok przygotowany z dobrej jakości warzyw, wypity w ciągu dwudziestu minut od przygotowania, to najlepsza, skoncentrowana dawka energii, jaką możemy dostarczyć do organizmu.
 • Pijemy więcej soków, ale wciąż mniej niż w Europie Zachodniej

  Pijemy więcej soków, ale wciąż mniej niż w Europie Zachodniej

  Spożycie soków w Polsce wzrasta z każdym rokiem, jednak wciąż jest ono niższe w porównaniu do Norwegii, Finlandii czy Niemiec. Polacy przeciętnie dziennie wypijają niespełna 36 ml soków na osobę (dane KUPS), czyli około siedem łyżeczek. Najczęściej wybierają sok pomarańczowy i jabłkowy oraz soki warzywne (dane AJIN), głównie sok marchwiowy - wynika z analizy Banku BGŻ BNP Paribas.
 • Na Białorusi już pozyskują sok brzozowy

  Na Białorusi już pozyskują sok brzozowy

  Na Białorusi rozpoczął się zbiór soku brzozowego. W tym roku pozyskiwanie tego cennego napoju rozpoczęło się wcześniej niż zazwyczaj z powodu szybkiego nadejścia wiosny.
 • Test Philips Avance HR1897/30 - wyciskarka na zimę i lato

  Test Philips Avance HR1897/30 - wyciskarka na zimę i lato

  Wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt, który powinien się znaleźć w kuchni każdego fana zdrowego odżywiania. Czy warto kupić wyciskarkę Philips Avance HR1897/30? Odpowiedź znajdziecie w poniższym teście.
 • Zdrowy sok na Nowy Rok

  Zdrowy sok na Nowy Rok

  Wraz z nadejściem stycznia, wielu z nas, aby dotrzymać postanowień noworocznych, przechodzi na dietę. Dbanie o zdrowie jest bowiem jedną z najczęściej deklarowanych zmian, którą chcemy wprowadzić w nowym roku.
 • Soki i ich rodzaje – co warto wiedzieć

  Soki i ich rodzaje – co warto wiedzieć

  Soki zagęszczone, soki z soku zagęszczonego, soki NFC, soki pasteryzowane, soki 100% i po prostu soki – czym się od siebie różną i co trzeba o nich wiedzieć? Warto znać odpowiedzi na te pytania i nie dać się zwieść mitom, bo sok, niezależnie od rodzaju, to produkt wartościowy, który warto włączyć do codziennej diety.
 • Dlaczego tak ważne jest pięć porcji warzyw i owoców w codziennej diecie dzieci?

  Dlaczego tak ważne jest pięć porcji warzyw i owoców w codziennej diecie dzieci?

  Dzisiaj wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że zdrowa i zrównoważona dieta to taka, która jest bogata w warzywa i owoce oraz ich przetwory, w tym soki. Produkty te odgrywają szczególną rolę w odżywianiu dzieci, które z uwagi na rozwój psychofizyczny potrzebują regularnego dostarczania do organizmu substancji odżywczych oraz witamin.
 • Fakty i mity o sokach

  Fakty i mity o sokach

  O sokach pisze i mówi się bardzo wiele. Jedni je kochają, inni mają bardziej sceptyczne nastawienie. Ciągle też bardzo restrykcyjne regulacje Unii Europejskiej w zakresie produkcji soków nie są powszechną informacją.
 • Zdrowie w pełnej szklance

  Zdrowie w pełnej szklance

  Jak często sięgacie po słodkie soki z półek sklepowych? Dużo tam cukru lub jego chemicznych zamienników, mało wartości odżywczych, bo proces pasteryzacji im nie sprzyja.

Filmy - Sok (4)

 • Jak zrobić prawdziwą lemoniadę?

  Lemoniada to już klasyka. Prosty napój, który przygotowuje się w parę chwil, a który doskonale sprawdza się przez cały rok, choć najlepsza jest latem - idealnie gasi pragnienie i nawadnia organizm. Odrobina soku z cytryny, trochę mięty, dwie łyżki miodu - tyle wystarczy, by ze zwykłej wody stworzyć klasyczną lemoniadę!
 • Syrop porzeczkowy domowej roboty - jak go zrobić?

  Domowe syropy to gwarancja wysokiej jakości napojów owocowych, które bez cienia wątpliwości można podawać dzieciom, a których wyrazisty smak znajdzie uznanie również u dorosłych! Bez sztucznych składników, ze zdecydowanie mniejszą zawartością cukru niż soki ze sklepu, są genialnym sposobem choćby na przypominanie sobie owocowych smaków podczas jesiennej i zimowej szarzyzny! Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z domowymi przetworami, przygotowaliśmy krótką instrukcję, jak zrobić domowej roboty syrop - u nas wersja z porzeczkami!
 • Owocowo-warzywny sok dla dzieci - jak go zrobić?

  Od kilkunastu lat dzieci coraz chętniej wybierają gęste soki owocowo-warzywne, a sklepowe półki wręcz uginają się od kolejnych rodzajów soków, nektarów czy napojów dedykowanych dzieciom. W zamyśle mają być zdrowe, jednak mało kto wie, że często wcale takie nie są: niska zawartość owoców, ogromna ilość sztucznych barwników i w końcu nieprzebrane ilości cukru, od którego nasze dzieci jedynie tyją - to tylko część zarzutów. Warto więc przygotowywać takie soki w domu - będą i zdrowsze, i pyszniejsze. Zobaczcie, jak zrobić wyborne soki dla dzieci - wizualnie będą identyczne jak te, które są w sklepie!
 • Jak do końca wyciskać sok z owoców cytrusowych?

  Jak do końca wyciskać cytrusy? Owoce cytrusowe - cytryna, pomarańcza czy limonka - to przepyszne, soczyste owoce, które mają mnóstwo zastosowania - nie tylko w kuchni! Ręczne wyciskanie z nich soku, czy nawet przy użyciu prostych wyciskarek nigdy nie gwarantuje wyciśnięcia z nich całego soku - część zawsze się zmarnuje. Jak więc wycisnąć do końca sok z owoców cytrusowych? Zobaczcie, jak to zrobić - to genialnie prosty sposób, by już więcej nie marnować soku ze świeżych owoców!