Soja

Artykuły - Soja (33)

 • Rynki towarowe: Saudyjczycy podbijają cenę ropy, zboża nadal mocno w górę

  Rynki towarowe: Saudyjczycy podbijają cenę ropy, zboża nadal mocno w górę

  Indeks towarowy Bloomberg, monitorujący koszyk głównych surowców rozłożonych równomiernie w podziale na energię, metale i rolnictwo, po raz pierwszy od trzech tygodni odnotował wzrost. Tydzień zwyżek we wszystkich trzech sektorach to efekt słabszego dolara, dalszej fali kupna na rynku amerykańskich kontraktów terminowych na produkty rolne, wspomaganego przez Saudyjczyków odbicia cen produktów ropy naftowej oraz optymizmu gospodarczego w Chinach. Gaz ziemny ponownie spadł poniżej 2 USD, czyli do sezonowego minimum od niemal 20 lat.
 • Świetne dla kości

  Świetne dla kości

  Białko zawarte w soi może przeciwdziałać negatywnemu wpływowi, jaki menopauza wywiera na zdrowie kości oraz na metabolizm kobiet - odkryli naukowcy University of Missouri. Co więcej, uważają oni, że białko to może mieć również dobroczynny wpływ na wytrzymałość kości u pań młodszych, które jeszcze nie weszły w wiek menopauzalny.
 • Trump ogłasza "nową fazę" w relacjach z UE

  Trump ogłasza "nową fazę" w relacjach z UE

  Prezydent USA Donald Trump, po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami na czas rozmów, obie strony będą pracować nad znoszeniem barier w handlu międzynarodowym. Unia zgodziła się na zwiększenie importu amerykańskiej soi i obniżenie taryf w sektorze przemysłowym.
 • Paprykarz sojowy

  Paprykarz sojowy

  Oto pomysł na pyszną przekąskę. Kto nie przepada za soją, może zrobić podobny paprykarz z dodatkiem mięsa (np. schabu) lub panierowanych boczniaków.
 • Czy soja jest dobra dla małego dziecka?

  Czy soja jest dobra dla małego dziecka?

  Czy małe dzieci mogą jeść soję i wyroby na jej bazie? Czy można zastąpić soją produkty mięsne?
 • Soja: podawać czy lepiej nie?

  Soja: podawać czy lepiej nie?

  Słyszałam, że podobno podawanie niemowlęciu mleka sojowego zapobiega wystąpieniu u dziecka alergii. Czy jest to rzeczywiście prawda?
 • Ropa i zbiory soi w centrum uwagi

  Dzisiaj sytuację na rynku ropy naftowej skomentował minister ds. ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Suhail bin Mohammed al-Mazroui. Powiedział on, że rychły odwrót tendencji spadku cen ropy naftowej jest mało prawdopodobny
 • Czy soja obniża poziom testosteronu?

  Czy soja obniża poziom testosteronu?

  Produkty sojowe zwykle są unikane przez mężczyzn dbających o sylwetkę. W internecie krąży bowiem opinia, że fitoestrogeny, które zawiera, mogą powodować obniżenie poziomu testosteronu i w konsekwencji przyczyniać się do utraty mięśni, obniżenia libido, przyrostu tkanki tłuszczowej, a nawet feminizacji. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
 • Włochy: Konfiskata rzekomo ekologicznej, skażonej soi i kukurydzy z Ukrainy

  Włochy: Konfiskata rzekomo ekologicznej, skażonej soi i kukurydzy z Ukrainy

  Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w czwartek, w rezultacie dochodzenia prokuratorskiego prowadzonego w całym kraju, ponad 1500 ton genetycznie modyfikowanej i skażonej pestycydami, rzekomo ekologicznej soi, pszenicy i kukurydzy z Ukrainy.
 • Soja: Jeść czy raczej unikać?

  Soja: Jeść czy raczej unikać?

  Ziarno sojowe należy do grupy warzyw strączkowych. Z ziaren produkuje się wiele innych produktów, np. mleczko sojowe (zwane oficjalnie napojem sojowym), serki sojowe np. tofu, tempeh, miso, a także makarony, kotleciki, pasztety, parówki, a nawet batony, budynie i wiele innych.

Filmy - Soja (5)

 • Soja, kurkuma czy zielona herbata - prewencyjnie przeciw nowotworom

  - Soja zawiera w sobie genisteinę - są to izoflawony, które mają działanie bardzo podobne do ludzkich estrogenów - mówi dietetyk kliniczny Sandra Ataniel. Jak podkreśla, warzywa sojowe skutecznie zapobiegają nowotworom hormonozależnym , takim jak: nowotwór sutka, prostaty, nowotwór trzonu i szyjki macicy. Dlaczego warto połączyć kurkumę z pieprzem? Koniecznie zobaczcie.
 • Ekspresowy pasztet z soi

  Pasztet z soi to doskonała alternatywa dla wegetarian. Idealnie nadaje się do smarowania chleba, świetnie smakuje z plasterkiem pomidora. Pasztet z soi zrobisz podobnie jak jego mięsne odpowiedniki. Wystarczy masę sojową dobrze doprawić i upiec w piekarniku. Dowiedz się, jak zrobić aromatyczny pasztet z soi.
 • Soja czyni cuda. Jej spożycie chroni przed nowotworami!

  Dietetycy podkreślają, że wystarczy dziennie spożywać 20-30 g produktów sojowych, by nie tylko poprawić swoje samopoczucie, lecz także zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, nowotwór piersi, jajników czy szyjki macicy. Soja jest lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe białko, izoflawony, witaminy z grupy B i liczne minerały. Przy wszystkich swoich zaletach ma też jednak wadę – jest silnym alergenem. Specjaliści do spraw żywienia tłumaczą, że 50 g ziarna sojowego zastępuje półtorej szklanki mleka krowiego lub 150 g wołowiny, tyle że to białko – w przeciwieństwie do zwierzęcego - nie zawiera szkodliwych puryn, które utrudniają przyswajanie wapnia. – Soja, podobnie jak groch, fasola, soczewica czy ciecierzyca, należy do grupy roślin strączkowych. Na ich tle wyróżnia się jednak wyższą wartością odżywczą, chociażby w postaci pełnowartościowego białka oraz większej zawartości energii. To znaczy, że soja w świecie roślin strączkowych jest jak samochód rajdowy w świecie motoryzacji – mówi Ewelina Bartniak, dietetyk Studia Sante. Warto podkreślić, że dietetycy stanowczo obalają mity dotyczące negatywnego wpływu soi na zdrowie mężczyzn. – Badacze z uniwersytetu w Minnesocie zbadali wpływ spożycia soi na mężczyzn i jednoznacznie stwierdzili, że roślina ta w żaden sposób nie obniża płodności - mówi specjalistka.
 • Rolnictwo wysokiego ryzyka

  Soja to obecnie najważniejszy płód rolny w Argentynie, gdzie jej uprawa na masową skalę zaczęła się w pierwszych latach XXI wieku. Produkcja soi (aż 49 mln ton rocznie) stanowi około 10 proc. PKB tego kraju. Z Argentyny soja trafia przede wszystkim do Chin oraz Indii. Ale opieranie się na uprawach jednogatunkowych ma swoje minusy, o których zdają się zapominać argentyńscy rolnicy. Monokultury mają negatywny wpływ na glebę i są w większym stopniu narażone na różne choroby. Czy krótkowzroczna chęć generowania zysków za wszelką cenę zaszkodzi argentyńskiej gospodarce?