socjalny

Artykuły - Socjalny (40)

 • Ujęcie w księgach świadczeń wielkanocnych dla pracowników

  Ujęcie w księgach świadczeń wielkanocnych dla pracowników

  Niektórzy pracodawcy chcąc umilić okres Świąt Wielkanocnych swoim obecnym i byłym pracownikom, przekazują im różnego rodzaju świadczenia. Pracownicy są obdarowywani m.in. paczkami, bonami, talonami lub świadczeniami pieniężnymi. Sposób ujęcia w księgach tego typu świadczeń uzależniony jest od tego, z jakich środków są finansowane oraz czy podlegają one opodatkowaniu i oskładkowaniu.
 • Przywódcy unijni przyjmują dokument spraw socjalnych

  Przywódcy unijni przyjmują dokument spraw socjalnych

  Liderzy instytucji UE podpisali tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad ws. dostępu do zatrudnienia, warunków pracy, ochrony socjalnej i zatrudnienia. Europejski filar spraw socjalnych przewiduje, że bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy czy samozatrudnieni mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej.
 • Gminy walczą o dopłaty na budownictwo socjalne

  Gminy walczą o dopłaty na budownictwo socjalne

  Wartość wniosków złożonych przez samorządy do państwowego banku BGK na dopłaty do budownictwa socjalnego już przekroczyła zarezerwowaną pulę 63 mln zł. Bank przypomina, że jesienią ruszy druga w tym roku tura naborów wniosków w rządowym programie.
 • "Sueddeutsche Zeitung": KE za większymi zasiłkami dla obywateli UE

  Komisja Europejska uważa, że władze niemieckie powinny zapewnić imigrantom z innych krajów UE szerszy dostęp do świadczeń socjalnych, nawet jeśli osoby te nie pracują i nie poszukują pracy - podał w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
 • Więcej rodzin może korzystać z pomocy społecznej. Na razie

  Więcej rodzin może korzystać z pomocy społecznej. Na razie

  Dokonana w 2012 roku podwyżka kryterium dochodowego umożliwiła uzyskiwanie wsparcia osobom żyjącym na granicy minimum egzystencji. Jednak już wkrótce część z nich może je stracić
 • Single, dzieci dobrobytu

  Single, dzieci dobrobytu

  Kapitalizm zmierza do racjonalizacji każdej dziedziny życia. Także tego prywatnego. Joseph Schumpeter miał rację: wraz z rozpadem etosu rodziny musi być coraz więcej singli. To właśnie dzieje się na naszych oczach - mówi DGP Eric Klinenberg, autor książki "Going solo"
 • Sposób na tańsze mieszkanko

  Sposób na tańsze mieszkanko

  Polacy pracujący w Holandii obniżają swoje koszty zakwaterowania poprzez korzystanie z dodatku do czynszu. Dzięki temu świadczeniu ich miesięczna opłata za mieszkanie nie przekracza 250-300 euro.
 • 60 mln zł do podziału na budownictwo socjalne

  Od 1 do 31 marca będzie można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dofinansowanie budowy lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Do podziału jest 60 mln zł.
 • Prawo: Świadczenia socjalne dla pracowników - bez VAT

  Prawo: Świadczenia socjalne dla pracowników - bez VAT

  Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.
 • Polaku, załap się na fundusz socjalny!

  Polaku, załap się na fundusz socjalny!

  Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników (w przeliczeniu na etaty) - na 1 stycznia danego roku, powinien utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki można sfinansować z jego środków.