Sobibór

Artykuły - Sobibór (9)

 • Christopher Lambert znów blisko polskiej historii

  Christopher Lambert znów blisko polskiej historii

  Przed laty Christopher Lambert zagrał w filmie opartym na podstawie wydarzeń związanych z zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki. Teraz znów dotknął delikatnego momentu w polskiej historii - w obrazie "Sobibór" wcielił się w komendanta obozu zagłady.
 • Niemcy: Kolejna gazeta użyła zwrotu "polski obóz zagłady"

  Niemcy: Kolejna gazeta użyła zwrotu "polski obóz zagłady"

  Niemiecki dziennik "Koelnische Rundschau" użył w opublikowanym w sobotę materiale kłamliwego zwrotu "polski obóz zagłady" na określenie niemieckiego obozu w Sobiborze. Po interwencji konsulatu RP w Kolonii redakcja poprawiła błąd w wydaniu internetowym.
 • "Zginęli w dramatycznej, krzyczącej, sobiborskiej ciszy"

  "Zginęli w dramatycznej, krzyczącej, sobiborskiej ciszy"

  Z udziałem przedstawicieli rządów Polski, Izraela, Holandii i Słowacji odbyły się uroczystości 70. rocznicy powstania w byłym hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze na Lubelszczyźnie. Uczestniczyli w nich także trzej z 49 ocalałych uczestników buntu, którym udało się uciec z obozu 14 października 1943 roku: Thomas Blatt, Philip Bialowitz i Jules Schelvis. Z rąk szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego odebrali nadane przez Bronisława Komorowskiego Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 • ​Rosja po latach milczenia oddaje hołd bohaterowi z obozu w Sobiborze

  ​Rosja po latach milczenia oddaje hołd bohaterowi z obozu w Sobiborze

  W Rosji odbyły się w poniedziałek uroczyste obchody 70. rocznicy zbrojnego buntu w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. Choć na czele zrywu stał oficer Armii Czerwonej, radziecka historiografia przez lata milczała o tym wydarzeniu.
 • "Nasz Dziennik": Odkrycie w Sobiborze

  "Nasz Dziennik": Odkrycie w Sobiborze

  Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy natrafili na nieznany dotąd tunel, który mógł być wykonany przez więźniów przygotowujących ucieczkę, informuje "Nasz Dziennik".
 • Sobibór nie do zwiedzania

  Sobibór nie do zwiedzania

  Sobibór, dawne miejsce eksterminacji Żydów, zostało bez pieniędzy i muzealników - alarmuje "Rzeczpospolita".
 • Pracownik "fabryki śmierci" stanie przed sądem

  Pracownik "fabryki śmierci" stanie przed sądem

  Jeden z ostatnich wielkich procesów o zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej rozpoczyna się jutro w Monachium. Prawie 65 lat po wojnie przed sądem staje 89-letni John Demjaniuk oskarżony o pomoc w zamordowaniu 27 900 Żydów w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Sobibór, gdzie służył jako strażnik w 1943 r.
 • Uciekłem, ale nie do końca...

  Uciekłem, ale nie do końca...

  Rozmowa z Tomaszem Blattem, oskarżycielem posiłkowym w procesie Johna Demianiuka
 • Demjaniuk oskarżony o śmierć 27 900 osób

  Demjaniuk oskarżony o śmierć 27 900 osób

  Podejrzany o zbrodnie wojenne John Demjaniuk został dziś formalnie oskarżony o współudział w morderstwie 27 900 osób - podała monachijska prokuratura w komunikacie.