Fakty - smog

Artykuły - Smog (35)

Filmy - Smog (5)

 • Woźny: Rząd nie wprowadzi zakazu palenia w kominkach

  „Żyjemy w kraju, w którym w 2000 roku Najwyższa Izba Kontroli po raz pierwszy napisała, że mamy coraz bardziej pogarszającą się jakość powietrza i musimy coś z tym zrobić” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny. „Myślę, że ten rok 2018 był rokiem ustanawiania wielu regulacji prawnych, bo regulacji prawnych do walki ze smogiem brakowało” – dodał. Podkreślił, że zostały wydane przepisy pozwalające na ustanowienie „stref niskoemisyjnego transportu”. „Jeśli władze miasta zdecydują o wprowadzeniu takiego ograniczenia, to takie ograniczenie będzie można wprowadzić. Pierwsza taka strefa została wprowadzona w Krakowie” – mówił Woźny. Zapytany o to, czy rząd zakaże palenia w kominkach odpowiedział: „Rząd nie wprowadzi odgórnego zakazu palenia w kominkach”. "Mam bardzo wielki szacunek do Alarmów Smogowych w Polsce. To są ruchy obywatelskie, które doprowadziły do tego, że kwestia jakości powietrza stała się tak ważnym problemem politycznym i społecznym" - mówił Piotr Woźny. Tzw. minister od smogu zapewnił, że dobrą wiadomością dla osób płacących PIT jest ulga podatkowa. "Myślę, że to będzie jedna z najbardziej popularnych ulg podatkowych w Polsce" - zapewnił. "To jest gigantyczna ulga, która pozwala do 53 tysięcy zł od podstawy opodatkowania nawet w ciągu sześciu lat można sobie odliczać wydatki. To jest ulga na to, żeby wszystkie prace instalacyjne, remontowe związane z ociepleniem naszego domu odliczyli. To jest też ulga, która pozwala kupować taniej panele fotowoltaiczne, instalacje solarne, pompy ciepła czy też kotły gazowe" - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM. Woźny powiedział, że w związku z wprowadzeniem ulgi czasowo został zawieszony program pomocowy "Czyste Powietrze". "Najpóźniej w styczniu na nowo ten nabór zostanie uruchomiony" - powiedział. "Wszyscy ci, którzy złożyli wnioski do końca grudnia te wnioski zostaną roz
 • Prezydent Krakowa pozwał premiera Mateusza Morawieckiego. Za słowa o smogu

  Ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Domaga się sprostowania w mediach wypowiedzi premiera, który mówił podczas konwencji PiS, że władze miasta niewiele zrobiły w walce ze smogiem. - Nie jestem pieniaczem. Chciałem uniknąć tego typu sytuacji. Wystarczyłyby dwa zdania sprostowania, ale nie doczekałem się, więc złożyłem pozew - wyjaśnił Majchrowski. (TVN24/x-news)
 • "Polska jest czarnym punktem na mapie Europy". Raport NIK o zanieczyszczeniu powietrza

  - Polska jest czarnym punktem na mapie Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza – stwierdził prezes Najwyższej Izby Kontroli. Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował raport NIK na temat smogu. Podkreślił, że sytuacja naszego kraju na tle Unii Europejskiej nie uległa poprawie od poprzedniej kontroli z 2014 roku.
 • 130 mld zł w 10 lat na walkę ze smogiem. Premier: Nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne

  Rządowy program walki ze smogiem "Czyste Powietrze" pochłonie 130 mld zł w ciągu 5-10 lat. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, dlatego program "Czyste Powietrze" będzie w ogromnym stopniu składał się z wielomiliardowych funduszy na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw – powiedział szef rządu. (TVN24/x-news)
 • "Polskie powietrze najgorsze w UE". Ekspert o zanieczyszczeniach nad Wisłą

  W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w Europie - ostrzega Paweł Szypulski z Polskiej Zielonej Sieci. Jego zdaniem w kraju co roku w związku z zanieczyszczeniem powietrza powyżej 45 tys. osób. Jak zaznaczył, problem nie dotyczy jedynie podawanego często jako negatywny przykład Krakowa, ale całej Polski. - Nasze lokalne regulacje są deliatne dla różnego rodzaju trucicieli - diagnozuje. Dodał, że dopóki ludzie będą używać śmieci do ogrzewania domów, a instalacje nie zostaną wymienione na czystsze, niewiele się zmieni.