Kobieta - smog

Artykuły - Smog (17)

 • Cząstki sadzy przechodzą przez łożysko

  Cząstki sadzy przechodzą przez łożysko

  Podczas ciąży drobne cząstki sadzy przedostają się poprzez łożysko – informuje pismo „Nature Communications”.
 • Smog niszczy psychikę dzieci

  Smog niszczy psychikę dzieci

  Trzy badania wskazały na związek problemów psychicznych u dzieci z zanieczyszczeniami powietrza, np. pochodzącymi z ruchu samochodowego. U dzieci nasilają się m.in. zaburzenia lękowe i skłonności samobójcze.
 • Nie wpuść smogu do domu

  Nie wpuść smogu do domu

  Dużo mówi się i czyta na temat zanieczyszczeń spowodowanych przez smog. Co zrobić, by w naszym domu było jak najwięcej czystego powierza, zwłaszcza, kiedy mieszkają w nim małe dzieci? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
 • Smog - podstępny zabójca

  Smog - podstępny zabójca

  Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca życie średnio o 9 do 12 miesięcy. Może też sprawić, że będziemy... tyć!
 • Największe zagrożenia dla ludzkości

  Największe zagrożenia dla ludzkości

  Zanieczyszczenie powietrza, odmowa poddawania się szczepieniom, odporność na antybiotyki i wirus HIV znalazły się na liście 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie w 2019 roku przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
 • Kolejny dowód na związek autyzmu ze smogiem

  Kolejny dowód na związek autyzmu ze smogiem

  Badania przeprowadzone w Chinach wydają się potwierdzać związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem autyzmu u dzieci - informuje pismo „Environment International”.
 • Węgiel z zanieczyszczonego powietrza przedostaje się do łożyska

  Węgiel z zanieczyszczonego powietrza przedostaje się do łożyska

  Cząstki sadzy z zanieczyszczonego powietrza obecne są w łożysku u ciężarnych kobiet – wykazali brytyjscy naukowcy. Wykryto to dzięki zbadaniu tzw. makrofagów pochodzących bezpośrednio z łożyska.
 • Ciąża w antysmogowej masce

  Ciąża w antysmogowej masce

  Zanieczyszczenia powietrza, wdychane przez kobiety w ciąży, zwiększają ryzyko zaburzeń neurologicznych u dzieci - twierdzą naukowcy Barcelona Institute for Global Health i Erasmus University Medical Center w Rotterdamie. Wyniki ich badań, opublikowane na łamach czasopisma "Biological Psychiatry", po raz pierwszy wykazały związek między zanieczyszczeniami powietrza, z którymi dziecko zetknie w życiu płodowym, a zaburzeniami mechanizmów samokontroli w wieku szkolnym. Autorzy pracy zwracają przy tym uwagę, że niekorzystne skutki wywołuje już poziom zanieczyszczeń uznawany dotąd za bezpieczny.
 • Uszkadza dzieciom mózgi

  Uszkadza dzieciom mózgi

  Siedemnaście milionów dzieci poniżej roku życia oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co zagraża rozwojowi ich mózgów – ostrzegł we środę UNICEF.
 • Smog, a psychika

  Smog, a psychika

  Już od pewnego czasu wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza mogą wywoływać choroby sercowo-naczyniowe i zaostrzać choroby płuc. Teraz okazuje się, że wywołują również dyskomfort psychiczny.