śmierć z przepracowania

Artykuły - śmierć z przepracowania (8)

 • Zarządca sukcesyjny poprowadzi firmę po śmierci pracodawcy

  Zarządca sukcesyjny poprowadzi firmę po śmierci pracodawcy

  Jednym z trybów ustania stosunku pracy jest jego wygaśnięcie. Jest ono związane z wystąpieniem określonej przez prawo okoliczności, w tym ze śmiercią pracodawcy. Śmierć pracodawcy nie zawsze oznacza definitywne zakończenie zatrudnienia przez jego pracowników, firmę mogą bowiem przejąć spadkobiercy lub inni następcy prawni zmarłego. W okresie przypadającym między śmiercią pracodawcy a przejęciem zakładu przez następców, firmę będzie mógł poprowadzić zarządca sukcesyjny.
 • Co zrobić, gdy pracownik nie chce odpoczywać?

  Co zrobić, gdy pracownik nie chce odpoczywać?

  W Japonii rozważają wprowadzenie limitu 100 nadgodzin na miesiąc. W kraju, w którym pracoholizm, nadgodziny, przepracowanie są na porządku dziennym to duża sprawa. Polacy też pracują zbyt wiele. Przykładów nie trzeba daleko szukać - np. lekarka w 2016 roku zapracowała się na śmierć. O pracoholizmie dla portalu PulsHR.pl opowiada dr Jacek Buczny z Uniwersytetu SWPS. Z jego badań wynika, że dotyka on na pewno 5 proc. pracujących Polaków.
 • Zaharowany jak Polak. Pracujemy do granic wytrzymałości, bo chcemy?

  Zaharowany jak Polak. Pracujemy do granic wytrzymałości, bo chcemy?

  Od świtu do nocy. Na dwóch zmianach, biorąc nadgodziny i dodatkowe zlecenia. Żeby spłacić kredyt, żeby dorobić, żeby w końcu nie wypaść z obiegu. Pracujemy do granic wytrzymałości. Bo chcemy.
 • Pracoholizm – koszmar naszych czasów?

  Pracoholizm – koszmar naszych czasów?

  Czy pracoholizm to rzeczywiście cywilizacyjna choroba naszych czasów? Eksperci uspokajają, że nie każdy, kto zostaje po godzinach i lubi swoją pracę, kwalifikuje się od razu do leczenia.
 • Syndrom karoshi, czyli śmierć z przepracowania

  Syndrom karoshi, czyli śmierć z przepracowania

  Coraz więcej Polaków pracuje ponad siły, choć nie są pracoholikami. Głównie młodzi biorą na siebie za dużo obowiązków. Są przekonani, że dadzą radę zrobić jeszcze jeden projekt, wziąć jeszcze jedno zlecenie, a organizm człowieka ma przecież określone możliwości.
 • Stażysta zmarł z przepracowania. Spędzał w banku po 21 godzin dziennie

  Moritz Erhardt, stażysta jednego z banków w Londynie, zmarł z przepracowania - taką przyczynę śmierci 21-letniego Niemca podają brytyjskie media. Chłopak miał pracować w ciągu ostatnich trzech dni przed śmiercią po 21 godzin na dobę.
 • Śmiercionośna praca

  Śmiercionośna praca

  Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Organizacji Pracy (International Labour Organization), średnio co 15 sekund praca zabija jedną osobę. Każdego roku na świecie w wyniku wypadków ginie 321 000 pracowników, a ponad 2 000 000 umiera z powodu chorób zawodowych. Wbrew powszechnej opinii, problem ten nie dotyka tylko krajów ubogich, w których praca często wykonywana jest w ciężkich warunkach...
 • Nie grozi śmierć z przepracowania

  Nie grozi śmierć z przepracowania

  Przeciętny amerykański pracownik spędza 2 godziny dziennie na czynnościach niezwiązanych z pracą. Badania przeprowadzone przez America Online i Salary.com pokazują, że firmy wydają 759 miliardów dolarów (422 miliardów funtów) na płacę, która nie ma pokrycia w pracy.

Filmy - śmierć z przepracowania (1)

 • Depresja, samobójstwa, zgony z przepracowania. Horror w Japonii

  W Japonii przeciętny pracownik zatrudniony na etacie spędza w biurze około… 12 godzin dziennie. Wielu z tych ludzi od lat nie otrzymało podwyżki, a mimo to nikt się nie skarży. „Jestem zadowolony, że płacę podatki”, „Pracuję dla społeczeństwa” – takie wypowiedzi nikogo tu nie szokują… Takao Ono pracuje w firmie zajmującej się dystrybucją wody. W dniu, w którym podczas jego codziennych zajęć towarzyszyła mu kamera, mężczyzna skończył pracę o 22:00 – co, jak mówi, wcale nie jest zbyt późną porą. Po godzinnej podróży metrem Takao dotarł do domu, gdzie jego żona i dzieci spały już kamiennym snem. Takao przyznaje, że taki tryb życia może przytłoczyć. W ubiegłym roku, gdy pracował więcej niż obecnie, zaczął odczuwać liczne dolegliwości: bóle głowy, żołądka, problemy ze wzrokiem. Były one wynikiem nadmiernego obciążenia obowiązkami i stresu. W Japonii za sukces zawodowy (bądź też za utrzymanie stabilnej pracy) płaci się wysoką cenę. W 2012 r. w kraju tym odnotowano ponad 800 zgonów z przepracowania. Powszechnym problemem jest też depresja i samobójstwa. Co znamienne, władze dopiero niedawno dostrzegły te niepokojące zjawiska i zaczęły naciskać na pracodawców, by ci poluzowali swoją politykę wobec podwładnych.