służba zdowia

Artykuły - Służba zdowia (54)

 • Kto jest najbardziej chorym pacjentem w Polsce?

  Kto jest najbardziej chorym pacjentem w Polsce?

  Z ochroną zdrowia w Polsce było fatalnie przed pandemią. Gdy zaczął grasować wirus, okazało się, że jest dramatycznie. A jak będzie, gdy wirus już znajdzie się w odwrocie? Może być jeszcze gorzej - przestrzegają ekonomiści. Wiele wskazuje na to, że to prawdopodobne.
 • Lekarze - rezydenci rozpoczęli protest

  Lekarze - rezydenci rozpoczęli protest

  ​W poniedziałek lekarze-rezydenci rozpoczęli protest. Medycy są zbulwersowani działaniami rządu podczas walki z epidemią koronawirusa. Nie podoba im się również decyzja MZ, które nie zwolniło z ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego osób, które zdały test pisemny.
 • Od stycznia Narodowy Program Odbudowy Zdrowia Polaków

  Od stycznia Narodowy Program Odbudowy Zdrowia Polaków

  ​Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od stycznia wprowadzony zostanie program odbudowy zdrowia Polaków. Program zakłada m.in. ocenę stanu zdrowia u osób 40 plus, zdjęcie limitów z AOS, poszerzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej i rozbudowę opieki środowiskowej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych.
 • Eksperci o Funduszu Medycznym: Prezent za pieniądze solenizanta

  Eksperci o Funduszu Medycznym: Prezent za pieniądze solenizanta

  Zapisy projektu ustawy o Funduszu Medycznym odnoszące się do procesu refundacji drastycznie ograniczą dostęp pacjentów zarówno do innowacyjnych terapii, jaki i do najczęściej stosowanych leków. Wraz z wprowadzeniem tej ustawy nie przewidziano zwiększenia budżetu, którym dysponuje minister zdrowia, co oznacza, że Fundusz będzie zasilany ze środków, które z pewnością były już na coś przeznaczone.
 • E-recepty prawie wyeliminowały papierowe druki

  E-recepty prawie wyeliminowały papierowe druki

  Pandemia SARS-CoV-2 przyczyniła się do skokowego wzrostu popularności telemedycyny, jak i e-recept. Według danych Ministerstwa Zdrowia w maju br. udział e-recepty wzrósł do 95 proc., podczas gdy jeszcze w lutym, tuż przed pandemią, sięgał 88 proc.
 • Decyzja RPP: Pomniejszanie wynagrodzenia lekarzy w wyniku zlecania pacjentom badań

  Decyzja RPP: Pomniejszanie wynagrodzenia lekarzy w wyniku zlecania pacjentom badań

  Zobowiązywanie lekarza, aby ten ponosił koszty zlecanych pacjentowi badań narusza zbiorowe prawa pacjenta - tak uznał Rzecznik Praw Pacjenta w decyzji dotyczącej jednej z placówek medycznych z województwa mazowieckiego.
 • E-recepty obowiązkowe już od 8 stycznia

  E-recepty obowiązkowe już od 8 stycznia

  Lekarze od jutra mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Wystarczy czterocyfrowy kod SMS, mail lub wydruk informacyjny. Papierowe wydawane będą tylko w określonych przypadkach.
 • Prywatne gabinety czeka fala upadłości?

  Prywatne gabinety czeka fala upadłości?

  Eksperci wskazują, że prywatny sektor usług medycznych finansuje swoją działalność zbyt łatwo dostępnymi kredytami, które są zabezpieczone prywatnymi majątkami lekarzy. W przypadku zaniku płynności finansowej, tracą oni narzędzia do zarobkowania. Dla pacjentów może to oznaczać ograniczony dostęp do usług medycznych.
 • Pakt dla Zdrowia 2030 ponad podziałami

  Pakt dla Zdrowia 2030 ponad podziałami

  Za namową "DGP" politycy KO, PSL, PiS i SLD podpisali Pakt dla Zdrowia 2030. Negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy. W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej.

Filmy - Służba zdowia (7)