Słowianie

Artykuły - Słowianie (12)

 • Słowianie: Burzliwa historia największego ludu Europy

  Słowianie: Burzliwa historia największego ludu Europy

  Udokumentowana wiedza historyczna o początkach państwa polskiego sięga X wieku. Znamy imiona pierwszych władców i wiemy, jakie plemiona zostały przez nich zjednoczone. Ale co było przedtem? W mrokach przeszłości nadal kryje się wiele faktów. To, co działo się wcześniej, da się z trudem zrekonstruować na podstawie relacji greckich i rzymskich kronikarzy, znalezisk archeologicznych oraz bezcennej wiedzy, jakiej dostarczają nam badania językowe.
 • Kult zmarłych w Polsce. Skąd wzięły się Zaduszki i Uroczystości Wszystkich Świętych?

  Kult zmarłych w Polsce. Skąd wzięły się Zaduszki i Uroczystości Wszystkich Świętych?

  Kultywowanie pamięci zmarłych to jeden ze zwyczajów, który nie należy do elementów wiary chrześcijańskiej. Skąd więc wziął się Dzień Zaduszny i Uroczystości Wszystkich Świętych? Korzenie tych obchodów sięgają czasów przedchrześcijańskich. Wówczas ludność zamieszkująca tereny dzisiejszej Polski oddawała cześć licznym bogom.
 • Czy Polki to typowe Słowianki?

  Czy Polki to typowe Słowianki?

  Słowiańska uroda zachwyca mieszkańców całego świata. Wiele mówi się o niezwykłym wyglądzie kobiet zamieszkujących wschodnią część Europy, przypisując im najczęściej konkretne cechy. Czy istnieje jeden typ słowiańskiej urody? Czy oprócz wyglądu jest coś, co określa nas jako grupę etniczną?
 • Kolejny przebój Donatana (klip "My Słowianie")

  Kolejny przebój Donatana (klip "My Słowianie")

  Zaledwie kilkanaście godzin po publikacji nowy klip Donatana "My Słowianie" miał już grubo ponad pół miliona odsłon!
 • Tak zmieniał się świat seksu. Słowiańskie przyjemności

  Tak zmieniał się świat seksu. Słowiańskie przyjemności

  W naszej wędrówce śladami seksu odwiedziliśmy już basen Morza Śródziemnego. Teraz czas na dawnych Słowian. Jak kochali się nasi praszczurowie?
 • Przodkowie Słowian mogli być w Europie 4 tys. lat temu

  Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie musieli zasiedlić Europy dopiero we wczesnym średniowieczu. Niektórzy przodkowie Słowian mogli mieszkać w Europie już 3- 4 tys. lat temu - sądzą naukowcy z Bydgoszczy, którzy badają zróżnicowanie DNA Słowian.
 • Powrót pogan

  Powrót pogan

  Związki neopogańskie nie szukają członków, nie nawracają nikogo, nie porywają nakazując wiarę w Światowida. Nie są uważane za niebezpieczne - mówi, w rozmowie z INTERIA.PL, dr Maciej Strutyński, religioznawca specjalizujący się w badaniach polskiego neopogaństwa.
 • Co ma Rosja Polsce za złe?

  Co ma Rosja Polsce za złe?

  Rosja ma za złe Polsce, że jest krajem katolickim. Dla Rosjan prawdziwi Słowianie powinni być prawosławni - mówi "Dziennikowi Polskiemu" prof. Richard Pipes, sowietolog, b. doradca prezydenta Ronalda Reagana do spraw ZSRR i Europy Wschodniej.
 • Mundial a sprawa polska: Komu kibicować?

  Mundial a sprawa polska: Komu kibicować?

  Nie ma polskich "Orłów" w RPA, co zapowiada raczej bezstresowy mundial. To koszmar każdego kibica - jak zepsuta lodówka w czasie upału. Podpowiemy wam, jak sobie z tym poradzić, czyli na kogo postawić, żeby lodówka nie chłodziła na darmo, a Polacy, "Złoci Ptacy", zażyli odpowiedniej dawki adrenaliny.
 • "Lepsze stosunki z Rosją, bo my Słowianie"

  Tragiczna śmierć polskiego prezydenta zbliżyła do siebie zwykłych Polaków i Rosjan. Różnice polityczne jednak pozostaną - pisze "Polska The Times".