Słowacja

Artykuły - Słowacja (715)

 • Kaucja za plastikowe butelki - od przyszłego roku opłaty na Słowacji

  Kaucja za plastikowe butelki - od przyszłego roku opłaty na Słowacji

  Minister środowiska Słowacji Jan Budaj zapowiedział, że od stycznia 2022 r. ma zacząć działać system skupu plastikowych butelek (PET) oraz puszek, za które kaucja wyniesie 15 eurocentów.
 • Słowacja - Szkocja 1-0 w 5. kolejce Ligi Narodów

  Słowacja - Szkocja 1-0 w 5. kolejce Ligi Narodów

  W meczu dywizji B Ligi Narodów ostatnia w tabeli 2. grupy Słowacja pokonała 1-0 liderujących Szkotów. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Jan Gregusz. To pierwsza wygrana Słowaków w tej edycji Ligi Narodów.
 • ​El. Euro 2020. Słowackie media po awansie: Fantazja, otwierajcie szampany

  ​El. Euro 2020. Słowackie media po awansie: Fantazja, otwierajcie szampany

  "Fantazja", "dramatyczne zwycięstwo", "otwierajcie szampany, jedziemy na Euro" - to niektóre tytuły słowackich mediów po awansie piłkarskiej reprezentacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy, gdzie zagra w grupie z Polską, Hiszpanią i Szwecją.
 • Słowacja wymaga testów, również podczas tranzytu

  Słowacja wymaga testów, również podczas tranzytu

  Wybierający się na Słowację muszą okazać przy przekroczeniu granicy negatywny wynik testu na COVID-19 - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bez przeprowadzonego testu nie można też przejechać przez Słowację tranzytem.
 • Słowacja wprowadza limit klientów w sklepach i godziny dla seniorów

  Słowacja wprowadza limit klientów w sklepach i godziny dla seniorów

  Od 15 października Słowacja wprowadza szereg surowych restrykcji sanitarnych - informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl. Obejmą m.in. handel - w sklepach obowiązywał będzie limit 1 klienta na każde 15 m kw. Będą też godziny dla seniorów.
 • Największe atrakcje Liptova – perły Słowacji

  Największe atrakcje Liptova – perły Słowacji

  Z powodu pandemii koronawirusa większość Polaków zrezygnuje w tym roku z dalekich, wakacyjnych wojaży. Świetną alternatywą dla, już w tym momencie zatłoczonych, polskich gór czy Bałtyku są odwiedziny u naszego południowego sąsiada. Mowa o Słowacji, a konkretnie rejonie Liptowa, oddalonym zaledwie o godzinę jazdy od granicy.
 • ​Polska i Słowacja podpiszą porozumienie dotyczące współpracy podatkowej

  ​Polska i Słowacja podpiszą porozumienie dotyczące współpracy podatkowej

  Polacy i Słowacy połączą siły w walce z oszustami podatkowymi - poinformował resort finansów. W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej.
 • Słowacja - być może nowy, letni kierunek dla Polaków

  Słowacja - być może nowy, letni kierunek dla Polaków

  Niewykluczone, że podczas najbliższych wakacji jednym z najczęściej odwiedzanych krajów będzie Słowacja. Tamtejszy premier Igor Matovicz zapowiedział, że Bratysławie zależy na jak najszybszym otwarciu granic m.in. z Polską. Jak zaś poinformowało Ministerstwo Rozwoju, rząd Mateusza Morawieckiego rozważa wolny ruch turystyczny z krajami Grupy Wyszehradzkiej.
 • Zimowa Słowacja: Raj nie tylko dla narciarzy

  Zimowa Słowacja: Raj nie tylko dla narciarzy

  Z roku na rok sezon narciarski staje się coraz krótszy, w związku z czym miłośnicy szusowania szukają miejsc, w których będą mogli oddać się swojej pasji niezależnie od warunków atmosferycznych. Wymagającym narciarzom w sukurs przychodzą Słowacy, którzy o stoki dbają, jak nikt inny w Europie.
 • Słowacja - Walia 1-1. Ostry mecz w eliminacjach. Kartki i rozbite głowy

  Słowacja - Walia 1-1. Ostry mecz w eliminacjach. Kartki i rozbite głowy

  Emocjonujące spotkanie w Trnawie, gdzie Słowacja i Walia biły się o drugie, premiowane awansem miejsce w grupie E eliminacji Euro. Było sporo kartek oraz ostrych starć. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę. Ostatecznie skończyło się na remisie 1-1.

Filmy - Słowacja (14)

 • Baraże do Euro 2020. Irlandia Północna - Słowacja 1-2 - skrót (POLSAT SPORT). WIDEO

  W załączonym materiale wideo skrót meczu Irlandia Północna - Słowacja. Słowacy wygrali 2-1 i na Euro w fazie grupowej zagrają z Polską, Hiszpanią i Szwecją.
 • Te zdjęcia przejdą do historii...

  Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny życia. Również politycy muszą dostosować swoje nawyki do tej niezwykłej sytuacji. Tak było na Słowacji...
 • Słowacja. Rośnie liczba organizacji paramilitarnych

  Na terenie Słowacji powstają kolejne grupy paramilitarne, które jako główny cel działalności deklarują obronę kraju. Członkowie nacjonalistycznej jednostki "Słowaccy poborowi" przygotowują się na "odparcie zagrożenia ze strony uchodźców". Dwa razy w miesiącu wybierają się na wojnę – przynajmniej takie robią wrażenie. Członkowie słowackich oddziałów paramilitarnych twierdzą, że muszą bronić swojego kraju. – Jeśli wróg zobaczy, że Słowacja przygotowuje się do wojny i jest zdecydowana bronić swoich demokratycznych wartości, wtedy dwa razy się zastanowi, czy warto nas zaatakować i próbować odebrać nam nasze prawa – mówi Peter Svrcek z organizacji paramilitarnej. A jaki to wróg? „Słowaccy poborowi” walczą między innymi z uchodźcami. – Są dla nas zagrożeniem, głównie dlatego, że wielu z nich przybywa tu nielegalnie – mówi Peter. Dziś w tym małym kraju prawie nie ma ich w ogóle.
 • Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców

  Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe są bardzo cenną i potrzebną instytucją. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy u nas rosną składki na ubezpieczenie społeczne, a także ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, raj podatkowy jest ciekawą alternatywą dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – mówi Michał Jurczak, adwokat ze spółki konsultingowej WFY Group. – Oprócz tych tradycyjnych i dobrze znanych, jak chociażby Luksemburg czy wyspy na kanale La Manche, warto także wspomnieć o kraju, który jest blisko, czyli Słowacji. Największą zmorą polskich przedsiębiorców są składki na ubezpieczenia. W przypadku umowy o pracę poza wynagrodzeniem brutto płaconym pracownikowi, pracodawca odprowadza jeszcze ok. 20 proc. tej kwoty tytułem składek. Od początku tego roku przedsiębiorcy muszą też płacić składki emerytalne od umów-zlecenia oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości pensji minimalnej.