Słowacja

Artykuły - Słowacja (1064)

 • Orlen zawalczy o słowackich kierowców

  Orlen zawalczy o słowackich kierowców

  PKN Orlen uruchomił swoją pierwszą stację paliwową na Słowacji, przy granicy z Czechami, pod marką Benzina. Do końca roku słowacka sieć koncernu ma liczyć 10 punktów, ale to dopiero początek rozwoju w tym kraju.
 • PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji

  PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji

  PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji - mówi dyrektor oddziału w Pradze Remigiusz Górski, który współtworzy także słowacką placówkę. Dodał, że oddział ma obsługiwać polskie firmy działające na Słowacji, jak i słowackie zainteresowane polskim rynkiem.
 • Niezapomniany weekend? Wybierz Słowację!

  Niezapomniany weekend? Wybierz Słowację!

  Chyba nie ma turysty, który w sezonie wakacyjnym nie narzekałby na przeludnienie na polskich plażach i szlakach. Do niedawna największy problem stanowiły miejscowości nadmorskie (kto nie zna żartów o wysyłaniu skoro świt zwiadowcy z parawanem?), jednak i w górach trudno znaleźć upragniony spokój.
 • Warzywa z Polski sprzedawane jako słowackie

  Warzywa z Polski sprzedawane jako słowackie

  Inspektorzy ministerstwa rolnictwa Słowacji skontrolowali wielkoformatowe magazyny z warzywami i stwierdzili, że ich właściciele fałszowali informacje o kraju pochodzenia - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa (MPRV). Właścicielom magazynów grozi grzywna do 100 tys. euro.
 • Protekcjonizm gospodarczy uderza w eksporterów polskiej żywności. Najwięcej barier stawiają Czechy, Niemcy i Słowacja

  Protekcjonizm gospodarczy uderza w eksporterów polskiej żywności. Najwięcej barier stawiają Czechy, Niemcy i Słowacja

  Niemal 80 proc. polskich produktów rolno-spożywczych trafia do Unii Europejskiej. Zagrożeniem dla eksportu jest coraz silniejsze zjawisko protekcjonizmu, które obejmuje takie środki, jak liczne kontrole sanitarne, negatywne kampanie medialne czy obowiązek dodatkowych certyfikacji.
 • Polska produkuje więcej piwa na eksport niż Słowacja na własny rynek

  Polska produkuje więcej piwa na eksport niż Słowacja na własny rynek

  Polskie browary mają mocną pozycję na europejskim rynku. Według danych pochodzących z najnowszego raportu Beer Statistics, Polska jest trzecim - po Wielkiej Brytanii i Niemczech - producentem piwa w Europie. Co dziesiąta butelka kontynentalnego trunku warzona jest nad Wisłą. Mamy też bardzo mocną pozycję jako eksporter.
 • Słowacja: Sypią się dymisje po zabójstwie dziennikarza

  Słowacja: Sypią się dymisje po zabójstwie dziennikarza

  ​W związku z zabójstwem słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka do dymisji podał się minister kultury Słowacji Marek Madiaricz i dwoje innych wysokich rangą urzędników. Jan Kuciak badał korupcję na wysokich szczeblach słowackiej polityki i jej związki z włoską mafią. O ostatnich, niedokończonych artykułach dziennikarza poinformował portal informacyjny, dla którego pracował - aktuality.sk.
 • Będzie nowe połączenie gazowe Polski ze Słowacją

  Będzie nowe połączenie gazowe Polski ze Słowacją

  Jest trójstronna umowa na dofinansowanie międzysystemowego połączenia gazowego między Polską a Słowacją - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Na Słowacji wykryto holenderskie jaja skażone fipronilem

  Na Słowacji wykryto holenderskie jaja skażone fipronilem

  Słowackie media poinformowały w czwartek, że inspekcja żywnościowa wykryła w hurtowni spożywczej, w mieście Vrbove koło Pieszczan na południowym zachodzie Słowacji, 24 opakowania holenderskich jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil.
 • Czerwony Klasztor- Pieniny po drugiej stronie Dunajca

  Czerwony Klasztor- Pieniny po drugiej stronie Dunajca

  Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnej w Pieninach. Znajduje się na Słowacji, po drugiej stronie Dunajca. Swoją nazwę zawdzięcza czerwonej dachówce oraz nieotynkowanym ścianom z cegły w tym kolorze. Granicę można przekroczyć na słynnej tratwie przez Dunajec.

Filmy - Słowacja (13)

 • Słowacka policja zatrzymała 8 podejrzanych o zabójstwo dziennikarza Jana Kuciaka. Wśród aresztowanych były policjant

  Słowacka policja zatrzymała w Kolarovie na południu kraju ośmiu podejrzanych w związku ze śledztwem ws. zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej, do którego doszło w lutym. (SK MARKIZA/x-news)
 • Słowacja. Rośnie liczba organizacji paramilitarnych

  Na terenie Słowacji powstają kolejne grupy paramilitarne, które jako główny cel działalności deklarują obronę kraju. Członkowie nacjonalistycznej jednostki "Słowaccy poborowi" przygotowują się na "odparcie zagrożenia ze strony uchodźców". Dwa razy w miesiącu wybierają się na wojnę – przynajmniej takie robią wrażenie. Członkowie słowackich oddziałów paramilitarnych twierdzą, że muszą bronić swojego kraju. – Jeśli wróg zobaczy, że Słowacja przygotowuje się do wojny i jest zdecydowana bronić swoich demokratycznych wartości, wtedy dwa razy się zastanowi, czy warto nas zaatakować i próbować odebrać nam nasze prawa – mówi Peter Svrcek z organizacji paramilitarnej. A jaki to wróg? „Słowaccy poborowi” walczą między innymi z uchodźcami. – Są dla nas zagrożeniem, głównie dlatego, że wielu z nich przybywa tu nielegalnie – mówi Peter. Dziś w tym małym kraju prawie nie ma ich w ogóle.
 • Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców

  Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe są bardzo cenną i potrzebną instytucją. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy u nas rosną składki na ubezpieczenie społeczne, a także ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, raj podatkowy jest ciekawą alternatywą dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – mówi Michał Jurczak, adwokat ze spółki konsultingowej WFY Group. – Oprócz tych tradycyjnych i dobrze znanych, jak chociażby Luksemburg czy wyspy na kanale La Manche, warto także wspomnieć o kraju, który jest blisko, czyli Słowacji. Największą zmorą polskich przedsiębiorców są składki na ubezpieczenia. W przypadku umowy o pracę poza wynagrodzeniem brutto płaconym pracownikowi, pracodawca odprowadza jeszcze ok. 20 proc. tej kwoty tytułem składek. Od początku tego roku przedsiębiorcy muszą też płacić składki emerytalne od umów-zlecenia oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości pensji minimalnej.
 • Słowacja. Niezwykły przedmiot w szkole

  Dyrektor szkoły w Szczawnickich Baniach na Słowacji wprowadził do programu nauczania nowy, obowiązkowy przedmiot: sokolnictwo. Teraz uczniowie mają do czynienia z prawdziwymi orłami, sokołami i puchaczami. To dla nich szansa na zdobycie nowej profesji.