Słowacja

Artykuły - Słowacja (712)

 • Największe atrakcje Liptova – perły Słowacji

  Największe atrakcje Liptova – perły Słowacji

  Z powodu pandemii koronawirusa większość Polaków zrezygnuje w tym roku z dalekich, wakacyjnych wojaży. Świetną alternatywą dla, już w tym momencie zatłoczonych, polskich gór czy Bałtyku są odwiedziny u naszego południowego sąsiada. Mowa o Słowacji, a konkretnie rejonie Liptowa, oddalonym zaledwie o godzinę jazdy od granicy.
 • ​Polska i Słowacja podpiszą porozumienie dotyczące współpracy podatkowej

  ​Polska i Słowacja podpiszą porozumienie dotyczące współpracy podatkowej

  Polacy i Słowacy połączą siły w walce z oszustami podatkowymi - poinformował resort finansów. W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej.
 • Słowacja - być może nowy, letni kierunek dla Polaków

  Słowacja - być może nowy, letni kierunek dla Polaków

  Niewykluczone, że podczas najbliższych wakacji jednym z najczęściej odwiedzanych krajów będzie Słowacja. Tamtejszy premier Igor Matovicz zapowiedział, że Bratysławie zależy na jak najszybszym otwarciu granic m.in. z Polską. Jak zaś poinformowało Ministerstwo Rozwoju, rząd Mateusza Morawieckiego rozważa wolny ruch turystyczny z krajami Grupy Wyszehradzkiej.
 • Zimowa Słowacja: Raj nie tylko dla narciarzy

  Zimowa Słowacja: Raj nie tylko dla narciarzy

  Z roku na rok sezon narciarski staje się coraz krótszy, w związku z czym miłośnicy szusowania szukają miejsc, w których będą mogli oddać się swojej pasji niezależnie od warunków atmosferycznych. Wymagającym narciarzom w sukurs przychodzą Słowacy, którzy o stoki dbają, jak nikt inny w Europie.
 • Słowacja - Walia 1-1. Ostry mecz w eliminacjach. Kartki i rozbite głowy

  Słowacja - Walia 1-1. Ostry mecz w eliminacjach. Kartki i rozbite głowy

  Emocjonujące spotkanie w Trnawie, gdzie Słowacja i Walia biły się o drugie, premiowane awansem miejsce w grupie E eliminacji Euro. Było sporo kartek oraz ostrych starć. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę. Ostatecznie skończyło się na remisie 1-1.
 • Grupa Orlen wzmacnia pozycję na Słowacji

  Grupa Orlen wzmacnia pozycję na Słowacji

  Grupa ORLEN konsekwentnie buduje sieć stacji paliw na Słowacji. Przejęcie kolejnych 7 obiektów na tym rynku zostało zatwierdzone przez organy antymonopolowe na Słowacji i w Austrii. Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje Grupy ORLEN.
 • Słowacja na rowerze: Rejon Liptowa

  Słowacja na rowerze: Rejon Liptowa

  Słowacja to prawdziwy raj dla rowerzystów! Zapierające dech w piersiach widoki, świetna infrastruktura i setki kilometrów rowerowych szlaków. Od czego zacząć jej zwiedzanie na dwóch kółkach?
 • Tak źle nie było od wielu lat, ryzyko gospodarcze zmalało tylko w dwóch krajach, a jest wyższe u ważnych partnerów Polski

  Tak źle nie było od wielu lat, ryzyko gospodarcze zmalało tylko w dwóch krajach, a jest wyższe u ważnych partnerów Polski

  Ryzyko gospodarcze wzrosło wśród istotnych partnerów gospodarczych Polski, takich jak Niemcy, Czechy i Słowacja.
 • Orlen zawalczy o słowackich kierowców

  Orlen zawalczy o słowackich kierowców

  PKN Orlen uruchomił swoją pierwszą stację paliwową na Słowacji, przy granicy z Czechami, pod marką Benzina. Do końca roku słowacka sieć koncernu ma liczyć 10 punktów, ale to dopiero początek rozwoju w tym kraju.
 • PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji

  PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji

  PKO BP planuje w IV kw. br. rozpocząć działalność operacyjną oddziału na Słowacji - mówi dyrektor oddziału w Pradze Remigiusz Górski, który współtworzy także słowacką placówkę. Dodał, że oddział ma obsługiwać polskie firmy działające na Słowacji, jak i słowackie zainteresowane polskim rynkiem.

Filmy - Słowacja (14)

 • Te zdjęcia przejdą do historii...

  Pandemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny życia. Również politycy muszą dostosować swoje nawyki do tej niezwykłej sytuacji. Tak było na Słowacji...
 • Słowacka policja zatrzymała 8 podejrzanych o zabójstwo dziennikarza Jana Kuciaka. Wśród aresztowanych były policjant

  Słowacka policja zatrzymała w Kolarovie na południu kraju ośmiu podejrzanych w związku ze śledztwem ws. zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej, do którego doszło w lutym. (SK MARKIZA/x-news)
 • Słowacja. Rośnie liczba organizacji paramilitarnych

  Na terenie Słowacji powstają kolejne grupy paramilitarne, które jako główny cel działalności deklarują obronę kraju. Członkowie nacjonalistycznej jednostki "Słowaccy poborowi" przygotowują się na "odparcie zagrożenia ze strony uchodźców". Dwa razy w miesiącu wybierają się na wojnę – przynajmniej takie robią wrażenie. Członkowie słowackich oddziałów paramilitarnych twierdzą, że muszą bronić swojego kraju. – Jeśli wróg zobaczy, że Słowacja przygotowuje się do wojny i jest zdecydowana bronić swoich demokratycznych wartości, wtedy dwa razy się zastanowi, czy warto nas zaatakować i próbować odebrać nam nasze prawa – mówi Peter Svrcek z organizacji paramilitarnej. A jaki to wróg? „Słowaccy poborowi” walczą między innymi z uchodźcami. – Są dla nas zagrożeniem, głównie dlatego, że wielu z nich przybywa tu nielegalnie – mówi Peter. Dziś w tym małym kraju prawie nie ma ich w ogóle.
 • Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców

  Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe są bardzo cenną i potrzebną instytucją. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy u nas rosną składki na ubezpieczenie społeczne, a także ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, raj podatkowy jest ciekawą alternatywą dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – mówi Michał Jurczak, adwokat ze spółki konsultingowej WFY Group. – Oprócz tych tradycyjnych i dobrze znanych, jak chociażby Luksemburg czy wyspy na kanale La Manche, warto także wspomnieć o kraju, który jest blisko, czyli Słowacji. Największą zmorą polskich przedsiębiorców są składki na ubezpieczenia. W przypadku umowy o pracę poza wynagrodzeniem brutto płaconym pracownikowi, pracodawca odprowadza jeszcze ok. 20 proc. tej kwoty tytułem składek. Od początku tego roku przedsiębiorcy muszą też płacić składki emerytalne od umów-zlecenia oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości pensji minimalnej.