Fakty - Ślązacy

Artykuły - Ślązacy (16)

 • "Dziennik Zachodni": Ślązaków rozrzuciło po Polsce

  Gdzie poza Górnym Śląskiem mieszka najwięcej osób narodowości śląskiej? - pyta "Dziennik Zachodni". Okazuje się że w Warszawie. Etnicznych Ślązaków w stolicy jest więcej niż w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie razem wziętych.
 • Ślązacy mniejszością etniczną?

  Ślązacy mniejszością etniczną?

  Nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych domagają się Ślązacy, którzy rozpoczęli projekt 13stycznia.pl. Jego celem jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Chodzi o dopisanie narodowości śląskiej do listy mniejszości.
 • Premier: Ślązacy mają prawo do odrębności, ale nie mówiłbym o narodowości śląskiej

  Premier: Ślązacy mają prawo do odrębności, ale nie mówiłbym o narodowości śląskiej

  Ślązacy i Kaszubi to Polacy, którzy płacili wyjątkową cenę za polskość na swoich ziemiach - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Ale na pewno nie mówiłbym o narodowości śląskiej, tak jak i o narodowości kaszubskiej - dodał Tusk, odnosząc się do orzeczenia SN.
 • Twardoch: Kogoś uraziłem? Trudno

  Twardoch: Kogoś uraziłem? Trudno

  Decyzja Sądu Najwyższego, który stwierdził, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane, wywołała w regionie lawinę komentarzy, pisze "Dziennik Zachodni".
 • Powstał społeczny komitet budowy pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej

  Powstał społeczny komitet budowy pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej

  Uchwałę o powołaniu społecznego komitetu budowy pomnika ofiar Tragedii Górnośląskiej przyjęła Rada Górnośląska. Mianem Tragedii Górnośląskiej określane są komunistyczne represje wobec Górnoślązaków w latach 1945-1948.
 • Ślązacy chcą uczestniczyć w obradach komisji mniejszości

  Organizacje odwołujące się do śląskiej tożsamości chcą, by ich przedstawiciele mogli uczestniczyć w obradach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Taką wolę wyrazili podczas poniedziałkowego spotkania w Katowicach.
 • Ślązacy, Kaszubi... GUS ujawnił dane ze spisu powszechnego

  Ślązacy, Kaszubi... GUS ujawnił dane ze spisu powszechnego

  Wśród 38,5 mln mieszkańców Polski 35,3 mln deklaruje jednorodną, polską tożsamość narodową. Śląską tożsamość narodową zadeklarowało w sumie 809 tys. osób, a kaszubską 228 tys. - wynika ze wstępnych danych ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego.
 • Ślązacy i Kaszubi złożą wspólny wniosek o uznanie mniejszości

  Ślązacy i Kaszubi złożą wspólny wniosek o uznanie mniejszości

  Wspólny wniosek o uznanie mniejszości śląskiej i kaszubskiej złożą do władz państwa po ujawnieniu wyników spisu powszechnego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebsko Jednoty - zapowiedzieli w Opolu przedstawiciele obu organizacji.
 • Premiera teledysku z Kazimierzem Kutzem

  W czwartek odbyła się w Katowicach premiera promującego Śląsk teledysku pod tytułem "Jadymy na bogato". Wystąpili w nim znani Ślązacy m.in. poseł i reżyser Kazimierz Kutz.
 • "Ślązakom należy się solidarność i szacunek dla ich drogi ku Polsce"

  "Ślązakom należy się solidarność i szacunek dla ich drogi ku Polsce"

  Ślązakom należy się solidarność i szacunek dla ich drogi ku Polsce - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jak mówił, krew powstańców śląskich na zawsze zespoliła tę ziemię z macierzą.