Sławek Zagórski

Artykuły - Sławek Zagórski (650)

 • Nowy rosyjski lotniskowiec. Co planują Rosjanie?

  Nowy rosyjski lotniskowiec. Co planują Rosjanie?

  Rosjanie planują budowę nowego lotniskowca, który zastąpi będącego w służbie „Admirała Kuzniecowa”. Budowa ma się rozpocząć w 2023 roku i potrwać około 10 lat.
 • Siły Odpowiedzi NATO zawinęły do Gdyni

  Siły Odpowiedzi NATO zawinęły do Gdyni

  Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) zawinęły do portu w Gdyni. W składzie zespołu znajduje się m.in. ORP "Gen. Kazimierz Pułaski", który wrócił do międzynarodowego zespołu po dziesięciu latach przerwy.
 • Mokrany i Katyń. Mord na polskich marynarzach

  Mokrany i Katyń. Mord na polskich marynarzach

  Od 3 kwietnia 1940 roku w lesie katyńskim sowieci zaczęli mord na polskich oficerach. Była to zaplanowana zbrodnia, przeprowadzona systematycznie i z zimną krwią. Zbrodnia, za którą sprawcy nigdy nie odpowiedzieli.
 • F-117. Zestrzelenie niewidzialnego samolotu

  F-117. Zestrzelenie niewidzialnego samolotu

  20 lat temu świat obiegła informacja, że w nocy z 27 na 28 marca 1999 roku stało się niemożliwe – Jugosłowianie zestrzelili niewidzialny dla radaru samolot F-117. Do dziś jest to jedyna strata bojowa maszyny o niskiej sygnaturze wykrywalności.
 • Katastrofa "Kopernika". Prawdziwa przyczyna była zbyt niewygodna

  Katastrofa "Kopernika". Prawdziwa przyczyna była zbyt niewygodna

  Tuż po katastrofie pojawiły się plotki, że był to zamach bombowy. Powstała specjalna komisja śledcza, a sprawie zaczęła przyglądać się Służba Bezpieczeństwa. Cała prawda o katastrofie lotu „Mikołaja Kopernika” wyszła na jaw dopiero w 2010 roku. Nie była ona przyjemna dla polskich władz.
 • USS „Cyclops”. Tajemnicze zaginięcie okrętu

  USS „Cyclops”. Tajemnicze zaginięcie okrętu

  Zaginięcie zaopatrzeniowca USS „Cyclops” do dziś stanowi niewyjaśnioną tajemnicę. Okręt zaginął bez śladu wraz z całą załogą w marcu 1918 roku.
 • Protest na Rosenstraße. Niemieckie kobiety ratowały Żydów

  Protest na Rosenstraße. Niemieckie kobiety ratowały Żydów

  Narodowo-socjalistyczne władze nie były przygotowane na taki protest. Kilkaset osób, w przytłaczającej większości kobiet, protestowało, aby nie dopuścić do wywózki Żydów.
 • Katastrofa rządowego antonowa. Co stało się w Goleniowie?

  Katastrofa rządowego antonowa. Co stało się w Goleniowie?

  28 lutego 1973 roku tuż przed pasem startowym rozbił się rządowy An-24. Pojawiło się wiele teorii spiskowych, a władze szybko zamiotły sprawę pod dywan. Co stało się na pokładzie antonowa?
 • USS "Hornet". Wrak słynnego lotniskowca odnaleziony

  USS "Hornet". Wrak słynnego lotniskowca odnaleziony

  Statek badawczy "Petrel" odnalazł wrak słynnego amerykańskiego lotniskowca USS "Hornet". Okręt zatonął podczas bitwy pod Santa Cruz.
 • Przełęcz Diatłowa. Prokuratura wznawia śledztwo

  Przełęcz Diatłowa. Prokuratura wznawia śledztwo

  ​Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej zdecydowała się wznowić dochodzenie w sprawie śmierci grupy turystów na Przełęczy Diatłowa. Tajemnicze zdarzenie miało miejsce w górach Uralu w lutym 1959 roku.