menway - Śląsk

Artykuły - Śląsk (6)

 • Pełen tajemnic Dom nad Bobrem

  Pełen tajemnic Dom nad Bobrem

  Najtragiczniejsze dla mieszkańców "Bobrzańskiego Domu" dni nadeszły na początku 1945 roku: "Jeszcze zanim Lwówek został zajęty w lutym przez oddziały rosyjskie, Boberhaus spalił się doszczętnie w wyniku wysadzenia w powietrze sąsiedniej fabryki chemicznej Dr Wartha". Tyle podaje najpopularniejsza opinia, w której nie ma znaczenia, że budynek znajdujący się pomiędzy schroniskiem a fabryką nie został uszkodzony nawet w najmniejszym stopniu!
 • Akcja, której nie było

  Akcja, której nie było

  Na początku lat 40. minionego wieku, na mapach wschodnich okolic sudeckiego uzdrowiska Bad Flinsberg można było znaleźć tylko masyw Haumbergu, którą po wojnie nazwano Sępią Górą. Dopiero niedawno jej część stała się Niedźwiedzią Górą. I właśnie na jej południowe stoki wiedzie ślad tajnej akcji SS. Akcji, która została wymyślona pod wpływem krążących tuż po wojnie opowieści.
 • Podziemia niepamięci

  Podziemia niepamięci

  Gabriel Kubicki ze Świnoujścia był od 1943 r. robotnikiem przymusowym. Najbardziej tajemniczym miejscem, w jakim pracował, był odludny zakątek prowincji Schlesien, gdzie budował tajemniczy obiekt podziemny.
 • Więcej niż zabawa w wojnę

  Więcej niż zabawa w wojnę

  Członkowie grup rekonstrukcji historycznej, którzy odtwarzają przebieg bitew, dbają o najdrobniejsze szczegóły i tzw. prawdę historyczną.
 • Gdyby Rosja napadła na Polskę

  Gdyby Rosja napadła na Polskę

  Święto Wojska Polskiego to rocznica zwycięskiej bitwy nad Wisłą, określanej mianem cudu. Wspominając ten dzień, spróbujmy jednak wyobrazić sobie, jak mogłoby być, gdyby armia naszych sąsiadów ze wschodu szła na nas dzisiaj. Czy też liczylibyśmy na cud?
 • Rysiek - legenda

  Rysiek - legenda

  Po fabularyzowanym dokumencie telewizyjnym z 2004 roku "Sie macie ludzie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, fani zespołu Dżem otrzymują kolejny filmowy portret wokalisty Ryszarda Riedla. Tym razem w zupełnie zapomnianym w Polsce gatunku fabularnego filmu muzycznego z legendą Riedla zmierzył się reżyser Jan Kidawa - Błoński.