Śląsk

Artykuły - Śląsk (1199)

 • ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  Przedstawiciele górniczych załóg ogłosili swoje oczekiwania co do kształtu porozumienia z rządem w sprawie wygaszania wydobycia węgla. O komentarz zapytaliśmy Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego oraz wiceministra aktywów państwowych, ale odparł on jedynie, że resort analizuje propozycje branży. Rzecznik ministerstwa Karol Manys zapowiedział, że rządowej odpowiedzi na oczekiwania związków należy spodziewać się na spotkaniu 25 stycznia. Związkowcy chcą odpraw po 120 tys. zł i powołania spółki na wzór PFR, która finansowałaby transformację regionu.
 • Polska wyda miliardy euro na transformację Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

  Polska wyda miliardy euro na transformację Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

  Rozpoczęły się konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu w co i na jakich zasadach Polska zainwestuje 76 mld zł funduszy europejskich w latach 2021-2027. Na początek pod dyskusję wzięto Śląsk - jeden z najtrudniejszych regionów w najbliższych latach pod względem polityki rozwojowej.
 • Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Przedsiębiorcy na Śląsku odczuwają skutki pandemii, jednak ekonomiści nie widzą zjawisk zapowiadających załamanie gospodarcze regionu.
 • KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  Ponad 6 tys. litrów płynu dezynfekującego Nitrosept przekaże KGHM dwunastu kopalniom na Śląsku. Płyn zasili zapasy w kopalniach węgla JSW, Węglokoksu i PGG. Do szpitala w Jastrzębiu Zdroju trafi też respirator przekazany przez Fundację KGHM.
 • Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Regiony i obszary górnicze powinny być w nowej perspektywie finansowej UE obszarem strategicznej interwencji z poziomu europejskiego - mówili w piątek przedstawiciele śląskich środowisk społecznych i gospodarczych podczas Okrągłego stołu nt. transformacji regionów górniczych.
 • Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  ​30 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 3,5 mld zł realizują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) firmy z amerykańskim kapitałem - wynika z informacji zarządu strefy. Wyróżnikiem amerykańskich przedsięwzięć w regionie jest innowacyjność.
 • Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga coraz więcej małych i średnich firm. W I półroczu 2019 r. powstało tam 800 nowych miejsc pracy.
 • Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozpoczęła demontaż wieży szybowej jednego z szybów zamkniętej z końcem 2016 r. kopalni Makoszowy. Zdecydowano, że wieża będzie rozbierana stopniowo od góry, a nie - jak stosuje się w niektórych przypadkach - podcinana i przewracana.
 • ​Śląski rynek pracy coraz atrakcyjniejszy

  Pracownicy ze Śląska są coraz bardziej zadowoleni z krajowego rynku pracy i swojej obecnej sytuacji zawodowej. W II kwartale 2018 r., zgodnie z wynikami badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page, pozytywnie oceniło go 65 proc. badanych - o 5 pp. więcej niż w I kwartale br. Ponadto, blisko połowa (46,4 proc.) respondentów jest usatysfakcjonowana wysokością swoich zarobków w ciągu minionego kwartału. Jednocześnie szansa na otrzymanie wyższej pensji jest jedną z najczęstszych przyczyn potencjalnej zmiany miejsca zatrudnienia.
 • Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Aż 95 proc. pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej oraz jej spółek zależnych, którzy wzięli udział w trzydniowym referendum strajkowym, opowiedziało się za taką formą protestu. W głosowaniu uczestniczyło przeszło 73 proc. załogi - podali związkowcy. W hucie trwa spór na tle płacowym.

Filmy - Śląsk (5)

 • Program "Raport": Górnicy-ozdrowieńcy ratują życie innym dzięki swojemu osoczu

  Górnicy na początku pierwszej fali pandemii byli najbardziej dotkniętą zakażeniem grupą zawodowa w kraju. Śląsk nazywany był wówczas "polską Lombardią", a Ślązacy byli omijani szerokim łukiem.Ale "Brać Górnicza" nie raz pokazała, że z każdej, nawet z najtrudniejszej sytuacji, potrafi wyjść z twarzą. Teraz górnicy jako ozdrowieńcy ruszyli na pomoc chorym. Oddają osocze i namawiają też do tego innych.Oglądaj "Raport" w Polsat News - od poniedziałku do piątku o godzinie 20:50.
 • Program "Raport": Górnicy-ozdrowieńcy ratują życie innym dzięki swojemu osoczu

  Górnicy na początku pierwszej fali pandemii byli najbardziej dotkniętą zakażeniem grupą zawodowa w kraju. Śląsk nazywany był wówczas "polską Lombardią", a Ślązacy byli omijani szerokim łukiem.Ale "Brać Górnicza" nie raz pokazała, że z każdej, nawet z najtrudniejszej sytuacji, potrafi wyjść z twarzą. Teraz górnicy jako ozdrowieńcy ruszyli na pomoc chorym. Oddają osocze i namawiają też do tego innych.Oglądaj "Raport" w Polsat News - od poniedziałku do piątku o godzinie 20:50.
 • Australijska spółka przejmuje polską kopalnię

  Spółka Prairie Mining Limited przejmuje od spółki New World Resources (NWR) projekt uruchomienia wydobycia węgla koksującego w miejscu zamkniętej w 2000 r. kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).
 • Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze

  Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesnej medycyny. Współpraca ma być ważnym punktem przy projekcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej. – Philips i Politechnika Śląska, a konkretnie Wydział Inżynierii Biomedycznej, zainicjowali partnerstwo polegające na tym, że utworzyli Radę ds. Innowacji ze szczególnym akcentem położonym na sprawy związane z technologią w ochronie zdrowia, a jeszcze dokładniej – na obszary związane z tzw. e-zdrowiem – mówi Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics. Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie. Jak wyjaśnia Lange, chodzi o rozwiązania, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Zagadnienia, nad którymi będą pracowały obie strony, to m.in. rozwój aplikacji cyfrowych wspomagających stan zdrowia, profilaktyka zdrowotna, monitorowanie procesów leczniczych, ratownictwo medyczne i medycyna powypadkowa.