Śląsk

Artykuły - Śląsk (1197)

 • Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Przedsiębiorcy na Śląsku odczuwają skutki pandemii, jednak ekonomiści nie widzą zjawisk zapowiadających załamanie gospodarcze regionu.
 • KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  Ponad 6 tys. litrów płynu dezynfekującego Nitrosept przekaże KGHM dwunastu kopalniom na Śląsku. Płyn zasili zapasy w kopalniach węgla JSW, Węglokoksu i PGG. Do szpitala w Jastrzębiu Zdroju trafi też respirator przekazany przez Fundację KGHM.
 • Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Regiony i obszary górnicze powinny być w nowej perspektywie finansowej UE obszarem strategicznej interwencji z poziomu europejskiego - mówili w piątek przedstawiciele śląskich środowisk społecznych i gospodarczych podczas Okrągłego stołu nt. transformacji regionów górniczych.
 • Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  ​30 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 3,5 mld zł realizują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) firmy z amerykańskim kapitałem - wynika z informacji zarządu strefy. Wyróżnikiem amerykańskich przedsięwzięć w regionie jest innowacyjność.
 • Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga coraz więcej małych i średnich firm. W I półroczu 2019 r. powstało tam 800 nowych miejsc pracy.
 • Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozpoczęła demontaż wieży szybowej jednego z szybów zamkniętej z końcem 2016 r. kopalni Makoszowy. Zdecydowano, że wieża będzie rozbierana stopniowo od góry, a nie - jak stosuje się w niektórych przypadkach - podcinana i przewracana.
 • ​Śląski rynek pracy coraz atrakcyjniejszy

  Pracownicy ze Śląska są coraz bardziej zadowoleni z krajowego rynku pracy i swojej obecnej sytuacji zawodowej. W II kwartale 2018 r., zgodnie z wynikami badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page, pozytywnie oceniło go 65 proc. badanych - o 5 pp. więcej niż w I kwartale br. Ponadto, blisko połowa (46,4 proc.) respondentów jest usatysfakcjonowana wysokością swoich zarobków w ciągu minionego kwartału. Jednocześnie szansa na otrzymanie wyższej pensji jest jedną z najczęstszych przyczyn potencjalnej zmiany miejsca zatrudnienia.
 • Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Aż 95 proc. pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej oraz jej spółek zależnych, którzy wzięli udział w trzydniowym referendum strajkowym, opowiedziało się za taką formą protestu. W głosowaniu uczestniczyło przeszło 73 proc. załogi - podali związkowcy. W hucie trwa spór na tle płacowym.
 • RMF: Smog na Śląsku. Katowice pominięte w rządowym programie

  RMF: Smog na Śląsku. Katowice pominięte w rządowym programie

  Katowice muszą znaleźć się w rządowym programie termomodernizacji - uważają członkowie Katowickiego Alarmu Smogowego i zbierają podpisy pod petycją do premiera w tej sprawie. Petycję przygotowali też radni Dąbrowy Górniczej.
 • Uważaj, co kupujesz. Zmieniają nazwy i handlują zakazanymi paliwami

  Uważaj, co kupujesz. Zmieniają nazwy i handlują zakazanymi paliwami

  Śląski urząd marszałkowski zaapelował, aby mieszkańcy nie kupowali mułów, flotów, węgla brunatnego oraz innych paliw zakazanych do stosowania uchwałą antysmogową.

Filmy - Śląsk (5)

 • Australijska spółka przejmuje polską kopalnię

  Spółka Prairie Mining Limited przejmuje od spółki New World Resources (NWR) projekt uruchomienia wydobycia węgla koksującego w miejscu zamkniętej w 2000 r. kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).
 • Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze

  Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesnej medycyny. Współpraca ma być ważnym punktem przy projekcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej. – Philips i Politechnika Śląska, a konkretnie Wydział Inżynierii Biomedycznej, zainicjowali partnerstwo polegające na tym, że utworzyli Radę ds. Innowacji ze szczególnym akcentem położonym na sprawy związane z technologią w ochronie zdrowia, a jeszcze dokładniej – na obszary związane z tzw. e-zdrowiem – mówi Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics. Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie. Jak wyjaśnia Lange, chodzi o rozwiązania, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Zagadnienia, nad którymi będą pracowały obie strony, to m.in. rozwój aplikacji cyfrowych wspomagających stan zdrowia, profilaktyka zdrowotna, monitorowanie procesów leczniczych, ratownictwo medyczne i medycyna powypadkowa.
 • Antoniszyn-Klik: Śląsk potrzebuje reindustrializacji; to plan na najbliższe lata

  Śląsk potrzebuje reindustrializacji, ma temu służyć rządowy plan rozwoju tego regionu, który zakłada m.in. tworzenie sieci parków przemysłowych oraz rewitalizację terenów poprzemysłowych - mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Wiceminister podkreśla, że Śląsk potrzebuje instrumentów, które pomogą reindustrializować ten region - szczególnie tereny, które mogą być objęte strukturalnym bezrobocie, co jest wynikiem "wycofywaniem się z górnictwa". Jak dodaje, mają to być instrumenty uniwersalne - czyli takie, które w sytuacji kryzysowej będzie można zastosować w każdym powiecie w Polsce. - Zapoczątkuje te instrumenty program dla Śląska i zachodniej Małopolski - powiedziała. Wśród głównych założeń programu wymieniła m.in. tworzenie terenów pod przyszłe inwestycje oraz przyciąganie tych inwestycji. - Chcielibyśmy stworzyć rozproszoną sieć parków przemysłowych z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które dzięki temu będą miały szansę na to, żeby zatrudniać mniejszą ilość osób, ale w sposób bardziej zrównoważony - powiedziała. Dodała, że do regionu muszą też docierać innowacje i trzeba również wspierać firmy, które już działają na Śląsku (instrumentami gwarancyjnymi i proeksportowymi). Podkreśliła, że ważnym elementem programu jest też rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zasobów mieszkaniowych. - Cały Śląsk powinien być tak naprawdę w dużej mierze zrewitalizowany. Będziemy chcieli zaproponować samorządom instrumenty związane z termomodernizacją, ale to będzie w dłuższym okresie czasu - powiedziała.
 • Instrukcje bezpieczeństwa w samolocie... po śląsku?!

  Nie codziennie można usłyszeć instrukcje bezpieczeństwa w gwarze śląskiej... Pasażerowie linii lotniczych Bingo Airways mają taką możliwość!