Śląsk

Artykuły - Śląsk (1557)

 • Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Zabrze. Rozpoczęto demontaż wieży jednego z szybów kopalni Makoszowy

  Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozpoczęła demontaż wieży szybowej jednego z szybów zamkniętej z końcem 2016 r. kopalni Makoszowy. Zdecydowano, że wieża będzie rozbierana stopniowo od góry, a nie - jak stosuje się w niektórych przypadkach - podcinana i przewracana.
 • ​Śląski rynek pracy coraz atrakcyjniejszy

  Pracownicy ze Śląska są coraz bardziej zadowoleni z krajowego rynku pracy i swojej obecnej sytuacji zawodowej. W II kwartale 2018 r., zgodnie z wynikami badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page, pozytywnie oceniło go 65 proc. badanych - o 5 pp. więcej niż w I kwartale br. Ponadto, blisko połowa (46,4 proc.) respondentów jest usatysfakcjonowana wysokością swoich zarobków w ciągu minionego kwartału. Jednocześnie szansa na otrzymanie wyższej pensji jest jedną z najczęstszych przyczyn potencjalnej zmiany miejsca zatrudnienia.
 • Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Ruda Śląska. Załoga Huty Pokój w większości za strajkiem na tle płacowym

  Aż 95 proc. pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej oraz jej spółek zależnych, którzy wzięli udział w trzydniowym referendum strajkowym, opowiedziało się za taką formą protestu. W głosowaniu uczestniczyło przeszło 73 proc. załogi - podali związkowcy. W hucie trwa spór na tle płacowym.
 • RMF: Smog na Śląsku. Katowice pominięte w rządowym programie

  RMF: Smog na Śląsku. Katowice pominięte w rządowym programie

  Katowice muszą znaleźć się w rządowym programie termomodernizacji - uważają członkowie Katowickiego Alarmu Smogowego i zbierają podpisy pod petycją do premiera w tej sprawie. Petycję przygotowali też radni Dąbrowy Górniczej.
 • Uważaj, co kupujesz. Zmieniają nazwy i handlują zakazanymi paliwami

  Uważaj, co kupujesz. Zmieniają nazwy i handlują zakazanymi paliwami

  Śląski urząd marszałkowski zaapelował, aby mieszkańcy nie kupowali mułów, flotów, węgla brunatnego oraz innych paliw zakazanych do stosowania uchwałą antysmogową.
 • Kto najbardziej protestuje przeciw budowie kopalń węgla kamiennego?

  Kto najbardziej protestuje przeciw budowie kopalń węgla kamiennego?

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski chciałby budować nowe kopalnie węgla kamiennego. Zarzucił samorządom terytorialnym, że to utrudniają. Jeżeli tak, to skąd ten opór przeciw rządowym planom?
 • Częstochowa: Koncern TRW zatrudni co najmniej 200 osób w centrum księgowości

  Częstochowa: Koncern TRW zatrudni co najmniej 200 osób w centrum księgowości

  Co najmniej 200 osób, głównie specjalistów z zakresu finansów, znajdzie pracę w rozbudowywanym centrum finansowo-księgowym koncernu motoryzacyjnego TRW w Częstochowie. Za 13 mln zł firma zbuduje w mieście nowy biurowiec, w którym będą świadczone usługi dla spółek TRW w Europie.
 • PwC zatrudni w Katowicach kolejnych 300 osób

  PwC zatrudni w Katowicach kolejnych 300 osób

  Działające od ośmiu lat w Katowicach i zatrudniające obecnie 1,4 tys. osób Centrum Usług Wspólnych międzynarodowej firmy doradczej PwC chce pozyskać do lipca 2018 r. kolejnych 300 pracowników. Firma wynajęła już dodatkowe powierzchnie w kompleksie Silesia Business Park.
 • Śląskie: Groził kierowcy tasakiem, bo ten mrugał światłami

  Śląskie: Groził kierowcy tasakiem, bo ten mrugał światłami

  "Dziennik Zachodni" informuje o incydencie na jednej z dróg w Mikołowie. Kierowca samochodu miał podejść do drugiego pojazdu, otworzyć go za pomocą tasaka i grozić znajdującemu się w aucie mężczyźnie, że go zabije.

Zdjęcia - Śląsk (-5)

Filmy - Śląsk (5)

 • Australijska spółka przejmuje polską kopalnię

  Spółka Prairie Mining Limited przejmuje od spółki New World Resources (NWR) projekt uruchomienia wydobycia węgla koksującego w miejscu zamkniętej w 2000 r. kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie).
 • Na Śląsku powstanie nowe centrum badawcze

  Politechnika Śląska i Philips Health Systems będą wspólnie pracować nad innowacjami w zakresie e-zdrowia. Celem współpracy jest m.in. rozwój systemów ułatwiających komunikację między lekarzami i zdalne diagnozowanie pacjentów. Philips Health Systems zaangażuje się także w przygotowanie programu studiów, który będzie odpowiadać na potrzeby współczesnej medycyny. Współpraca ma być ważnym punktem przy projekcie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej. – Philips i Politechnika Śląska, a konkretnie Wydział Inżynierii Biomedycznej, zainicjowali partnerstwo polegające na tym, że utworzyli Radę ds. Innowacji ze szczególnym akcentem położonym na sprawy związane z technologią w ochronie zdrowia, a jeszcze dokładniej – na obszary związane z tzw. e-zdrowiem – mówi Jarosław Lange, dyrektor generalny Philips Health Systems Poland and Baltics. Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie. Jak wyjaśnia Lange, chodzi o rozwiązania, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Zagadnienia, nad którymi będą pracowały obie strony, to m.in. rozwój aplikacji cyfrowych wspomagających stan zdrowia, profilaktyka zdrowotna, monitorowanie procesów leczniczych, ratownictwo medyczne i medycyna powypadkowa.
 • Antoniszyn-Klik: Śląsk potrzebuje reindustrializacji; to plan na najbliższe lata

  Śląsk potrzebuje reindustrializacji, ma temu służyć rządowy plan rozwoju tego regionu, który zakłada m.in. tworzenie sieci parków przemysłowych oraz rewitalizację terenów poprzemysłowych - mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Wiceminister podkreśla, że Śląsk potrzebuje instrumentów, które pomogą reindustrializować ten region - szczególnie tereny, które mogą być objęte strukturalnym bezrobocie, co jest wynikiem "wycofywaniem się z górnictwa". Jak dodaje, mają to być instrumenty uniwersalne - czyli takie, które w sytuacji kryzysowej będzie można zastosować w każdym powiecie w Polsce. - Zapoczątkuje te instrumenty program dla Śląska i zachodniej Małopolski - powiedziała. Wśród głównych założeń programu wymieniła m.in. tworzenie terenów pod przyszłe inwestycje oraz przyciąganie tych inwestycji. - Chcielibyśmy stworzyć rozproszoną sieć parków przemysłowych z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które dzięki temu będą miały szansę na to, żeby zatrudniać mniejszą ilość osób, ale w sposób bardziej zrównoważony - powiedziała. Dodała, że do regionu muszą też docierać innowacje i trzeba również wspierać firmy, które już działają na Śląsku (instrumentami gwarancyjnymi i proeksportowymi). Podkreśliła, że ważnym elementem programu jest też rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zasobów mieszkaniowych. - Cały Śląsk powinien być tak naprawdę w dużej mierze zrewitalizowany. Będziemy chcieli zaproponować samorządom instrumenty związane z termomodernizacją, ale to będzie w dłuższym okresie czasu - powiedziała.
 • Instrukcje bezpieczeństwa w samolocie... po śląsku?!

  Nie codziennie można usłyszeć instrukcje bezpieczeństwa w gwarze śląskiej... Pasażerowie linii lotniczych Bingo Airways mają taką możliwość!