Śląsk

Artykuły - Śląsk (1201)

 • Śląsk szykuje plan sprawiedliwej transformacji

  Śląsk szykuje plan sprawiedliwej transformacji

  Województwo śląskie przygotowało pierwszy projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Do końca kwietnia będzie on podlegał szerokim konsultacjom. W lipcu ma powstać ostateczna wersja dokumentu, która trafi do Komisji Europejskiej. Transformacja to wyzwanie dla Śląska. W regionie do 2030 r. musi powstać ok. 30 tys. nowych miejsc pracy w miejsce etatów górniczych i okołogórniczych.
 • Śląskie. W 2020 r. pracodawcy zwolnili grupowo 2,8 tys. osób

  Śląskie. W 2020 r. pracodawcy zwolnili grupowo 2,8 tys. osób

  2,8 tys. osób zostało w ub. roku zwolnionych z pracy w woj. śląskim w formule zwolnień grupowych - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. To blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, jednak stosunkowo niewiele w skali wszystkich ponad 90 tys. osób bezrobotnych w regionie.
 • ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  Przedstawiciele górniczych załóg ogłosili swoje oczekiwania co do kształtu porozumienia z rządem w sprawie wygaszania wydobycia węgla. O komentarz zapytaliśmy Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego oraz wiceministra aktywów państwowych, ale odparł on jedynie, że resort analizuje propozycje branży. Rzecznik ministerstwa Karol Manys zapowiedział, że rządowej odpowiedzi na oczekiwania związków należy spodziewać się na spotkaniu 25 stycznia. Związkowcy chcą odpraw po 120 tys. zł i powołania spółki na wzór PFR, która finansowałaby transformację regionu.
 • Polska wyda miliardy euro na transformację Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

  Polska wyda miliardy euro na transformację Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

  Rozpoczęły się konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu w co i na jakich zasadach Polska zainwestuje 76 mld zł funduszy europejskich w latach 2021-2027. Na początek pod dyskusję wzięto Śląsk - jeden z najtrudniejszych regionów w najbliższych latach pod względem polityki rozwojowej.
 • Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Śląsk odczuwa skutki pandemii

  Przedsiębiorcy na Śląsku odczuwają skutki pandemii, jednak ekonomiści nie widzą zjawisk zapowiadających załamanie gospodarcze regionu.
 • KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  KGHM wysyła płyn biobójczy do śląskich kopalń

  Ponad 6 tys. litrów płynu dezynfekującego Nitrosept przekaże KGHM dwunastu kopalniom na Śląsku. Płyn zasili zapasy w kopalniach węgla JSW, Węglokoksu i PGG. Do szpitala w Jastrzębiu Zdroju trafi też respirator przekazany przez Fundację KGHM.
 • Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Katowice. Okrągły stół o transformacji regionów górniczych

  Regiony i obszary górnicze powinny być w nowej perspektywie finansowej UE obszarem strategicznej interwencji z poziomu europejskiego - mówili w piątek przedstawiciele śląskich środowisk społecznych i gospodarczych podczas Okrągłego stołu nt. transformacji regionów górniczych.
 • Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  Śląskie: Amerykańskie firmy wśród liderów inwestycji w KSSE

  ​30 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 3,5 mld zł realizują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) firmy z amerykańskim kapitałem - wynika z informacji zarządu strefy. Wyróżnikiem amerykańskich przedsięwzięć w regionie jest innowacyjność.
 • Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Inwestorzy chętnie wybierają Śląsk

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga coraz więcej małych i średnich firm. W I półroczu 2019 r. powstało tam 800 nowych miejsc pracy.

Filmy - Śląsk (9)