Biznes - skrócony czas pracy

Artykuły - Skrócony czas pracy (6)

 • Przestój ekonomiczny i obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie tarczy 4.0

  Przestój ekonomiczny i obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie tarczy 4.0

  Pracodawcy mający trudności ekonomiczne z powodu epidemii koronawirusa mogą zarządzić przestój ekonomiczny lub obniżyć pracownikom wymiar etatu. Takie rozwiązania przewiduje specustawa w sprawie COVID-19, adresując je m.in. do pracodawców, którzy zanotowali określony spadek obrotów. Tarcza 4.0 pozwala na skorzystanie z przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru etatu również takim pracodawcom, u których wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.
 • Czterodniowy tydzień pracy

  Czterodniowy tydzień pracy

  Białe kołnierzyki pracują efektywnie dwie godziny dziennie. To oznacza, że większość pracowników jest w stanie wykonać w cztery dni swoją pracę z całego tygodnia i mieć regularnie, zamiast dwóch dni, trzy dni wolnego - wynika z książki Andrew Barnesa i Stephanie Jones "The 4 Day Week".
 • Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę?

  Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę?

  Skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie może spowolnić dość dynamiczny ostatnio wzrost cen, a jednocześnie jest ciekawym pomysłem przy negocjacjach płacowych z pracownikami.
 • Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Po informacji o tym, że rząd Finlandii planuje testy, a nawet wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w światowych mediach zawrzało. Choć cała sprawa okazała się fake newsem, to jednak zainteresowanie sprawą pokazuje, że temat skrócenia czasu pracy jest na czasie. Potwierdzają to także kolejne testy, prowadzone w różnych zakątkach świata. Jakie są plusy i minusy takiego modelu? Czy w Polsce doczekamy skrócenia tygodniowego czasu pracy?
 • Czterodniowy tydzień pracy? Dlaczego nie

  Czterodniowy tydzień pracy? Dlaczego nie

  Elastyczne formy zatrudnienia stają się na świecie normą. Coraz więcej branż, nie tylko branża IT, otwiera się na taką formę współpracy z pracownikami. Trendowi sprzyja także rynek pracownika. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, będzie korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. W Polsce mamy już drugie światełko w tunelu. Poza branżą IT na cztery dni pracy w tygodniu otwiera się także branża produkcyjna.
 • 3 mld zł odszkodowań

  Polsce grożą wysokie kary finansowe za niewdrożenie przepisów o skróconym czasie pracy lekarzy.