skrócony czas pracy

Artykuły - Skrócony czas pracy (19)

 • Przestój ekonomiczny i obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie tarczy 4.0

  Przestój ekonomiczny i obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie tarczy 4.0

  Pracodawcy mający trudności ekonomiczne z powodu epidemii koronawirusa mogą zarządzić przestój ekonomiczny lub obniżyć pracownikom wymiar etatu. Takie rozwiązania przewiduje specustawa w sprawie COVID-19, adresując je m.in. do pracodawców, którzy zanotowali określony spadek obrotów. Tarcza 4.0 pozwala na skorzystanie z przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru etatu również takim pracodawcom, u których wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.
 • Czterodniowy tydzień pracy

  Czterodniowy tydzień pracy

  Białe kołnierzyki pracują efektywnie dwie godziny dziennie. To oznacza, że większość pracowników jest w stanie wykonać w cztery dni swoją pracę z całego tygodnia i mieć regularnie, zamiast dwóch dni, trzy dni wolnego - wynika z książki Andrew Barnesa i Stephanie Jones "The 4 Day Week".
 • Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę?

  Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę?

  Skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie może spowolnić dość dynamiczny ostatnio wzrost cen, a jednocześnie jest ciekawym pomysłem przy negocjacjach płacowych z pracownikami.
 • Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Po informacji o tym, że rząd Finlandii planuje testy, a nawet wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w światowych mediach zawrzało. Choć cała sprawa okazała się fake newsem, to jednak zainteresowanie sprawą pokazuje, że temat skrócenia czasu pracy jest na czasie. Potwierdzają to także kolejne testy, prowadzone w różnych zakątkach świata. Jakie są plusy i minusy takiego modelu? Czy w Polsce doczekamy skrócenia tygodniowego czasu pracy?
 • Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Firma ADP® przeprowadziła badanie wśród ponad 10 tys. europejskich pracowników na temat czterodniowego tygodnia pracy. Okazało się, że aż 56 proc. ankietowanych wolałoby pracować przez cztery dni w tygodniu. Co ciekawe, taki system ma też sporo zwolenników w Polsce. Pomimo, że w Polsce nie odbyła się jeszcze debata publiczna dotycząca tego typu zmian na rynku pracy, to aż 37 proc. ankietowanych deklaruje, że zdecydowałoby się na taki kształt pracy.
 • Trzydniowy weekend? Zyskają pracownicy, pracodawcy i państwo

  Trzydniowy weekend? Zyskają pracownicy, pracodawcy i państwo

  Czterodniowy tydzień pracy - takie rozwiązanie już przetestowali pracownicy jednej z firm w Nowej Zelandii, a przymierza się do niego kolejna - w Wielkiej Brytanii. Testom z uwagą przyglądają się naukowcy, a wstępne wyniki ich badań wskazują, że takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Nie tylko pracownikom, w postaci dodatkowego dnia wolnego, ale także ich pracodawcom oraz państwu.
 • Zaangażowanie Polaków systematycznie spada. Krótszy tydzień pracy może to zmienić

  Zaangażowanie Polaków systematycznie spada. Krótszy tydzień pracy może to zmienić

  W Polsce skrócenie dnia pracy, albo tygodnia pracy o jeden dzień, byłoby możliwe - twierdzi dr Agnieszka Jastrzębowska, trener biznesu i autorka książki "Nawyk produktywności".
 • 35-godzinny tydzień pracy? Polacy i tak będą pracować dłużej

  35-godzinny tydzień pracy? Polacy i tak będą pracować dłużej

  Forum Związków Zawodowych zabrało głos w sprawie skrócenia czasu pracy z 40 do 35 godzin w tygodniu. Taki pomysł na początku maja 2018 r. ogłosiła Partia Razem. FZZ zwraca uwagę, że to nie czas pracy, a niskie wynagrodzenie jest przyczyną przepracowania Polek i Polaków.
 • Skrócony czas pracy: W tych krajach pracuje się mniej niż 40 godzin tygodniowo

  Skrócony czas pracy: W tych krajach pracuje się mniej niż 40 godzin tygodniowo

  W niektórych krajach Europy pracownicy mogą cieszyć się krótszym niż w Polsce tygodniem pracy. Obecnie tydzień pracy w naszym kraju wynosi 40 godzin. Partia Razem chce to zmienić, dlatego też rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem ustawy skracającej tydzień pracy do 35 godzin.
 • Niemieccy eksperci: 8-godzinny dzień pracy to przeżytek

  Niemieccy eksperci: 8-godzinny dzień pracy to przeżytek

  Tuż przed rozpoczęciem rozmów ws. układów zbiorowych w przemyśle metalowym eksperci domagają się większej elastyczności ustawowego czasu pracy.

Filmy - Skrócony czas pracy (1)