składki emerytalne

Artykuły - Składki emerytalne (64)

 • Rozwód. Co się dzieje z oszczędnościami emerytalnymi?

  Rozwód. Co się dzieje z oszczędnościami emerytalnymi?

  Jak podzielić po rozwodzie tzw. oszczędności emerytalne, czyli środki zgromadzone w OFE lub na subkoncie w ZUS? Kluczowa jest rozdzielność majątkowa lub jej brak. Do Rzecznika Finansowego trafia w tej sprawie sporo pytań.
 • Emerytury pomostowe. Prawo do rekompensaty jest niepewne

  Emerytury pomostowe. Prawo do rekompensaty jest niepewne

  Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy okresy niewykonywania pracy, za które ubezpieczony otrzymał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby, należy wyłączyć z okresu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Aby otrzymać rekompensatę, trzeba mieć 15 lat stażu pracy.
 • NBP rekomenduje zawieszenie płatności składek!

  NBP rekomenduje zawieszenie płatności składek!

  Zarząd NBP rekomenduje rządowi wprowadzenie metody kasowej rozliczania podatków wszystkich firm oraz zawieszenie płatności podatków czy składek na ZUS i PPK, a także rozłożenie ich na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji - poinformował w poniedziałek bank centralny.
 • Pracownicy uwzględniani przy wpłatach do PPK

  Pracownicy uwzględniani przy wpłatach do PPK

  ​Stopniowo kolejne grupy podmiotów zatrudniających wdrażają Pracownicze Plany Kapitałowe. Dla przedsiębiorców wiąże się to ze znacznym obciążeniem finansowym. Jak należy regulować wpłaty?
 • "Rzeczpospolita": ZUS obliczy składki za firmy i wyśle im polecenie przelewu

  "Rzeczpospolita": ZUS obliczy składki za firmy i wyśle im polecenie przelewu

  Przedsiębiorcy nie będą musieli już ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". ZUS twierdzi, że to ogromne przedsięwzięcie informatyczne.
 • Najpierw ZUS, potem podatki. Podatkoskładka receptą na wyższe emerytury

  Najpierw ZUS, potem podatki. Podatkoskładka receptą na wyższe emerytury

  Wśród polityków obozu władzy trwa dyskusja na temat rozwiązań, które wesprą obecny system emerytalny. Samorządy mogą stracić ponad połowę podatku PIT. W eksperckim zapleczu rządu pojawił się pomysł wprowadzenia podatkoskładki.
 • Nie będziemy umierać za 30-krotność

  Nie będziemy umierać za 30-krotność

  Wygląda na to, że będziemy szukać innych rozwiązań, bo nasi koalicjanci rzeczywiście dość mocno stawiali tę sprawę; nie będziemy za 30-krotność umierać - powiedział w poniedziałek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, pytany o zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.
 • Kiedy podstawa wymiaru składek nie podlega korekcie?

  Kiedy podstawa wymiaru składek nie podlega korekcie?

  Zasadniczo przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną do ZUS od ustalonych dla niego - zgodnie z odpowiednimi przepisami - najniższych podstaw wymiaru. Ma też prawo zwiększyć w danym miesiącu wysokość tych podstaw. Jeżeli to uczyni, powinien pamiętać o skutkach swojej decyzji, tj. m.in. w zakresie braku późniejszego skorygowania podstawy wymiaru składek za ten miesiąc do minimalnej wysokości.
 • Zmiany w ZUS dobre, ale to nie ulga

  Zmiany w ZUS dobre, ale to nie ulga

  - Nie powinniśmy o niższym ZUS rozmawiać używając pojęcia ulgi, tylko dostosowania obciążeń z tytułu składek do realnych możliwości finansowych przedsiębiorcy. Pozytywnie oceniamy te zmiany - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dodaje, że likwidacja tzw. 30-krotności jest złym pomysłem, bo stworzy kominy emerytalne, które będą musieli finansować wszyscy podatnicy.
 • Dane ZUS potwierdzają prognozy FPP i CALPE

  Dane ZUS potwierdzają prognozy FPP i CALPE

  Liczba osób pobierających emerytury z ZUS niższe od minimalnej wzrosła do 279,9 tys. Federacja Przedsiębiorców Polskich szacowała, że, w 2019 r. liczba osób otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego osiągnie poziom 280,1 tys. Zdaniem ekspertów liczba osób pobierających tak niskie świadczenia będzie rosnąć.

Filmy - Składki emerytalne (2)

 • Czy dobrowolne składki ZUS uczynią system bardziej sprawiedliwym?

  Wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS, sprawi, że ponad połowa właścicieli małych i średnich firm przestałaby je opłacać. W dłuższej perspektywie może to jednak wyjść polskiej gospodarce na zdrowie. Temat ten komentuje pomysłodawca całego projektu, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
 • Zniesienie limitu składek na ZUS może zniszczyć system?

  Wejście w życie uchwalonej przez Sejm ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS, może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć część pracodawców i pracowników. NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan uważają, że nowe przepisy wywołają poważne skutki w sferze ubezpieczeń społecznych, przychodów FUS, budżetu, jednostek samorządu terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz rynku pracy. Solidarność i Lewiatan proszą prezydenta o weto.