skłądka zdrowotna

Artykuły - Skłądka zdrowotna (8)

 • Świadczenia chorobowe dla pracownika po wypadku w drodze do pracy lub z pracy

  Świadczenia chorobowe dla pracownika po wypadku w drodze do pracy lub z pracy

  Gdy pracownik w czasie drogi do lub z pracy ulegnie wypadkowi, w wyniku którego stanie się niezdolny do pracy, może liczyć na wypłatę "chorobówki" bez okresu wyczekiwania i to w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Zdarzenie musi być jednak odpowiednio udokumentowane i uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. W takiej sytuacji nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a ewentualne świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest już na ogólnych zasadach.
 • Rekord wpisów mikrofirm w marcu

  Rekord wpisów mikrofirm w marcu

  W marcu rynek mikrofirm zasiliła rekordowa liczba nowych wpisów przekraczająca 27 tys., co oznacza wynik grubo ponad średnią. W sumie mamy obecnie 2,962 mln zarejestrowanych w REGON jednoosobowych działalności gospodarczych. Możliwe, że nowe firmy kusi zapowiadana rewolucja w opłacaniu składek ZUS.
 • Preferencje dla przedsiębiorcy w składce zdrowotnej

  Preferencje dla przedsiębiorcy w składce zdrowotnej

  Osoba (fizyczna) prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą generalnie opłaca za siebie z tego tytułu składkę zdrowotną. Pewna grupa przedsiębiorców - po spełnieniu odpowiednich warunków - może być zwolniona z obowiązku jej regulowania do ZUS. Niektórzy natomiast mogą ją opłacić w obniżonej kwocie.
 • Nie zawsze choroba zwalnia przedsiębiorcę ze składek ZUS

  Nie zawsze choroba zwalnia przedsiębiorcę ze składek ZUS

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca z tego tytułu za siebie do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne (lub tylko zdrowotną). Zdarza się, że przedsiębiorca przez część miesiąca kalendarzowego (lub cały miesiąc) przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasadniczo może wtedy proporcjonalnie pomniejszyć podstawę wymiaru niektórych składek ubezpieczeniowych. Nie w każdym jednak przypadku ma do tego prawo.
 • Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników

  Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników

  Znów dopłacimy do składek zdrowotnych rolników. Rząd nie ma projektu ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń dla tej grupy. To oznacza, że w przyszłym roku po raz trzeci będą obowiązywać prowizoryczne rozwiązania - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Prezydent podpisał ustawę o składkach zdrowotnych rolników

  Prezydent podpisał ustawę o składkach zdrowotnych rolników

  Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Zgodnie z tą regulacją dotychczasowe zasady opłacania składek będą obowiązywały jeszcze przez rok - poinformowała Kancelaria Prezydenta stronach internetowych.
 • Serafin o projekcie ustawy o składkach zdrowotnych rolników

  Serafin o projekcie ustawy o składkach zdrowotnych rolników

  - Rządowy projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników jest niesprawiedliwy - uważa prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin. Zapowiedział, że Związek będzie zabiegać o szybką nowelizację ustawy po jej uchwaleniu.
 • Składki zdrowotne z KRUS pokrywają 57 proc. kosztów

  Składki zdrowotne z KRUS pokrywają 57 proc. kosztów

  Składki na ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczonych w KRUS pokrywają 57 proc. kwoty świadczeń zdrowotnych dla tej grupy - wynika z danych, opublikowanych we wtorek przez Narodowy Fundusz Zdrowia na jego stronie internetowej.