składka ubezpieczeniowa

Artykuły - Składka ubezpieczeniowa (32)

 • Składka chorobowa zleceniobiorcy w 2020 r.

  Składka chorobowa zleceniobiorcy w 2020 r.

  Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby wykonujące pracę m.in. na podstawie umowy zlecenia. Dla dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ustawodawca przewidział miesięczny limit podstawy wymiaru składki. W tym roku jest on wyższy od obowiązującego w ubiegłym roku o 1.155 zł.
 • Postępowanie w sprawie chorobówki dla przedsiębiorcy

  Postępowanie w sprawie chorobówki dla przedsiębiorcy

  Osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, która zdecydowała się na przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, z reguły oczekuje, iż w razie zaistnienia określonego ryzyka uzyska prawo do danego świadczenia. Obecnie niezdolność do pracy w zdecydowanej większości potwierdzana jest zaświadczeniami lekarskimi wystawianymi w formie elektronicznej, które niemal natychmiast trafiają na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Wydawać by się zatem mogło, że to wystarczy do wdrożenia postępowania o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy. Niestety tak nie jest.
 • Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy - wyrok TK

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy - wyrok TK

  Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, z których wynika, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne również za okres, w którym pobierała zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy, jest zgodny m.in. z zasadą sprawiedliwości społecznej wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP.
 • Wynik najwyższy od pięciu lat i rekordową składką

  Wynik najwyższy od pięciu lat i rekordową składką

  Grupa PZU zanotowała najwyższy od pięciu lat kwartalny zysk netto, zarówno na poziomie Grupy (1,56 mld zł), jak i jednostki dominującej (1,01 mld zł). Składka przypisana brutto w III kwartale 2018 roku wyniosła 5,38 mld zł, co w ujęciu narastającym daje rekordowe 17,3 mld zł po dziewięciu miesiącach tego roku.
 • Mały ZUS to dopiero początek - potrzeba powiązania składki z dochodem

  Mały ZUS to dopiero początek - potrzeba powiązania składki z dochodem

  Wprowadzenie ustawy o ZUS dla małej działalności gospodarczej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, jest ogromnym sukcesem. Obejmie ponad 200 tys. prowadzących głównie jednoosobowe firmy i obniży ich składkę, dostosowując ją do ich możliwości finansowych. To ważna zmiana również dlatego, że po raz pierwszy po 1989 roku został obalony dogmat ryczałtowego ZUS-u jako niewzruszalnej zasady przy prowadzeniu działalności.
 • Ponad 2 mln przedsiębiorców zapłaci wyższe składki

  Ponad 2 mln przedsiębiorców zapłaci wyższe składki

  Liczba działalności gospodarczych pnie się w górę. Rosną też koszty prowadzenia firmy - w tym roku każdy przedsiębiorca zapłaci kilkaset złotych więcej z tytułu swoich własnych składek ZUS. Termin wpłaty pierwszej wyższej składki upływa w poniedziałek. Od 31 marca rusza za to "ulga na start" skierowana do przyszłych przedsiębiorców.
 • Teraz każdy przedsiębiorca będzie miał tylko jeden rachunek

  Teraz każdy przedsiębiorca będzie miał tylko jeden rachunek

  Senat przyjął wczoraj z poprawkami projekt ustawy, że każdy przedsiębiorca będzie miał jeden indywidualny rachunek składkowy w ZUS . Każdy płatnik otrzyma specjalne konto, w którego numerze będzie zaszyty jego numer identyfikacyjny. Zdaniem ekspertów to kolejny etap do połączenia składek i PIT.
 • Składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy w rozliczeniach podatkowych

  Składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy w rozliczeniach podatkowych

  Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wydatki z nimi związane przepisy pozwalają uwzględniać w rachunku podatkowym. Sposób rozliczenia tych składek uzależniony jest zarówno od ich rodzaju, jak i od formy opodatkowania, z jakiej korzysta przedsiębiorca.
 • Nowa danina nie oznaczała rzeczywistej podwyżki podatków?

  Nowa danina nie oznaczała rzeczywistej podwyżki podatków?

  Gdyby założyć, że jedyna zmiana dotyczy ułatwienia poboru i naliczania danin poprzez zastąpienie ich jedną - byłoby pięknie. Ale może się okazać, że będzie to zmiana bardzo szkodliwa - mówi mec. Piotr Zimmerman o planach wprowadzenia jednolitego podatku łączącego PIT i składki na NFZ i ZUS.
 • Drożeją ubezpieczenia OC. Jak obniżyć koszty

  Drożeją ubezpieczenia OC. Jak obniżyć koszty

  W ostatnim czasie składki obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych mocno wzrosły. Jest to zła wiadomość dla milionów właścicieli aut w Polsce, którzy prawdopodobnie zastanawiają się, w jaki sposób uniknąć podwyżek. Część z nich może dojść do wniosku, że rozwiązaniem tej sytuacji jest rezygnacja z AC lub assistance, jednak taka decyzja może mieć negatywne konsekwencje. Expander podpowiada, jakie działania podjąć, by obniżyć składkę nawet o kilkaset złotych, nie tracąc na ochronie.