skarby

Artykuły - Skarby (40)

 • Burza odsłoniła tajemnice XVII-wiecznego wraku

  Burza odsłoniła tajemnice XVII-wiecznego wraku

  Schiedam - holenderski statek handlowy zatopiony w 1684 r. - został odkryty w 1971 r. przez nurków głębinowych w pobliżu wybrzeża Kornwalii w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii na głębokości 4-7 metrów. Po serii sztormów, które nawiedziły ten region, część ładunku statku została wyrzucona na brzeg.
 • Skarby z wraku u wybrzeży Florydy wrócą do Francji

  Skarby z wraku u wybrzeży Florydy wrócą do Francji

  W 2016 r. u wybrzeży Florydy odkryto wrak statku, który od tego czasu jest przedmiotem sporu prawnego. Teraz podjęto, że wszelkie skarby wydobyte z wraku wrócą do Francji.
 • 300-letni wrak statku ze skarbami wartymi 17 mld dolarów

  300-letni wrak statku ze skarbami wartymi 17 mld dolarów

  Dno Morza Karaibskiego wygląda jak piracka wizja nieba. Tuż przy wybrzeżu Kolumbii znajduje się wrak pełen najcenniejszych skarbów, jakie kiedykolwiek zostały utracone na morzu. Ich wartość jest szacowana na 17 mld dol.
 • Gdzie naziści ukryli swoje największe skarby. Albo i nie...

  Gdzie naziści ukryli swoje największe skarby. Albo i nie...

  Alpejskie jeziora, ruiny zamków, tunele - miejsc, gdzie szukano nazistowskich skarbów, jest multum. O znaleziskach jednak nic nie wiadomo.
 • Gigantyczne zarobki byłego ministra skarbu

  Gigantyczne zarobki byłego ministra skarbu

  Były minister skarbu Aleksander Grad zaczyna robić karierę w wielkim biznesie. Właśnie został tymczasowym wiceprezesem koncernu Tauron Polska Energia. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza spółki.
 • Prędzej czy później dopadnie to każdego faceta...

  Prędzej czy później dopadnie to każdego faceta...

  Nie ma mężczyzny będącego w stałym związku, który nie stanął przed nie lada wyzwaniem, czyli znalezieniem czegoś w torebce jego partnerki. O tym, że jest to zadanie trudniejsze niż poszukiwanie złota nie trzeba nikogo przekonywać. Jak można sobie pomóc?
 • Polscy archeolodzy odkryli kolejne skarby w Risan

  Polscy badacze pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odkryli w Risan (Czarnogóra) m.in. kolejny skarb monet, mury sprzed ponad 2 tys. lat i fragmenty cennych naczyń ceramicznych.
 • Wycieczka do kapitalizmu

  Wycieczka do kapitalizmu

  Antytramwajowa obsesja prezydenta Gliwic sprawiła, że z ulic tego miasta błyskawicznie usunięto niemal wszystko, co przypominało o tej, zlikwidowanej w 2009 roku, komunikacji miejskiej. W historii drugiej wojny światowej na zawsze jednak pozostanie informacja bardzo charakterystyczna dla tego regionu. Otóż radziecka brygada trofiejna do zajętego przez Rosjan Gleiwitz po łupy kulturalne przyjechała z Katowic... tramwajem.
 • "Wy mi dajcie sprawców, a nie akta"

  "Wy mi dajcie sprawców, a nie akta"

  To zdanie nabazgrał czerwoną kredką Eugeniusz Dowkan (Dowgan), Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu, na otrzymanym pod koniec listopada 1946 roku sprawozdaniu ze śledztwa sprawy "dot. pozostawienia skarbu przez ambasadora v. Moldke". Sprawy tym bardziej intrygującej, że poszukiwania owego skarbu trwały zaledwie... pół godziny. Co więcej, zakończyły się pełnym sukcesem!
 • Coraz więcej poszukiwaczy skarbów na plażach

  Coraz więcej poszukiwaczy skarbów na plażach

  Coraz częściej na plażach we Włoszech można spotkać poszukiwaczy skarbów, czyli zgubionych monet i biżuterii. Wyposażeni w wykrywacze metalu przeczesują tereny oblegane przez plażowiczów.

Filmy - Skarby (3)

 • Z ton śmieci wyławia prawdziwe skarby

  Tam, gdzie niektórzy widzą same śmieci, on widzi skarby. Jego znaleziska są warte nawet 1300 euro. Z tego utrzymywał wielopokoleniową rodzinę. Teraz grozi mu bieda.
 • Współcześni piraci wyławiają miliony

  Niejeden poszukiwacz złota z pewnością zna Fort Pierce, miasto położone u wybrzeży Florydy. Pierścień ze szmaragdem, cenna brosza czy drogocenny naszyjnik – to marzenie Erica Schmitta, który wraz z rodziną poszukuje ukrytych na dnie oceanu skarbów. Jak dotąd udało im się odnaleźć monety o wartości miliona dolarów, które przed 300 laty przewoziła hiszpańska flotylla. Jak zapewnia Schmitt, to nie koniec poszukiwań. Na dnie jest jeszcze sporo wraków. Inny poszukiwacz złota, wyłowił już 4,5 miliona dolarów. I właśnie dlatego, mimo że praca poszukiwacza skarbów nie należy do najprzyjemniejszych, warto wybrać się na Florydę.
 • Z dna Wisły wydobyto skarby Wazów

  Po trzech latach przygotowań z dna Wisły wydobyto XVII-wieczne skarby: elementy pochodzące prawdopodobnie z Zamku Królewskiego zrabowane w czasie szwedzkiego potopu. Wartość znaleziska jest bezcenna.