Skarb Państwa

Artykuły - Skarb Państwa (889)

Filmy - Skarb Państwa (11)

 • Jak polityka wpływa na spółki Skarbu Państwa?

  Należy pilnować rozdziału między właścicielami spółek Skarbu Państwa, czyli kontrolą właścicielską a prawodawcą regulatorem. Jeżeli są one skupione w jednym ręku, może spowodować to szkody na rynku. Obecnie toczy się dyskusja dotycząca cen energii oraz spółek Skarbu Państwa. Są one na ogół notowane publicznie – natomiast w przypadku tych, w których Skarb Państwa odgrywa istotną rolę, pojawia się cienka granica. Kiedy ich zarządy realizują zadania wpisane w statuty – jak bezpieczeństwo energetyczne, mogą narażać spółki na straty. Wtedy działa nie tylko Prawo Energetyczne, ale Kodeks Spółek Handlowych i Kodeks Karny. W pewnych przypadkach widać, że to oddziaływanie na siebie polityki i gospodarki nie służy tym podmiotom.
 • Największe firmy państwowe inwestują niechętnie, co jest kłopotem dla polskiej gospodarki

  Największe firmy państwowe, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, bardzo niechętnie podejmują decyzje o inwestycjach. Powodem są bardzo częste wymiany prezesów i zarządów. Inwestycje firm spadły w II półroczu br., a kłopoty polskiej gospodarki z tego powodu będą coraz poważniejsze.
 • Ile państwo dołoży do każdej emerytury w ramach PPK

  Każdemu, kto zdecyduje się zwiększyć swoją emeryturę poprzez udział w Pracowniczych Planów Kapitałowych, państwo będzie dokładać składkę powitalną i coroczną składkę lojalnościową. - Udział Skarbu Państwa w PPK będzie się sprowadzał do składki powitalnej w wysokości 250 zł dla każdego, kto zdecyduje się wziąć udział w PPK i składki lojalnościowej w postaci dopłaty corocznej 240 zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Gwiazda, Partner, Szef Praktyki Prawa Pracy w Kochański Zięba i Partnerzy.
 • Skarb Państwa może dotkliwie odpowiedzieć za smog. Polacy masowo będą wnosić pozwy do sądów?

  Obywatele mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za skażone powietrze. I dotyczy to nie tylko tych, którzy uważają, że już ucierpieli na zdrowiu. Roszczenia można adresować do władzy państwowej, samorządowej lub podmiotów, emitujących szkodliwe pyły. Jeśli krajowy sąd ich nie uzna, sprawę rozpatrzy ETPC w Strasburgu.