Skandynawia

Artykuły - Skandynawia (44)

 • Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  Pierwszy taki hotel za kołem podbiegunowym

  To pierwszy budynek, który powstaje w tak wysokim standardzie energetycznym za kołem podbiegunowym. Hotel Svart nie tylko zmniejsza roczne zużycie energii prawie o 85 proc. w porównaniu z innymi nowoczesnymi obiektami, ale także produkuje własną energię. Do tego wyróżnia go niezwykła architektura spod kreski Snohetta.
 • Skandynawowie jedni z najbardziej pożądanych pracodawców

  Skandynawowie jedni z najbardziej pożądanych pracodawców

  W dwóch tysiącach firm ze skandynawskim kapitałem pracuje w Polsce ponad 170 tys. osób. Nordyckie firmy zatrudniają na podstawie umów o pracę, oferują programy emerytalne, opiekę medyczną czy programy rozwoju pracowniczego, a także dbają o środowisko i lokalne społeczności.
 • Projektując mieszkanie uczmy się od najlepszych

  Projektując mieszkanie uczmy się od najlepszych

  Najszczęśliwszymi ludźmi na świecie są mieszkańcy Skandynawii - zdają się sugerować badania opinii publicznej. Warto uczyć się od nich sposobów urządzania przestrzeni w mieszkaniach.
 • Polska w grupie państw o wysokim stopniu rozwoju społecznego

  Polska w grupie państw o wysokim stopniu rozwoju społecznego

  Wskaźnik wzrostu PKB nie pokazuje całej prawdy o poziomie rozwoju krajów i jakości życia społeczeństw - do takiego wniosku coraz częściej dochodzą badacze zjawisk społecznych. O jakości życia decyduje nie tylko materialne bogactwo. Badacze coraz częściej wykorzystują więc wskaźnik SPI (Social Progress Index - czyli indeks rozwoju społecznego), w analizie jakości życia uwzględniający nie tylko aspekty ekonomiczne.
 • Wraca idea gazowego łącznika ze Skandynawią

  Wraca idea gazowego łącznika ze Skandynawią

  Norweski gaz może być elementem bezpieczeństwa i kartą przetargową przy zakupach surowca z Rosji. PGNiG wraca do pomysłu budowy gazowego połączenia między Polską a Skandynawią.
 • Mężczyzna w Skandynawii, kobieta we Włoszech

  Jak wynika z najnowszego badania Millward Brown na zlecenie firmy Work Service, tylko 17 proc. Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Skandynawskie inwestycje w Polsce

  Współpraca gospodarcza między Polską i krajami skandynawskimi ma długą tradycję i perspektywy na dalszy, obiecujący rozwój. Spowolnienie gospodarcze nie zniechęciło skandynawskich inwestorów do poszukiwań nowych rynków, a Polska jest dla nich nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania i rozwoju. Jednak swoje plany realizują z większą niż dawniej ostrożnością.
 • Skandynawskie okręty czekają na wywóz broni chemicznej z Syrii

  Skandynawskie okręty czekają na wywóz broni chemicznej z Syrii

  Duński okręt wojenny Esbern Snare i norweski Helge Ingstad oraz duński cywilny transportowiec Ark Futura są już na Cyprze, skąd wkrótce mają wyruszyć do Syrii po skonfiskowaną tam przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej najbardziej toksyczną broń chemiczną.
 • Euro wchodzi bocznymi drzwiami

  Euro wchodzi bocznymi drzwiami

  W krajach skandynawskich tylko Finlandia wprowadziła euro, natomiast mieszkańcy Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii nie chcą tej waluty. Na argument, że podróżując po Europie unikną opłat manipulacyjnych przy wymianie walut, Skandynawowie odpowiadają: przecież za granicą płacimy kartami, a w naszych sklepach euro jest mile widziane.
 • Czeskie szaleństwo Szwedów

  Czeskie szaleństwo Szwedów

  Jest już sprzedawane w każdej restauracji w Szwecji, lecz czeskie browary i ministerstwo rolnictwa chcą jeszcze bardziej zwiększyć obecność czeskiego piwa w Skandynawii.

Filmy - Skandynawia (2)

 • Jak zrobić wycieraczkę w skandynawskim stylu - z kamieni?

  Wycieraczka to nieodłączny element każdego domu - skutecznie pomaga zapobiegać przenoszeniu brudu, błota, kurzu i piasku do naszych wnętrz, chroniąc jednocześnie nasze podłogi. Znakomicie sprawdza się również jako miejsce, na którym można spokojnie odstawić mokre buty, nie bez znaczenia jest również to, jak wygląda - to doskonały, choć niepozorny sposób na urozmaicenie wnętrza i podkreślenie jego charakteru. Z naszego poradnika dowiecie się, jak przygotować prostą wycieraczkę z kamieni - doskonale nadaje się do wszystkich wnętrz, które nawiązują do skandynawskiej stylistyki. Przygotowanie jej jest dziecinnie proste!
 • Skandynawskie inwestycje bezpośrednie w Polsce to ponad 43,7 mld zł

  Wartość skandynawskich inwestycji bezpośrednich w Polsce sięgnęła w 2014 roku 43,8 mld zł. Blisko połowa tej kwoty przypada na Szwecję. Stamtąd pochodzi także największy inwestor – spółka Ikea. Polscy inwestorzy upodobali sobie natomiast głównie rynek norweski, na którym ulokowali w sumie ponad 3,7 mld zł. Lotos i PGNiG mają tam swoje złoża ropy naftowej. Z kolei autobusy Solarisa jeżdżą i w Norwegii, i w Danii, i w Szwecji. – Inwestorzy skandynawscy zainwestowali w Polsce w ciągu ostatniej dekady ponad 11 mld euro. Tych inwestycji było sporo, Oprócz Ikei w naszym kraju kapitał ulokowało także wiele innych firm – mówi Agnieszka Kowalcze dyrektor Polsko-Skandynawskiej Izby Gospodarczej.