skały

Artykuły - Skały (88)

 • Tajemnicza, żelowa substancja z Księżyca - już wiadomo, co to jest

  Tajemnicza, żelowa substancja z Księżyca - już wiadomo, co to jest

  ​W styczniu 2019 r. na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca wylądował chiński łazik Yutu-2. Od tego czasu przesłał wiele niezwykłych zdjęć przedstawiających mniej znaną stronę naszego satelity. Łazik natknął się także na tajemniczą "żelową substancję" - wreszcie wiadomo, co to takiego.
 • Odkryto skały generujące prąd elektryczny

  Odkryto skały generujące prąd elektryczny

  Zanim ludzie zbudowali ogniwa słoneczne, aby zamienić światło w elektryczność, skały robiły to samo. Naukowcy odkryli pierwszy przykład naturalnej, ale niebiologicznej konwersji światła w elektryczność. Wydaje się, że zjawisko to jest dość powszechne.
 • Tajemnicza skała sprzed 470 mln lat

  Tajemnicza skała sprzed 470 mln lat

  Z jednego ze szwedzkich kamieniołomów wykopano fragment nieznanej dotąd skały. Niewiadome jest jej pochodzenie, bo nie przypomina ani skał ziemskich, ani meteorytów. Wiadomo natomiast, że odłamek był zakopany przez 470 mln lat.
 • Jimny, czyli Wrangler w skali mikro

  Jimny, czyli Wrangler w skali mikro

  Na tle rywali, którzy z generacji na generacje rosną i stają się coraz bardziej luksusowi, Jimny jest prawdziwym fenomenem. Takim samym jak Jeep Wrangler, tyle że w skali mikro.
 • Obchody pierwszej rocznicy katastrofy statku Costa Concordia

  Obchody pierwszej rocznicy katastrofy statku Costa Concordia

  Na włoskiej wyspie Giglio odbyły się w niedzielę uroczystości w pierwszą rocznicę katastrofy statku Costa Concordia, który wpadł na podmorskie skały u jej brzegów i przewrócił się. W ceremonii uczestniczyli krewni 32 ofiar śmiertelnych wypadku z kilku krajów.
 • Silne trzęsienie ziemi. 5,7 w skali Richtera

  Trzęsienie ziemi o sile 5,7 w skali Richtera nawiedziło we wtorek północną część Morza Egejskiego, przy północno-zachodnich wybrzeżach Turcji - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Stambule i Atenach.
 • "Skala zwolnień w zakładzie Fiata zbyt duża"

  "Skala zwolnień w zakładzie Fiata zbyt duża"

  Skala planowanych zwolnień w tyskim zakładzie Fiata jest stanowczo zbyt duża - przekonywała na poniedziałkowej konferencji prasowej szefowa Solidarności w tyskiej fabryce włoskiego koncernu Wanda Stróżyk.
 • Japonia: Trzęsienie ziemi 7,3 w skali Richtera

  Japonia: Trzęsienie ziemi 7,3 w skali Richtera

  Japońska Agencja Meteorologiczna odwołała ostrzeżenie przed tsunami, wydane po trzęsieniu ziemi o sile 7,3 w skali Richtera. Nie ma doniesień o ofiarach, bądź większych zniszczeniach.
 • Ogromne ilości pumeksu dryfują na Pacyfiku

  Ogromne ilości pumeksu dryfują na Pacyfiku

  Niewielkie skały wulkaniczne unoszą się na powierzchni Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Nowej Zelandii. Obszar, jaki zajmują, zbliżony jest do powierzchni Belgii - podało w piątek nowozelandzkie wojsko. Skały mogą pochodzić z jednego z podwodnych wulkanów.