sjesta

Artykuły - Sjesta (7)

 • Polacy powinni mieć sjestę?

  Polacy powinni mieć sjestę?

  Hiszpania, Grecja, Portugalia, Francja czy Włochy to kraje, gdzie w połowie dnia pracownik udaje się na wypoczynek. Tam rytm pracy wyznacza klimat. Podczas sjesty mieszkańcy południowej Europy mogą uciec przed upałami i uciąć sobie np. regenerującą drzemkę. Pytanie najbardziej nurtujące w tej sprawie jest takie, czy w związku ze zmianą klimatu polskie firmy mogłyby także przejść na południowy styl pracy podczas najbardziej upalnych miesięcy.
 • ​Upały nie odpuszczają. Te prawa przysługują ci w pracy!

  ​Upały nie odpuszczają. Te prawa przysługują ci w pracy!

  Najświeższe prognozy pokazują, że jak na razie nie możemy liczyć na ochłodzenie i upały zostaną z nami jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie. W jaki sposób przetrwać tak gorące dni w pracy? Jakie prawa przysługują nam w czasie upałów? Sprawdźcie!
 • Czy w czasie upałów Polacy powinni mieć sjesję?

  Czy w czasie upałów Polacy powinni mieć sjesję?

  ​Poobiednia przerwa, a czasem nawet drzemka w ciągu dnia to powszechny zwyczaj w wielu południowych krajach, pozwalający przetrwać najbardziej upalne godziny. Ponieważ synoptycy przewidują, że najbliższe dwa tygodnie w naszym kraju będą bardzo gorące, pojawia się pytanie: czy należałoby w takich okolicznościach wprowadzić w Polsce sjestę?
 • Będzie sensacyjna zmiana na rynku pracy w Hiszpanii?

  Będzie sensacyjna zmiana na rynku pracy w Hiszpanii?

  Ekonomiści uważają, że sjesta jest szkodliwa dla czwartej gospodarki eurostrefy i powinna zostać zniesiona. Hiszpanie mają pracować w systemie ciągłym, a nie ziewać za biurkiem i pić kawę późnym popołudniem - taki był wniosek wyciągnięty przez energetycznego kolosa, spółkę Iberdrola, która u siebie zniosła sjestę i wprowadziła bliskie nam godziny pracy 7-15. Takie tuzy, jak bank Santander czy spółka paliwowa Repsol takiego kroku jeszcze nie zrobiły...
 • Sjesta i drzemka zrobią ci dobrze

  Sjesta i drzemka zrobią ci dobrze

  Popołudniowa drzemka to nie nowy wynalazek. Sjesta jest niezmiennie popularna w rejonie Morza Śródziemnego, czy w krajach Ameryki Łacińskiej.
 • A może sjesta?

  A może sjesta?

  W taki upał mało kto zdolny jest do w pełni efektywnej pracy - wielu marzy o przerwie w chłodnym cieniu. O tym, że sjesta wbrew pozorom może zwiększać efektywność pracy, przekonanych jest już teraz wielu polskich pracodawców.
 • Metronap - sjesta w Nowym Jorku

  Metronap - w wolnym tłumaczeniu: błyskawiczna drzemka - to nowojorska odpowiedź na hiszpańską sjestę. Na 24. piętrze Empire State Building urządzono pomieszczenie, gdzie dzięki krótkiej drzemce można szybko zregenerować siły.