Sierra Leone

Artykuły - Sierra Leone (32)

 • 706-karatowy diament z Sierra Leone

  706-karatowy diament z Sierra Leone

  Pastor z Sierra Leone odkrył jeden z największych diamentów w tym rejonie - ma on aż 706 karatów.
 • Pożar zniszczył rezerwat koło Sierra de la Ventana

  Pożar zniszczył rezerwat koło Sierra de la Ventana

  Rozległy pożar zniszczył większą część rezerwatu przyrody u stóp masywu Sierra de la Ventana w Argentynie. Ratownicy informują, że opanowali już sytuację.
 • Były prezydent Liberii skazany na 50 lat więzienia

  Były prezydent Liberii skazany na 50 lat więzienia

  Były prezydent Liberii Charles Taylor został skazany w środę przez Międzynarodowy Trybunał ONZ ds. Sierra Leone na 50 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione w tym kraju w latach 1991-2001.
 • Charles Taylor uznany przez trybunał za winnego zbrodni wojennych

  Charles Taylor uznany przez trybunał za winnego zbrodni wojennych

  Były prezydent Liberii Charles Taylor został uznany za winnego zbrodni wojennych w Sierra Leone. Wyrok wydał Międzynarodowy Trybunał w Hadze.
 • Faceci ratują dzieci

  Faceci ratują dzieci

  Silni, szybcy, mądrzy i zawsze pierwsi, kiedy trzeba pomóc. Tacy są superbohaterowie z naszego dzieciństwa i tacy właśnie mężczyźni wspierają UNICEF w kampanii "Faceci ratują dzieci". Maluchom pomagają już Przemysław Saleta, Łukasz Nowicki i Sebastian Karpiel Bułecka. Ty także możesz!
 • Charles Taylor znów odmówił udziału w procesie

  Charles Taylor znów odmówił udziału w procesie

  Były prezydent Liberii Charles Taylor, oskarżony o zbrodnie wojenne przed specjalnym trybunałem ONZ ds. Sierra Leone, odmówił w środę, drugi dzień z rzędu, wzięcia udziału w swym procesie. Rozprawę odroczono do piątku.
 • Bezpieczny internet, ale w Afryce

  Bezpieczny internet, ale w Afryce

  AVG, firma tworząca jeden z antywirusów, opublikowała mapę, na której zaznaczono najbardziej zagrożone atakami komputerowymi państwa świata. Najbezpieczniej jest w Sierra Leone, Republice Nigru i Japonii, najgorzej np. w Rosji. A w Polsce?
 • Mia Farrow przed trybunałem ONZ

  Mia Farrow przed trybunałem ONZ

  Amerykańska aktorka, Mia Farrow zeznała w poniedziałek, 9 sierpnia, przed haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w Sierra Leone, że słyszała jak brytyjska modelka, Naomi Campbell mówiła, iż otrzymała "olbrzymi diament" od byłego prezydenta Liberii, Charlesa Taylora.
 • Naomi Campbell przed oenzetowskim trybunałem

  Naomi Campbell przed oenzetowskim trybunałem

  Supermodelka Naomi Campbell zeznała dziś przed specjalnym trybunałem ONZ ds. zbrodni w Sierra Leone, że dostała "kilka małych kamieni szlachetnych" - zapewne od Charlesa Taylora - po kolacji zorganizowanej przez Nelsona Mandelę w RPA w 1997 r.
 • RPA połączone z Francją

  RPA połączone z Francją

  Alcatel-Lucent podpisał umowę o wartości 500 mln dolarów z nowo utworzonym konsorcjum Africa Coast to Europe (ACE) zrzeszającym 20 operatorów. W ramach umowy powstanie sieć podmorska łącząca Kapsztad w Republice Południowej Afryki z francuską miejscowością Penmarch.

Filmy - Sierra Leone (5)

 • Kibice zgotowali mu piekło za niewykorzystany rzut karny. Wideo

  Reprezentacji Sierra Leone zabrakło jednej bramki w meczu z Liberią (1-0), aby przejść do kolejnej rundy afrykańskich eliminacji do MŚ w 2022 roku. Kibice winą za odpadnięcie obarczyli kapitana kadry Sierra Leone - Umaru Bangura. Po spotkaniu obrzucili jego dom kamieniami.
 • Dramat sierot! Ludzie boją się ich, bo noszą piętno choroby

  W lipcu ubiegłego roku, w związku z licznymi rozchorowanymi na ebolę, władze Sierra Leone zamknęły miejscowe szkoły. Epidemia, nie tylko uniemożliwiła dzieciom kontynuowanie nauki, ale części z nich zabrała najbliższych członków rodziny. – Sieroty najczęściej trafiają do krewnych, jednak teraz ludzie boją się eboli i wahają się, czy wziąć do siebie dzieci, których rodzice zmarli na tę chorobę. Władzę starają się więc zapewnić dom i godziwe warunki dzieciom, które straciły najbliższych w wyniku eboli. – Niektóre dzieci są w naprawdę złym stanie. Zajmuję się dziewczynką, która ciągle płacze i często wymiotuje – mówi Kaditja Bo, opiekunka z ośrodka Pikin Paddy. Życie sierot jest bardzo ciężki, ale opiekunowie starają się, aby nie myślały o trudnych chwilach, ale znowu mogły cieszyć się dzieciństwem.
 • Uścisk dłoni przenosi groźnego wirusa!

  W Liberii coraz rzadziej można zobaczyć ludzi ściskających sobie na powitanie ręce, mimo iż taki uścisk od dziesięcioleci jest częścią tamtejszej kultury. Wszystko przez epidemię wirusa Ebola, którym można zarazić się m.in. przez bezpośredni kontakt z wydzielinami chorej osoby. Dotknięcie jej dłoni istotnie może więc być niebezpieczne. W sąsiednim Sierra Leona ta swoista „profilaktyka” poszła o krok dalej. Za uścisk dłoni grozi tu… mandat. Kara finansowa przekracza dwukrotnie wysokość średniej pensji w tym kraju.
 • Ciężarne uciekają ze szpitali. Boją się zakażenia wirusem

  Odkąd w Sierra Leone wybuchła epidemia Eboli, tutejsze oddziały położnicze opustoszały. Ciężarne boją się, że w szpitalu zarażą się wirusem i dlatego wolą rodzić dzieci w domu. Pracownicy medycznie podkreślają jednak, że przyszłe matki zachowują się nierozsądnie. – Staramy się ograniczać liczbę porodów domowych, wprowadzając wraz z lokalnymi władzami, odpowiednie rozporządzenia. Za poród w domu grozi grzywna – mówi Musab Sillah, dyrektor kliniki Kunterloh. UNICEF donosi, że w Sierra Leone na każde 100 tys. porodów aż 1200 kończy się śmiercią matki. Teraz może być jeszcze gorzej.