Fakty - Serbia

Artykuły - Serbia (222)

 • Serbia: Zbrodniarz wojenny wykłada w Akademii Wojskowej

  Serbia: Zbrodniarz wojenny wykłada w Akademii Wojskowej

  Emerytowany serbski generał Vladimir Lazarević, który w 2009 r. został skazany w Hadze za zbrodnie wojenne w Kosowie, rozpoczął wykłady w Akademii Wojskowej w Belgradzie, co wywołało krytykę ze strony opinii publicznej w Serbii i na świecie.
 • ​Serbia: Kierowca polskiego autokaru zatrzymany

  ​Serbia: Kierowca polskiego autokaru zatrzymany

  Mężczyzna kierujący polskim autokarem, który we wtorek uległ wypadkowi w północnej Serbii, został zatrzymany na 48 godzin - poinformowała serbska telewizja RTS.
 • Rośnie napięcie między Serbią a Kosowem

  Rośnie napięcie między Serbią a Kosowem

  Serbia obwiniła w piątek Prisztinę o fiasko prowadzonych pod auspicjami UE negocjacji i wojnę na słowa w warunkach rosnącego napięcia w północnej części Kosowa.
 • Szykowali ataki w dzień wyborów? Zatrzymano 20 Serbów

  Dwudziestu Serbów zatrzymano w Czarnogórze, gdzie w niedzielę odbywają się wybory parlamentarne. Szef policji w tym kraju Slavko Stojanović oświadczył, że mieli oni przygotowywać na wieczór ataki przeciwko państwu i jego przedstawicielom. Szczegółów nie podał.
 • Arabowie inwestują w Belgradzie. Serbowie są wścieki

  Arabowie inwestują w Belgradzie. Serbowie są wścieki

  Ponad 5 tys. osób protestowało w sobotę w stolicy Serbii, Belgradzie, przeciwko projektowi budowlanemu, który serbski rząd realizuje we współpracy z inwestorem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w historycznej dzielnicy Savamala - poinformowała agencja dpa.
 • Wyniki wyborów w Serbii. Serbska Partia Postępowa zdobyła 49 proc. głosów

  Wyniki wyborów w Serbii. Serbska Partia Postępowa zdobyła 49 proc. głosów

  W przedterminowych wyborach do parlamentu, które odbyły się w niedzielę w Serbii, rządząca Serbska Partia Postępowa uzyskała 49 proc. głosów, a jej koalicyjny sojusznik Socjalistyczna Partii Serbii 11 proc. - podało Centrum Wolnych Wyborów i Demokracji CeSID.
 • Wybory w Serbii. Eurosceptycy kontra euroentuzjaści

  Wybory w Serbii. Eurosceptycy kontra euroentuzjaści

  W Serbii w niedzielę odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne; trzecie w ciągu czterech lat, ważne na drodze kraju do Unii Europejskiej. Największe szanse na wygranie ma rządząca obecnie Serbska Partia Postępowa (SNS) premiera Aleksandara Vuczicia.
 • Serbscy ultranacjonaliści wrócą do parlamentu?

  Serbscy ultranacjonaliści wrócą do parlamentu?

  Niedzielne przyspieszone wybory w Serbii odbywają się, gdy wzrasta znaczenie ultranacjonalistów, którzy po kilku latach mogą wrócić do parlamentu. Wygra zapewne partia proeuropejskiego premiera Aleksandara Vuczicia, ale w kraju narasta rozczarowanie.
 • Prezydent Serbii: Powinniśmy być krajem neutralnym

  Prezydent Serbii: Powinniśmy być krajem neutralnym

  Serbia powinna pozostać krajem neutralnym, poza sojuszami militarnymi - powiedział w czwartek w Moskwie prezydent tego kraju Tomislav Nikolić. Rozmawiał on z prezydentem Władimirem Putinem m.in. o ratyfikowanym niedawno porozumieniu między Serbią i NATO.
 • ​Serbia: Wnuk Josipa Broza Tito wystartuje w kwietniowych wyborach

  ​Serbia: Wnuk Josipa Broza Tito wystartuje w kwietniowych wyborach

  Jednym z kandydatów w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Serbii, które odbędą się 24 kwietnia, będzie 68-letni Josip Broz; jego dziadkiem był Josip Broz Tito, który socjalistyczną Jugosławią kierował od 1945 r. do swej śmierci w 1980 r.

Filmy - Serbia (1)

 • Gorąco na Bałkanach. Serbia ostrzega Unię Europejską

  Kolejny raz wzrasta napięcie przy granicy Kosowa i Serbii. Z informacji przekazywanych przez media w Kosowie, powodem jest operacja policji w północnej części kraju. Serbowie uważają jednak, że akcja nie ma na celu rozbicia grup przestępczych a zastraszanie serbskiej ludności zamieszkującej północ Kosowa.