Biznes - seniorzy

Artykuły - Seniorzy (144)

 • Drastyczny wzrost kosztów utrzymania domu

  Drastyczny wzrost kosztów utrzymania domu

  Zdaniem ekspertów ogólne koszty utrzymania i użytkowania nieruchomości w Polsce są coraz wyższe. Sam wywóz śmieci podrożał niedawno o 51,9 proc., a energia elektryczna o 11,7 proc. Do tego wzrost cen usług kanalizacyjnych (o 4,7 proc.), energii elektrycznej (o 4,9 proc.) i zaopatrzenia w wodę (3,5 proc.).
 • ​Koniec z naciąganiem seniorów na pokazach handlowych. UOKiK przygotował projekt ustawy

  ​Koniec z naciąganiem seniorów na pokazach handlowych. UOKiK przygotował projekt ustawy

  Zgodnie z tym, co zapowiadał w niedawnym wywiadzie dla "DGP" prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy, która ma ukrócić nieuczciwe praktyki podczas pokazów handlowych.
 • Emeryci mają długi. "Trzynastka" pomoże je spłacić?

  Emeryci mają długi. "Trzynastka" pomoże je spłacić?

  Comiesięczne wydatki pochłaniają zdecydowaną większość dochodów emerytów. Sytuację finansową nieco poprawia jednak wypłata trzynastej emerytury.
 • Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowej regulacji, która dotyczyłaby umów zawieranych przez wyspecjalizowane podmioty i byłaby korzystniejsza dla dożywotników niż obecnie obowiązujące przepisy - to reakcja prof. Mariusza Goleckiego, rzecznika finansowego, na informacje podane w ubiegłym tygodniu przez "DGP", że w 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów o dożywocie. A zarazem - jak zaznaczyliśmy - nadal nie uchwalono w Polsce przepisów o rencie dożywotniej, przez co zakres ochrony dożywotników jest niewystarczający.
 • Renta dożywotnia? Warto się zabezpieczyć

  Renta dożywotnia? Warto się zabezpieczyć

  Średnio tysiąc złotych, ale niekiedy trzy, a nawet pięć tysięcy złotych miesięcznie - tyle wynoszą świadczenia z tytułu tzw. renty dożywotniej otrzymywane przez polskich seniorów, którzy zdecydowali się podpisać odpowiednie umowy (decydując się na przekazanie nieruchomości za wypłacane do śmierci świadczenia).
 • Rusza program "Aktywni plus"

  Rusza program "Aktywni plus"

  Od dziś, organizacje pozarządowe mogą składać oferty do nowego programu na rzecz osób starszych "Aktywni plus". Dofinansowanie projektów wynosi od 25 tys. do 250 tys. zł - przypomina szefowa MRiPS Marlena Maląg.
 • Kraków. Zatrzymano mężczyznę oszukującego seniorów metodą "na policjanta"

  Kraków. Zatrzymano mężczyznę oszukującego seniorów metodą "na policjanta"

  Krakowscy policjanci zatrzymali 29-latka podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy od seniorów metodą "na policjanta". Wśród jego ofiar jest m.in. 76-latek, który stracił 8,2 tys. euro. Decyzją sądu oszust trafił do tymczasowego aresztu na trzy miesiące.
 • Dobra wiadomość dla seniorów 80 plus

  Dobra wiadomość dla seniorów 80 plus

  ​Od piątku ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. By ułatwić proces rejestracji udostępniona zastała nowa usługa - tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80 plus.
 • Seniorka straciła 50 tys. zł. Oszuści działali metodą "na policjanta"

  Seniorka straciła 50 tys. zł. Oszuści działali metodą "na policjanta"

  Oszuści okradli 90-letnią seniorkę z Sopotu metodą "na policjanta". Kobieta straciła 50 tys. zł i... zauważyła stratę po wielu miesiącach od kradzieży.
 • Emerytury są niższe niż oficjalne statystyki

  Emerytury są niższe niż oficjalne statystyki

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że średnia emerytura w Polsce to niewiele ponad 2400 zł. Najwyższa przeciętna emerytura notowana jest w województwie śląskim i wynosi 2818,79 zł miesięcznie (trzeba pamiętać, że w tym przypadku średnią zawyżają dość wysokie świadczenia górnicze), natomiast najniższa jest województwie podkarpackim i wynosi 2100,72 zł miesięcznie. GUS podsumował dane dotyczące średnich emerytur w Polsce w 2019 roku.