seniorzy

Artykuły - Seniorzy (70)

 • Przełomowe zmiany w ochronie zdrowia nadchodzą

  Przełomowe zmiany w ochronie zdrowia nadchodzą

  W latach 2018-2021 wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 4,1 proc. rocznie. Za trzy lata będą one stanowić 10,5 proc. globalnego PKB, czyli 8,7 bln dolarów. Do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad jeden rok, z 73 do 74,1.
 • Ekspert z PIO: Rola seniorów w ochronie będzie rosnąć

  Ekspert z PIO: Rola seniorów w ochronie będzie rosnąć

  Osoby starsze są bardzo potrzebne w firmach ochroniarskich i to nie tylko w Polsce, gdzie brakuje tysięcy pracowników. W każdym strzeżonym obiekcie na świecie powinien być przynajmniej jeden emeryt policyjny lub wojskowy, który ma wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów oraz budzi powszechne zaufanie.
 • Uczą się na symulatorach

  Uczą się na symulatorach

  Symulatory odwzorowujący szczegóły anatomii człowieka wkraczają do medycyny już powszechnie.
 • Polscy seniorzy na celowniku banków

  Polscy seniorzy na celowniku banków

  Według Związku Banków Polskich to nasi seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową z punktu widzenia polskiej gospodarki. Mają stabilną sytuację finansową i umiejętnie zarządzają swoim budżetem. Dysponują również nadwyżką budżetową.
 • Od 15 stycznia nowy "bon" szkoleniowy dla dorosłych

  Od 15 stycznia nowy "bon" szkoleniowy dla dorosłych

  Dorośli, pracujący mieszkańcy Białegostoku oraz powiatów białostockiego i sokólskiego mogą od 15 stycznia starać się o dofinansowanie dokształcania, np. na studiach podyplomowych czy kursach zawodowych.
 • Dług seniorów rośnie, a oszczędności brakuje

  Dług seniorów rośnie, a oszczędności brakuje

  Polscy seniorzy nie mają zbyt wielu oszczędności - z raportu opracowanego przez Pracownię Badań Społecznych wynika, że tylko 21 proc. Polaków oszczędza lub podejmuje jakiekolwiek działania z myślą o przyszłej emeryturze.
 • 440 gmin w Polsce nie świadczy pomocy

  440 gmin w Polsce nie świadczy pomocy

  Około 440 gmin nie świadczyło w ubiegłym roku usług opiekuńczych dla osób starszych, choć jest to świadczenie obowiązkowe - poinformowała wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podczas obrad sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.
 • Renta dożywotnia zapewni seniorom bezpieczeństwo na starość?

  Renta dożywotnia zapewni seniorom bezpieczeństwo na starość?

  Prognozy ekspertów dot. wysokości spodziewanych emerytur nie pozostawiają wątpliwości. Świadczenia będą - dla większości ubezpieczonych - niewysokie. Rozwiązaniem stosowanym w wielu bogatszych od nas krajach jest regulowana ustawowo tzw. hipoteka odwrócona lub tzw. renta dożywotnia. Ta ostatnia jest już stosowana w Polsce, choć wciąż wzbudza wiele kontrowersji.
 • Nowy typ placówki dla naszych bezdomnych

  Nowy typ placówki dla naszych bezdomnych

  Wprowadzenie dodatkowego typu placówki dla osób bezdomnych zakłada przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.
 • Seniorzy - największy przyrost w grupie 80 plus

  Seniorzy - największy przyrost w grupie 80 plus

  Jednym z największych wyzwań gospodarczych całej Unii Europejskiej jest problem starzejącego się społeczeństwa. Jak podaje Komisja Europejska, w wyniku niskiego wskaźnika urodzeń, wchodzenia w wiek emerytalny powojennego wyżu demograficznego oraz wydłużającego się czasu trwania życia, do 2060 roku liczba seniorów w całej Europie wzrośnie niemal dwukrotnie - z 87 do 153 mln. Dodatkowo największy, trzykrotny przyrost spodziewany jest w grupie 80 plus .

Filmy - Seniorzy (15)

 • Rola seniorów w ochronie będzie rosła

  Rola seniorów w ochronie będzie rosła. Bez nich branża przestałaby się dalej rozwijać.
 • Szumlewicz: Polska nie jest krajem przyjaznym dla seniorów

  Państwo nie interesuje się seniorami, nie interesuje się niepełnosprawnością, nie interesuje się niedołężnością. Nie interesuje się właśnie tym, że osoby starsze potrzebują wsparcia ze strony państwa, potrzebują też opieki instytucjonalnej ze strony państwa. Bardzo ważne jest, żeby wreszcie zmienić te represyjne wzorce wobec ludzi starszych - że ludzie starsi powinni tylko siedzieć w domu i opiekować się wnukami. Myślę, że naprawdę seniorzy powinni stać się ważnym podmiotem życia społecznego i politycznego – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • 40 proc. polskich seniorów chce inwestować w rozwój osobisty. Na emeryturze zamierzają studiować, podróżować i uczyć się języków obcych

  Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki. W Polsce stale przybywa seniorów. Według prognoz, do 2035 roku, osoby po 65. roku życia i starsze będą stanowić 25 proc. społeczeństwa. Ze względu na coraz lepszą opiekę zdrowotną i świadomość Polaków w zakresie zdrowego trybu życia ludzie żyją dziś znacznie dłużej, obecni emeryci mają więc przed sobą co najmniej 20 lat życia. Z badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, przeprowadzonego na zlecenie Senior Apartments, wynika, że nie zamierzają oni rezygnować z aktywności, jakie prowadzili przed przejściem na emeryturę. Dla wielu z nich jest to pierwszy okres, kiedy będąc w stabilnej sytuacji materialnej, mogą się skupić na sobie i swoich planach. – W tej chwili senior się zmienia. Zmieniają się także jego potrzeby, marzenia i oczekiwania. Zmieniają się również modele rodziny – mówi Rafał Kunicki, prezes zarządu Senior Apartments.
 • Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

  Do sierpnia 2018 roku, w oparciu o znowelizowaną ustawę o usługach płatniczych, banki mają obowiązek wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest już dostępna na rynku, gdyż oznacza darmowe konto i m.in. 5 bezpłatnych wypłat z bankomatu w miesiącu. To atrakcyjna oferta np. dla emerytów.