seniorzy

Artykuły - Seniorzy (68)

Filmy - Seniorzy (15)

 • Rola seniorów w ochronie będzie rosła

  Rola seniorów w ochronie będzie rosła. Bez nich branża przestałaby się dalej rozwijać.
 • Szumlewicz: Polska nie jest krajem przyjaznym dla seniorów

  Państwo nie interesuje się seniorami, nie interesuje się niepełnosprawnością, nie interesuje się niedołężnością. Nie interesuje się właśnie tym, że osoby starsze potrzebują wsparcia ze strony państwa, potrzebują też opieki instytucjonalnej ze strony państwa. Bardzo ważne jest, żeby wreszcie zmienić te represyjne wzorce wobec ludzi starszych - że ludzie starsi powinni tylko siedzieć w domu i opiekować się wnukami. Myślę, że naprawdę seniorzy powinni stać się ważnym podmiotem życia społecznego i politycznego – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • 40 proc. polskich seniorów chce inwestować w rozwój osobisty. Na emeryturze zamierzają studiować, podróżować i uczyć się języków obcych

  Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki. W Polsce stale przybywa seniorów. Według prognoz, do 2035 roku, osoby po 65. roku życia i starsze będą stanowić 25 proc. społeczeństwa. Ze względu na coraz lepszą opiekę zdrowotną i świadomość Polaków w zakresie zdrowego trybu życia ludzie żyją dziś znacznie dłużej, obecni emeryci mają więc przed sobą co najmniej 20 lat życia. Z badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, przeprowadzonego na zlecenie Senior Apartments, wynika, że nie zamierzają oni rezygnować z aktywności, jakie prowadzili przed przejściem na emeryturę. Dla wielu z nich jest to pierwszy okres, kiedy będąc w stabilnej sytuacji materialnej, mogą się skupić na sobie i swoich planach. – W tej chwili senior się zmienia. Zmieniają się także jego potrzeby, marzenia i oczekiwania. Zmieniają się również modele rodziny – mówi Rafał Kunicki, prezes zarządu Senior Apartments.
 • Wkrótce zmieni się sytuacja seniorów, którzy nie korzystają z bankowości internetowej

  Do sierpnia 2018 roku, w oparciu o znowelizowaną ustawę o usługach płatniczych, banki mają obowiązek wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego. Warto sprawdzić, czy taka opcja jest już dostępna na rynku, gdyż oznacza darmowe konto i m.in. 5 bezpłatnych wypłat z bankomatu w miesiącu. To atrakcyjna oferta np. dla emerytów.