senior

Artykuły - Senior (99)

 • MRPiPS: To był dobry rok dla seniorów

  MRPiPS: To był dobry rok dla seniorów

  To był dobry rok dla seniorów - podkreśla resort rodziny, pracy i polityki społecznej w opublikowanym w środę komunikacie. MRPiPS przypomina, że w 2019 r. po raz pierwszy wypłacono trzynastą emeryturę i świadczenie "Mama 4 plus", a emerytury i renty wzrosły o co najmniej 70 zł.
 • Szykuje się szturm na program Senior plus

  Szykuje się szturm na program Senior plus

  Gminy, powiaty i samorządy województw mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. W budżecie rządowego programu na przyszły rok przewidziano 80 milionów złotych. - Do 7 stycznia 2020 r. można składać oferty w kolejnej edycji programu Senior plus - zapowiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
 • Miliony popłyną do naszych seniorów

  Miliony popłyną do naszych seniorów

  Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu "Senior+". Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych. Na utrzymanie jednego miejsca dla seniora można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych.
 • Alternatywa dla seniorów z Niemiec: Dom spokojnej starości w Polsce

  Alternatywa dla seniorów z Niemiec: Dom spokojnej starości w Polsce

  W Niemczech seniorzy wymagający opieki borykają się z poważnymi problemami - brakiem wykwalifikowanych pielęgniarzy i wysokimi kosztami. Czy placówka w Polsce może być dla nich atrakcyjną alternatywą?
 • Polska potrzebuje mieszkań dla seniorów

  Polska potrzebuje mieszkań dla seniorów

  Mediana wieku Polaków wynosi dziś 40 lat, a według prognoz GUS-u w 2040 r. przekroczy 50 lat. Co czwarty mieszkaniec naszego kraju będzie miał wówczas 65 lat lub więcej. Działające na rynku mieszkaniowym firmy już dziś powinny myśleć o tym, że za parę lat ich klientela będzie wyglądać inaczej niż dziś.
 • Zmiany w refundacji leków korzystne dla seniorów, wcześniaków, cukrzyków

  Zmiany w refundacji leków korzystne dla seniorów, wcześniaków, cukrzyków

  - Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od czwartku, wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane i cukrzycę oraz wcześniaki i seniorzy - powiedział w środę wiceminister zdrowia Marcin Czech.
 • Dług seniorów rośnie, a oszczędności brakuje

  Dług seniorów rośnie, a oszczędności brakuje

  Polscy seniorzy nie mają zbyt wielu oszczędności - z raportu opracowanego przez Pracownię Badań Społecznych wynika, że tylko 21 proc. Polaków oszczędza lub podejmuje jakiekolwiek działania z myślą o przyszłej emeryturze.
 • Do 500 złotych dla każdego seniora

  Do 500 złotych dla każdego seniora

  Trwa nabór wniosków do Gdańskiego Funduszu Senioralnego, w ramach którego starsi mieszkańcy mogą pozyskać środki na realizację swoich pasji i integrację środowiska. Można pozyskać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 500 zł.
 • Leki dla seniorów dopiero od jesieni

  Leki dla seniorów dopiero od jesieni

  Bezpłatne leki dla seniorów najpóźniej we wrześniu znają się na liście refundacyjnej - powiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
 • Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

  Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

  Polacy, którzy przekroczyli 55. rok życia są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę, najgorzej też wypadają w testach poznawczych: zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Filmy - Senior (4)

 • Senior, fajitas z kurczakiem!

  Składniki: · 50 ml oliwy z oliwek · 3 łyżki brązowego cukru · 2 łyżki soku z limonki · łyżka musztardy Dijon · łyżeczka chili w proszku · 1 i 1/2 łyżeczki zmielonego kminku · 2 ząbki czosnku · cebula · pół łyżeczki wędzonej papryki · pół łyżeczki suszonego oregano · 3 kolorowe papryki · 200 g piersi z kurczaka · placki tortilli · szczypior/ kolendra · awokado Sposób przygotowania: Pierś z kurczaka oczyszczamy z błonek i kroimy na wąskie paski. Doprawiamy solą, pieprzem, połową kminku, wędzoną papryką, musztardą djion, łyżką soku z limonki i oliwy. Dokładnie mieszamy, a następnie odkładamy do zamarynowania na minimum pół godziny, najlepiej na całą noc. Oczyszczoną paprykę z gniazd nasiennych, kroimy w cienkie paseczki. Doprawiamy solą, pieprzem, resztą kminku, chili w proszku, oregano, łyżką soku z limonki oraz oliwy. Na rozgrzanej patelni (najlepiej grillowej) z oliwą smażymy najpierw kurczaka 7 minut, następnie paprykę 7 minut oraz na końcu cebulę posiekaną w piórka wraz z czosnkiem przez 5 minut. Gotowe fajitas podajemy na podgrzanym placku tortilli z ćwiartkami limonki oraz pokrojonym awokado. Całość skrapiamy oliwą i posypujemy płatkami chili. Smacznego!
 • Kierowca senior na drodze. Czy to bezpieczne?

  Jakiś czas temu na Trasie Siekierkowskiej w Warszawie mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierkę ochronną. Kierowca ten miał 101 lat. Dla jakich kierowców obowiązkowe są badania lekarskie? Czy osoby starsze za kółkiem są zagrożeniem na drodze? - Wskaźnik wypadkowości wśród kierujących powyżej 60. roku życia jest wskaźnikiem najniższym - powiedział nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. - Osoby, które są w wieku 18-24 lata powodują prawie cztery razy więcej wypadków niż ci, którzy są starsi - dodał. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Senior nie został wypuszczony z autobusu. Znalazł na to sposób

  Ten 75 latek chciał wysiąść z autobusu na środku drogi szybkiego ruchu. Kierowca nie zgodził się na to, ze względu na bezpieczeństwo oraz przepisy. Senior znalazł jednak sposób na wydostanie się z pojazdu. Zobaczcie sami.
 • Senior z telefonem

  Na polskim rynku pojawiają się kolejne telefony przeznaczone dla starszych użytkowników. Do sieci Era trafiły telefony austriackiej firmy Emporia: mają duże klawisze, szeroki, czytelny ekran, głośnik działający z aparatami słuchowymi oraz proste funkcje menu.