sen

Artykuły - Sen (171)

 • Pary, które zasypiają w ten sposób, są bardziej szczęśliwe

  Pary, które zasypiają w ten sposób, są bardziej szczęśliwe

  Czynników sprawiających, że kładziemy się spać o różnych porach, jest wiele. Podobnie jak par, które różnią się pod tym względem. Blisko 75 proc. z nich zasypia o różnych godzinach. Co ciekawe, rozbieżność w porze kładzenia się spać zaczyna się nasilać po około trzech latach związku. Eksperci alarmują, że może to zniszczyć relację.
 • ​Tryb nocny w smartfonach nic nie daje

  ​Tryb nocny w smartfonach nic nie daje

  Ekrany smartfonów towarzyszą nam często od momentu przebudzenia do zaśnięcia. Nadużywanie urządzeń elektronicznych nie tylko męczy wzrok, ale negatywnie wpływa na cały organizm. Aby to zmienić stworzono tryb nocny, który według najnowszych badań, tak naprawdę nic nie daje.
 • PS128: Czy nowy psychobiotyk poprawia nastrój i jakość snu?

  PS128: Czy nowy psychobiotyk poprawia nastrój i jakość snu?

  Psychobiotyki to probiotyki mające określony korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W dotychczasowych badaniach PS128 - szczep bakterii Lactobacillus plantarum, powodował poprawę w modelach przedklinicznych. Najnowsze badanie wykazało korzystny wpływ na zdrowie ludzi w zakresie lęku, stresu i snu.
 • Jak wybrać dobry materac?

  Jak wybrać dobry materac?

  Sen w komfortowych warunkach daje nam nie tylko ukojenie dla ciała, ale przede wszystkim także relaks dla duszy. Ważne zatem, aby wybrać dla siebie idealny materac, który zapewni śpiącemu takie podłoże do wypoczynku, które pozwoli odpocząć plecom i mięśniom, a jednocześnie zlikwiduje bezsenność.
 • Bezsenność w pełni. Jak Księżyc wpływa na cykl naszego snu?

  Bezsenność w pełni. Jak Księżyc wpływa na cykl naszego snu?

  Pełnia Księżyca zawsze fascynowała ludzi, którzy nadawali jej magicznych i mistycznych właściwości. Część ludowych przekonań i wierzeń, związanych z naszym naturalnym satelitą, została z nami do dziś. Jak choćby to, że podczas pełni niektórzy mają ponoć problemy ze snem. Okazuje się, że może być to zgodne z prawdą i nawet jest na to naukowe uzasadnienie.
 • Nocne marki w dyktaturze skowronka

  Nocne marki w dyktaturze skowronka

  - Strategią, która pomaga niektórym nocnym markom uporać się z niedoborami snu, są drzemki, ale nie każda praca i styl życia na nie pozwalają. Jeśli jesteśmy rodzicem nastolatka, który takiej drzemki potrzebuje, to więcej korzyści będzie miała dla jego rozwoju poznawczego drzemka, niż kolejne korepetycje - mówi Magdalena Komsta, psycholożka i terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności CBT-I.
 • Niebezpieczna drzemka. Brak energii czy zwiastun kryminalnej przyszłości?

  Niebezpieczna drzemka. Brak energii czy zwiastun kryminalnej przyszłości?

  Czy regularne popołudniowe drzemki u nastolatków mogą świadczyć o tym, że w przyszłości będą mieli problemy z wymiarem sprawiedliwości? Według amerykańsko-brytyjskiego duetu naukowców taki związek nie jest wykluczony, choć brzmi to co najmniej absurdalnie. Ich zdaniem problemy ze snem w młodym wieku mogą prowadzić do patologicznych zachowań.

Filmy - Sen (65)

 • Kopernik Była Kobietą - Sen

  Każdy może poczuć się jak odkrywcą! Wystarczy, że wspólnie z pasjonatkami nauki, Mileną Harzyńską i Olą Kot wejdzie do Centrum Nauki Kopernik. ` W jednym z najnowocześniejszych centrów nauki na świecie, wraz z polskimi naukowcami będziemy sprawdzać, wątpić, testować, szukać dziury w całym!
 • Dwa psy spały spokojnie do momentu, gdy nie zjawił się kot...

  Drzemka tych dwóch psów wyglądała bardzo błogo. W błogim nastroju nie był jednak ich kolega kot, który nadbiegł jak szalony i nie przejmując się niczym zaczął zaczepiać śpiącego jamnika. Kot miał ogromne ilości energii. Jamnik zdecydowanie mniej, bo nie chciało mu się nawet wstawać, żeby przegonić małego rozrabiakę.
 • Mała kotka drzemie w ogrodowej donicy

  Ta mała kotka została przyłapana na drzemce. Miejsce, które wybrała na krótki odpoczynek było nietypowe. Ogrodowa donica okazała się naprawdę wygodna. Emma Azari, autorka nagrania, stwierdziła, że zazdrości kotce takiego stopnia relaksu.
 • Niespodziewany gość nadlecial, gdy on spał. Zobacz

  Pewien mężczyzna chyba się nie spodziewał, że gdy zaśnie do ust wleci mu mucha. Ta niczego sobie nie robiąc z zagrożenia postanowiła, że będzie to dla niej dobre miejsce na odpoczynek. Pozostaje wierzyć, że tak jak mówią, muchy to bardzo czyste stworzenia.