sektor finansowy

Artykuły - Sektor finansowy (65)

 • KE planuje zmiany w sektorze finansowym; konsumenci mają zyskać

  KE planuje zmiany w sektorze finansowym; konsumenci mają zyskać

  KE przedstawiła plany zmian w sektorze konsumenckich usług finansowych. Chce m.in. wprowadzić wspólne kryteria oceny zdolności kredytowych, zmniejszyć opłaty za przelewy za granicę, a także ułatwić kierowcom korzystanie ze zniżek za bezszkodową jazdę.
 • Brexit: Musimy zachować pozycję sektora finansowego - szefowa MSW W. Brytanii

  Brexit: Musimy zachować pozycję sektora finansowego - szefowa MSW W. Brytanii

  Minister spraw wewnętrznych W. Brytanii i kandydatka na nowego premiera Theresa May powiedziała w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla londyńskiego dziennika "Evening Standard", że w negocjacjach z UE rząd musi zachować pozycję brytyjskiego sektora finansowego.
 • NBP: Nowe obciążenia dla banków zagrożeniem dla całego sektora finansowego

  NBP: Nowe obciążenia dla banków zagrożeniem dla całego sektora finansowego

  Ostatnie miesiące to niedobry okres dla banków działających w Polsce. Rząd Beaty Szydło nałożył na instytucje finansowe podatek bankowy od aktywów (0,44 proc. rocznie), a prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy frankowej, która ma pomóc osobom z zaciągniętymi kredytami walutowymi (przeliczenie kapitału po tzw. sprawiedliwym kursie waluty obcej). Oba obciążenia negatywnie odbiją się na sektorze bankowym w Polsce, na jego stabilności i bezpieczeństwie kapitałów, którymi zarządzają.
 • Finansiści dobrze opłacani przez pracodawców

  Finansiści dobrze opłacani przez pracodawców

  Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, w 2014 roku doradca korporacyjny ds. średnich i dużych przedsiębiorstw zarobił przeciętnie 7664 złotych netto. Wpływ na zarobki finansistów, przekraczające średnią krajową, ma wiele czynników. Jednym z nich może być fakt, że - jak wynika z raportu Pracuj.pl "Podwyżka bez tabu" - 50 proc. z nich samodzielnie podejmuje z szefem rozmowy o podwyżce.
 • MFW dodał Polskę do listy krajów z regularnymi kontrolami sektora finansowego

  MFW dodał Polskę do listy krajów z regularnymi kontrolami sektora finansowego

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy dodał Polskę, Danię, Finlandię oraz Norwegię do listy krajów, które muszą przechodzić regularne kontrole swoich sektorów finansowych - poinformował w komunikacie MFW.
 • Świat otrząsa się po kryzysie finansowym, Europa jeszcze w dołku

  Świat otrząsa się po kryzysie finansowym, Europa jeszcze w dołku

  ​Dobiegający końca kryzys finansowy wciąż niekorzystnie wpływa na europejski sektor finansowy, obniżając zaufanie społeczne do jego instytucji oraz utrudniając sytuację zawodową pracownikom branży. Dobrą wiadomością jest to, że poza Europą nastroje są bardziej optymistyczne.
 • Zarobki prezesów wzrosły o 10 proc. Najlepiej płaci branża medialna i sektor finansowy

  Zarobki prezesów wzrosły o 10 proc. Najlepiej płaci branża medialna i sektor finansowy

  Stabilizuje się poziom zarobków prezesów i członków zarządu największych spółek giełdowych. W ubiegłym roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 10 procent, czyli o blisko połowę mniej niż w 2011 r. Najwięcej zarobił Janusz Filipiak, szef Comarchu. W ubiegłym roku zainkasował ponad 12 mln zł - wynika z raportu PwC.
 • Rynek naznaczony pułapkami

  Rynek naznaczony pułapkami

  Sektor finansowy w Polsce w umowach stosuje wiele niedozwolonych zapisów, które naruszają interesy klientów. W rejestrze klauzul niedozwolonych, który prowadzi UOKiK, znajduje się ponad 460 wpisów związanych jedynie z usługami finansowymi oraz bankowymi.
 • Czy sektor finansowy jest za duży?

  Czy sektor finansowy jest za duży?

  Ostatnie trzy dekady przyniosły potężny wzrost udziału sektora finansowego w globalnym PKB. Czy jest to proces niekorzystny, czy też obawy spod znaku Occupy Wall Street są przesadzone? Udział usług finansowych w tworzeniu amerykańskiego PKB wzrósł z 4,9% w 1980 roku do rekordowych 8,3% w 2006 roku.
 • Megaredukcja - 43 000 osób straci pracę

  Megaredukcja - 43 000 osób straci pracę

  Sektor finansowy w Wielkiej Brytanii (m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, zarządzające aktywami) w sześciomiesięcznym okresie październik 2012 r. - marzec 2013 r. zwolni w sumie 43 tys. pracowników. Zmniejsza się rynek, niezbędna jest redukcja kosztów. Badanie dotyczyły 95 wyspiarskich instytucji.