Sejm RP

Synonimy:
sejm,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Sejm RP (3840)

 • Sejm: Jeden login do urzędów i portali publicznych, a nawet do banków oraz sklepów internetowych

  Sejm: Jeden login do urzędów i portali publicznych, a nawet do banków oraz sklepów internetowych

  Jeden login do urzędów i portali publicznych, a nawet do banków oraz sklepów internetowych. Taki jest cel rządowego projektu ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej przedstawionej we wtorek w Sejmie.
 • Sejm odwołuje posiedzenie dzieci i młodzieży

  Sejm odwołuje posiedzenie dzieci i młodzieży

  Z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży planowanego na 1 czerwca 2018 r. - poinformowało w czwartek na Twitterze Centrum Informacyjne Sejmu.
 • Rząd nie odróżnia pomocy społecznej od praw człowieka

  Rząd nie odróżnia pomocy społecznej od praw człowieka

  Ciągnący się tygodniami protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie ukazuje bezsilność strony rządowej. Protestujący otrzymują wsparcie m.in. ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. "Niepełnosprawni mają prawo do takiego samego życia, jak pozostali, a rząd mówi, że zapewni im pieluchomajtki. Mam wrażenie, że w rządzie panuje przeświadczenie, że rozmawiamy o pomocy społecznej, a nie o prawach człowieka" - mówi dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania.
 • Ważne zmiany w regulaminie Sejmu uchwalone

  Ważne zmiany w regulaminie Sejmu uchwalone

  Sejm przyjął w czwartek zaproponowane przez PiS zmiany w regulaminie. Najważniejsza z nich wprowadza kary finansowe dla posłów za "naruszenie powagi Sejmu". "Chcecie pakietu demokratycznego? Nic z tego" - mówił do opozycji wicemarszałek Ryszard Terlecki.
 • Sejm zajmie się GMO i obcymi wojskami w Polsce

  Sejm zajmie się GMO i obcymi wojskami w Polsce

  Sejm, który po godz. 9 rozpoczął ostatni dzień posiedzenia, będzie głosował m.in. nad rządowym projektem zmian w ustawie o zasadach pobytu wojsk obcych w Polsce oraz nad projektem o mikroorganizmach i GMO. Posłowie zdecydują też o projekcie ustawy o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
 • Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Jarosław Wyrembak wybrany został w piątkowym głosowaniu w Sejmie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór nowego sędziego był konieczny po śmierci w grudniu zeszłego roku sędziego TK Henryka Ciocha. Wyrembak oświadczył wcześniej, że w związku z kandydowaniem do TK postanowił wystąpić z PiS.
 • Więzienie za "polskie obozy śmierci"? Sejm zadecydował

  Więzienie za "polskie obozy śmierci"? Sejm zadecydował

  Sejm przyjął w piątek nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci". Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.
 • Sejm uchwalił budżet na 2018 r.; deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł

  Sejm uchwalił budżet na 2018 r.; deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł

  Sejm uchwalił w czwartek budżet na 2018 r. z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych około 400 poprawek przegłosowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną - podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów. W przypadku nieotrzymania przez prezydenta ustawy budżetowej w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy Sejmowi prezydent ma 14 dni za zdecydowanie o skróceniu kadencji Sejmu i rozpisaniu przedterminowych wyborów do parlamentu. Klub Kukiz'15 uważa, że "budżet na 2018 r. nie realizuje naszych fundamentalnych postulatów".
 • Sejm rozpoczął głosowanie nad budżetem na 2018 r.

  Sejm rozpoczął głosowanie nad budżetem na 2018 r.

  W Sejmie rozpoczęło się w czwartek głosowanie nad budżetem na 2018 r. Posłowie mają do rozpatrzenia ok. 400 poprawek, w tym 273 tzw. wniosków mniejszości, czyli poprawek zgłoszonych po pierwszym czytaniu, które nie uzyskały poparcia Komisji Finansów Publicznych.
 • Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

  Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

  Możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzenie zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych - to główne założenia ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.

Filmy - Sejm RP (59)

 • Kosiniak-Kamysz i Stefaniak (PSL) o zmianach PiS w ustawie o IPN (TV Interia)

  Kosiniak-Kamysz i Stefaniak (PSL) o zmianach PiS w ustawie o IPN (TV Interia).
 • "Prawa strona Sejmu jest czerwona ze wstydu". Parlament przegłosował nowy podatek paliwowy

  Sejm uchwalił ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Nowe prawo pozwoli m.in. na tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach. Oznacza to, że wjazd do nich samochodem z tradycyjnym napędem silnikowym może zostać ograniczony na przykład poprzez pobieranie opłat. Nowe przepisy przewidują także wprowadzenie opłaty emisyjnej od paliw i to ona wzbudza największe obawy. Opozycja twierdzi, że to oznacza dodatkowe 10 groszy na litrze więcej na stacjach. Rządzący zapewniają, że ceny nie wzrosną, bo przejmą je koncerny paliwowe. - Nowy podatek spowoduje, że Polacy więcej zapłacą za dojazd do pracy, a firmy za paliwo do swoich samochodów. To domino skończy się na lodówkach, gdzie trafią droższe produkty. Szanowni państwo, gdyby hipokryzja i kłamstwo potrafiły latać, to prawa strona sali lewitowałaby tutaj jak perski dywan, a tak jest tylko czerwona ze wstydu – powiedział Mirosław Suchoń, poseł Nowoczesnej. Poseł Kukiz’15, Łukasz Rzepecki zwrócił uwagę, że za średnią pensję można w Polsce kupić zaledwie 300 litrów paliwa, natomiast w innych europejskich krajach nawet pięć razy więcej. - Ta ustawa powinna się nazywać o nowej daninie paliwo+10 groszy, bo każdy Polak zapłaci 10 groszy więcej na stacji. Złupicie, sięgacie do kieszeni Polaków po 18 miliardów w ciągu 10 lat – stwierdził Marek Sowa z Nowoczesnej. Wojciech Zubowski z PiS przekonywał, że środki z nowego podatku zostaną przeznaczone na zwalczanie smogu i rozwój transportu niskoemisyjnego. - W tej sprawie jest jedna prawda, którą powiedział minister Suski. on rozwiał wszelkie wątpliwości w tej sprawie i powiedział. Zacytuję: To nieprawda, że paliwo zdrożeje w całej Polsce, paliwo zdrożeje tylko na stacjach benzynowych – powiedział Cezary Tomczyk z PO. (x-news)
 • Kosiniak-Kamysz do Morawieckiego: "To pan się meldował w stolicach europejskich i zdawał raporty"

  Nie ma kompetencji, nie ma resortu, nie ma działań, nie ma decyzji, nie ma pomocy dla innych - wyliczał mówiąc o sześciu miesiącach Beaty Szydło na stanowisku wicepremiera Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL przemawiał w Sejmie podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla byłej premier i Elżbiety Rafalskiej. Prezes PSL pytał też obecnego premiera, dlaczego był doradcą Donalda Tuska, skoro uważa, że 8 lat rządów PO-PSL były złe i haniebne. "Zapomniał wół, jak cielęciem był” - grzmiał Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem nie należy się dziwić, że Szydło przez 40 dni nie spotkała się z protestującymi w Sejmie niepełnosprawnymi. "Po co miała przyjść? Jak nic nie mogła zrobić jako premier, to jako wicepremier co mogłaby zrobić?" - pytał.
 • Protestujący w Sejmie próbowali wywiesić w oknie transparent. Interweniowała straż marszałkowska

  Protestujący w Sejmie próbowali przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO wywiesić w sejmowym oknie transparent. Miał on zwrócić uwagę zagranicznych mediów na ich sytuację. Uniemożliwiła im to straż marszałkowska. Protestujące matki otworzyły okno na pierwszym piętrze w holu głównym Sejmu. Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych trzymała w rękach transparent. Wtedy do kobiet podeszła straż marszałkowska, która poprosiła o zamknięcie okna. Strażnicy argumentowali, że chodzi o bezpieczeństwo. Hartwich wychyliła się przez okno, próbując wywiesić baner. Ostatecznie strażnicy zamknęli okno. Kobiety nie zrezygnowały jednak z prób wywieszenia transparentu. Podjęły kolejną próbę. Ponownie zainterweniowali sejmowi funkcjonariusze. Doszło do przepychanek i wzajemnych oskarżeń o użycie siły. "Niech mnie pan nie dotyka!", "proszę wziąć te ręce ode mnie!" - krzyczały protestujące. Kobiety zostały ostatecznie odciągnięte od okna. Transparent nie zawisł na zewnętrznej ścianie budynku.