segregacja śmieci

Artykuły - Segregacja śmieci (68)

 • Czas zacząć inwestować w śmieci

  Czas zacząć inwestować w śmieci

  Polska jest jednym z krajów najmniej wydających na gospodarkę odpadami. MKiŚ szacuje potrzeby inwestycyjne do 2034 na ponad 26 mld zł. W ich zaspokojeniu pomoże ROP (system rozszerzonej odpowiedzialności producenta) - wskazuje w środę "Puls Biznesu".
 • Firmy petrochemiczne zalewają świat plastikiem

  Firmy petrochemiczne zalewają świat plastikiem

  W 2019 roku zaledwie 20 firm było odpowiedzialnych za 55 proc. produkcji plastiku jednorazowego użytku na świecie, a 100 firm za 90 proc. całej produkcji. Zestawienie największych producentów tworzyw sztucznych otwiera spółka paliwowa ExxonMobil - wynika z raportu "Plastic Waste Makers Index", opublikowanego przez Fundację Minderoo.
 • Lokator, który nie posegreguje śmieci, dostanie mandat

  Lokator, który nie posegreguje śmieci, dostanie mandat

  Nie tylko właściciele nieruchomości będą mogli zostać ukarani grzywną za niewypełnianie obowiązku segregowania odpadów. Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że mandat będzie grozić także wytwórcom odpadów, czyli między innymi lokatorom.
 • Koniec z płaceniem za niesegregowane śmieci sąsiada

  Koniec z płaceniem za niesegregowane śmieci sąsiada

  Mieszkaniec bloku segregujący odpady nie będzie płacił za sąsiada, który nie dba o ekologię. Jest jednak warunek: spółdzielnia skorzysta z rozwiązania, które przygotowuje właśnie resort środowiska.
 • Warszawa stawia na spalarnie śmieci. Eksperci krytykują

  Warszawa stawia na spalarnie śmieci. Eksperci krytykują

  Warszawa, podobnie jak inne polskie miasta, boryka się z problemem śmieci. Trzy czwarte odpadów wytwarzanych w stolicy, nie jest segregowanych, a miasto chce rozbudowywać spalarnie śmieci. - Koszty gospodarowania odpadami rosną i stwierdzenie, że możemy je zmniejszyć, spalając odpady, jest nieprawdą - ocenia ekspert.
 • Od nowego roku podwyżki za wywóz odpadów komunalnych

  Od nowego roku podwyżki za wywóz odpadów komunalnych

  Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, planowane od stycznia podwyżki cen za wywóz odpadów komunalnych to m.in. efekt wprowadzenia programu 500 plus i zwiększonej dzięki niemu konsumpcji.
 • Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Gospodarka odpadami. Konieczny jest spójny plan działania

  Największym wyzwaniem w gospodarce odpadami jest brak perspektyw co do tego, jak będzie wyglądał system w perspektywie kilku lat. Nie możemy budować na potęgę spalarni odpadów, bo biorąc po uwagę przewidziane prawem wymagane poziomy recyklingu w końcu zabraknie wsadu do spalania - mówi Interii Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych w Europie Północno-Wschodniej firmy TOMRA działającej na rynku urządzeń do sortowania i automatów do opakowań zwrotnych.

Filmy - Segregacja śmieci (7)

 • Będzie odpowiedzialność zbiorowa dla lokatorów za niesegregowanie śmieci

  Segregujemy niewiele odpadów. Niektórzy lokatorzy tylko deklarują, że to robią, aby płacić niższe opłaty. Dlatego w budynkach wielorodzinnych wprowadzana jest odpowiedzialność zbiorowa. Jeden lokator może spowodować drastyczny wzrost opłat dla wszystkich. W Polsce tylko 30 proc. odpadów podlega recyklingowi. Normy unijne narzucają na nas obowiązek uzyskania 50 proc. recyklingu już w 2020 r. Wymagania pod tym względem będą się zwiększać w kolejnych latach.
 • Zarzuty o mieszanie odpadów w śmieciarkach są niesłuszne

  Nieprawdą jest, że firmy odbierające odpady komunalne mieszają posegregowane wcześniej przez mieszkańców śmieci w śmieciarkach. Po poszczególne rodzaje odpadów przyjeżdżają inne pojazdy, mimo że są jednakowo obrendowane. Poza tym śmieciarki często są wielokomorowe. Rozdzielamy te frakcje do poszczególnych komór znajdujących się wewnątrz pojazdu – mówi Karol Wójcik odpowiadający za komunikację społeczną w firmie Byś świadczącej usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów.
 • Segregacja śmieci daje efekty

  Wstępna selekcja śmieci w gospodarstwie domowym zdecydowanie poprawia poziomy odzysku w postaci surowców i paliwa alternatywnego. W przypadku śmieci zmieszanych wynoszą one w naszym zakładzie 70 proc., a w przypadku wstępnie posegregowanych aż 90 proc. – mówi Karol Wójcik, specjalista ds. komunikacji społecznej firmy Byś, świadczącej usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów.
 • Polacy wciąż przetwarzają mało odpadów

  W Polsce wciąż bardzo niewielka część odpadów podlega recyklingowi. Aż 87 proc. odpadów trafia na wysypiska. To ponad dwukrotnie więcej niż wynosi unijna średnia, którą zawyżają przede wszystkim nowe kraje członkowskie. Świadomość ekologiczna i poziom recyklingu powoli jednak rosną, również przez obowiązujące w Polsce unijne wymogi. Komentuje Anna Nowakowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Stena Recycling.