segregacja odpadów

Artykuły - Segregacja odpadów (53)

 • Czas zacząć inwestować w śmieci

  Czas zacząć inwestować w śmieci

  Polska jest jednym z krajów najmniej wydających na gospodarkę odpadami. MKiŚ szacuje potrzeby inwestycyjne do 2034 na ponad 26 mld zł. W ich zaspokojeniu pomoże ROP (system rozszerzonej odpowiedzialności producenta) - wskazuje w środę "Puls Biznesu".
 • Firmy petrochemiczne zalewają świat plastikiem

  Firmy petrochemiczne zalewają świat plastikiem

  W 2019 roku zaledwie 20 firm było odpowiedzialnych za 55 proc. produkcji plastiku jednorazowego użytku na świecie, a 100 firm za 90 proc. całej produkcji. Zestawienie największych producentów tworzyw sztucznych otwiera spółka paliwowa ExxonMobil - wynika z raportu "Plastic Waste Makers Index", opublikowanego przez Fundację Minderoo.
 • W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

  W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

  Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Unijny pakiet odpadowy narzuca wszystkim krajom członkowskim - wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania.
 • Oddając butelkę otrzymasz e-bon

  Oddając butelkę otrzymasz e-bon

  ​Już w 8 polskich miastach - m.in. w Warszawie, Łodzi, Lublinie czy Krakowie - można w wybranych sklepach Carrefour oddawać butelki zwrotne bez paragonu. Osoby oddające butelki otrzymają zwrot pełnej kaucji w formie e-bonu, który będą mogły od razu wykorzystać, płacąc nim za zakupy.
 • Kody kreskowe na workach? Rośnie presja na indywidualne rozliczanie śmieci

  Kody kreskowe na workach? Rośnie presja na indywidualne rozliczanie śmieci

  Kwestia kodów na workach na odpady jest jeszcze w fazie wstępnej dyskusji, a już pojawiły się wątpliwości. Samorządowcy podkreślają, że finansowanie infrastruktury to zadanie spółdzielni.
 • Śmieciomaty w Krakowie - zebrano 600 kg plastikowych butelek

  Śmieciomaty w Krakowie - zebrano 600 kg plastikowych butelek

  600 kg plastikowych butelek zebrano w pół roku w śmieciomatach zlokalizowanych w trzech miejscach Krakowa. Jak przekazało biuro prasowe magistratu, projekt potrwa do września przyszłego roku.
 • Kto zapłaci za plastic tax? Recykling ratunkiem dla polskiego budżetu

  Kto zapłaci za plastic tax? Recykling ratunkiem dla polskiego budżetu

  Branża recyklingu stoi nad przepaścią. Nawet 30 proc. podmiotów zajmujących się recyklingiem zakończyło działalność w związku z wprowadzeniem nowych wymogów w ustawie o odpadach. Branża postuluje przyśpieszenie prac nad ROPem, który musi być wprowadzony w pierwszej kolejności, a system depozytowo-kaucyjny jego uzupełnieniem.
 • Sektor gospodarki odpadami: "To jest wstyd na całą Europę"

  Sektor gospodarki odpadami: "To jest wstyd na całą Europę"

  Polska przygotowuje się do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) w sektorze gospodarki odpadami. Zmodyfikowany system powinien zacząć działać w 2023 roku. Na stare "śmieciowe" problemy nakłada się nowy unijny podatek, plastic tax, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku.
 • Dobry system kaucyjny rozwiąże problemy recyklingu opakowań po napojach

  Dobry system kaucyjny rozwiąże problemy recyklingu opakowań po napojach

  Naszym głównym problemem, jako konsumentów, jest przede wszystkim produkcja zbyt dużej ilości śmieci.

Filmy - Segregacja odpadów (2)

 • Zarzuty o mieszanie odpadów w śmieciarkach są niesłuszne

  Nieprawdą jest, że firmy odbierające odpady komunalne mieszają posegregowane wcześniej przez mieszkańców śmieci w śmieciarkach. Po poszczególne rodzaje odpadów przyjeżdżają inne pojazdy, mimo że są jednakowo obrendowane. Poza tym śmieciarki często są wielokomorowe. Rozdzielamy te frakcje do poszczególnych komór znajdujących się wewnątrz pojazdu – mówi Karol Wójcik odpowiadający za komunikację społeczną w firmie Byś świadczącej usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów.
 • Segregacja śmieci daje efekty

  Wstępna selekcja śmieci w gospodarstwie domowym zdecydowanie poprawia poziomy odzysku w postaci surowców i paliwa alternatywnego. W przypadku śmieci zmieszanych wynoszą one w naszym zakładzie 70 proc., a w przypadku wstępnie posegregowanych aż 90 proc. – mówi Karol Wójcik, specjalista ds. komunikacji społecznej firmy Byś, świadczącej usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów.