schizofrenia

Synonimy:
choroba Bleulera,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Schizofrenia (27)

 • Odkryto nowy rodzaj schizofrenii

  Odkryto nowy rodzaj schizofrenii

  Schizofrenia nie zawsze musi być jedną uniwersalną diagnozą. Naukowcy po raz pierwszy wskazali na dwa różne typy schizofrenii w zależności od kształtu i struktury mózgu. Może to zmienić nasze rozumienie chorób psychicznych.
 • Co trzeci Polak nie chce schizofrenika za sąsiada i przyjaciela

  Co trzeci Polak nie chce schizofrenika za sąsiada i przyjaciela

  Tylko 26 proc. Polaków akceptuje możliwość, aby ich bliskim sąsiadem była osoba mająca rozpoznanie schizofrenii, a przyjaciela z taką diagnozą zaakceptowałoby 30 proc. z nas. Z kolei pracować z taką osobą zdecydowałoby się... jedynie 17 proc.
 • Czy można żyć aktywnie ze schizofrenią?

  Czy można żyć aktywnie ze schizofrenią?

  ​Schizofrenia jest jedną z najbardziej stygmatyzujących chorób. Jej diagnoza budzi naturalną obawę przed przyszłością. W głowie pacjenta rodzi się szereg pytań. Osoby chore na schizofrenię chcą się uczyć, pracować, realizować swoje pasje, założyć rodzinę i być aktywne społeczne. Dzięki nowoczesnym terapiom stało się to możliwe.
 • Niesamowite odkrycie! Podrapał go kot i dostał schizofrenii

  Niesamowite odkrycie! Podrapał go kot i dostał schizofrenii

  U pewnego nastolatka z USA nagle zaczęły pojawiać się intensywne myśli psychotyczne. Lekarze byli zaskoczeni, bo nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. Dokładniejsze badania wykazały szokującą prawdę - choroba psychiczna została wywołana przez podrapanie kota.
 • Psychiatra o chorobie Stefana W.: To ciężkie zaburzenie psychiczne

  Psychiatra o chorobie Stefana W.: To ciężkie zaburzenie psychiczne

  "Człowiek chory może dokonać zbrodni na takim samym poziomie możliwości, co człowiek zdrowy. Różnica polega tylko na tym, że osoba zdrowa kieruje się racjonalnymi przesłankami, które mogą być oceniane jako bardzo złe, ale one są zrozumiałe. Natomiast osoba chora kieruje się w swoim postępowaniu przesłankami dla otoczenia irracjonalnymi, wynikającymi z jej przeżyć chorobowych."
 • Pierwsza tabletka śledząca dopuszczona do użytku

  Pierwsza tabletka śledząca dopuszczona do użytku

  Amerykańskie władze zatwierdziły pierwszą tabletkę, której lokalizację można śledzić po połknięciu.
 • Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

  Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

  ​Zdrowie jest ważne - coraz chętniej wykonujemy regularnie badania, chodzimy na wizyty do specjalistów. Gdy mamy problemy ze wzrokiem - idziemy do lekarza okulisty, gdy bolą plecy zapisujemy się do fizjoterapeuty. O zdrowiu lubimy też rozmawiać - w pracy czy na spotkaniach z przyjaciółmi. Jest jeden wyjątek - zdrowie psychiczne. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego eksperci przypominają: lekarz psychiatra to pomocna dłoń, a choroby psychiczne - nawet te najbardziej stygmatyzujące, jak schizofrenia, mogą być odpowiednio leczone, dając szansę na normalne życie.
 • Schizofrenia i cukrzyca typu 2. są ze sobą powiązane

  Schizofrenia i cukrzyca typu 2. są ze sobą powiązane

  ​Najnowsze badania potwierdzają, że schizofrenia może mieć związek z cukrzycą typu 2.
 • Schizofrenia to nie wyrok. Można z nią żyć

  Schizofrenia to nie wyrok. Można z nią żyć

  ​Wewnętrzny głos, który mówi do bohaterów spotu "Życie bez nawrotów", słyszą na co dzień pacjenci ze schizofrenią. Wyśmiewa ich marzenia i plany przypominając, że ze schizofrenią będą nikim. Czy rzeczywiście osoby chore na schizofrenię nie mają szans na realizację swoich planów i marzeń, szans na to, by być sobą? O tym, że życie bez nawrotów jest możliwe, przekonują aktorzy Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński w kolejnej odsłonie kampanii informacyjno-edukacyjnej dedykowanej schizofrenii realizowanej przez Fundację Instytut Ochrony Zdrowia.
 • Żyć ze schizofrenią

  Żyć ze schizofrenią

  Marek wyobrażał sobie, że jest agentem specjalnym. Za nic w świecie nie chciał poddać się leczeniu. Kiedy przyjechała karetka, by zabrać go do szpitala, nie chciał wsiąść. Był agresywny w stosunku do sanitariuszy. Siostra musiała wziąć go podstępem. - Wiesz Marek, to jest tajna misja, wsiądziemy teraz w specjalny samochód, który zawiezie nas na miejsce - mówiła.

Filmy - Schizofrenia (4)

 • Jeden na 100 Polaków choruje na schizofrenię

  Schizofrenia występuje u około 1 proc. populacji, czyli na 100 osób jedna choruje na schizofrenię. Trzeba rozróżniać zaburzenia psychiczne od chorób psychicznych. Schizofrenia jest chorobą psychiczną, to znaczy, że w jej przebiegu pojawiają się takie elementy życia psychicznego, które nie występują u normalnego człowieka. Takimi elementami schizofrenii paranoidalnej są najczęściej omamy i urojenia, ale także objawy rozpadu struktury osobowości.
 • Jak wygląda system opieki psychiatrycznej w Polsce?

  Jak wygląda system opieki psychiatrycznej w Polsce? Powiedziała o tym w "Dzień Dobry TVN" Katarzyna Szczerbowska. Jak u dziennikarki objawiła się schizofrenia paranoidalna? - To zaczęło się od bezsenności i bardzo intensywnej pracy - wyjaśniła. Na czym polega ta choroba? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Na schizofrenię cierpi prawie 400 tys. Polaków. Najczęściej atakuje mężczyzn

  Schizofrenia dotyka ponad 50 mln ludzi na świecie i 385 tys. w Polsce. Częściej diagnozowana jest u ludzi młodych – przed 30. rokiem życia, a także u mężczyzn. Zdecydowania większość chorych wypada z rynku pracy, mimo że nowoczesne terapie lekami o przedłużonym działaniu pozwalają na normalne życie. – Statystycznie rzecz biorąc, ta choroba dotyczy w Polsce prawie 400 tys. chorych. Może sama liczba w sobie nie jest najgorsza, najgorsze jest to, że prawie połowa chorych nie otrzymuje leczenia, które powinna otrzymywać. I to jest dramat i najtrudniejsza część tej choroby – mówi dr Maja Polikowska, psychiatra, Instytut Amici, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, przejawiająca się pod postacią zaburzeń postrzegania siebie i otaczającej rzeczywistości, a także odczuwania emocji. Najczęściej dotyka ona ludzi młodych, a im wcześniej się ona rozpocznie, tym trudniejszy ma przebieg. – To są osoby między 25. rokiem życia, a 35. rokiem życia, czyli najbardziej aktywne zawodowo. Jeśli one wypadną w tym momencie z życia, wypadną z funkcjonowania społecznego, to bardzo trudno jest im wrócić do tego stanu normalności – mówi Polikowska. Szansą na normalne życie jest systematyczne leczenie farmakologiczne – pozwala ono bowiem na redukcję objawów choroby i złagodzenie jej przebiegu. Schizofrenia cechuje się zaburzeniami funkcji poznawczych – deficytem uwagi i pamięci, chorzy często zapominają więc przyjmować leki. Według raportu „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy” już kilkudniowa przerwa w stosowaniu leków powoduje dwukrotny wzrost ryzyka nawrotu choroby i ponownej hospitalizacji. Stąd tak ważna jest rola nie tylko lekarzy, którzy wdrożą odpowiednie leczenie, lecz także opiekunów, którzy czuwać będą nad ciągłością terapii.
 • Epidemia chorób mózgu w Polsce

  Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na choroby mózgu. Chorują nie tylko osoby starsze, ale również młodzi i dzieci. Depresja, stwardnienie rozsiane, padaczka, choroba Alzheimera, schizofrenia - to schorzenia, które mogą dotknąć każdego. Ci, którzy chorują, zazwyczaj to ukrywają, ponieważ boją się odrzucenia ze strony innych. Aby to zmienić, ważna jest edukacja, dzięki której wzrośnie świadomość i wiedza społeczeństwa na temat chorób mózgu. Edukacja edukacją, ale co jeszcze? O tym Iza Czarnecka, prezes fundacji NeuroPozytywni.