satelita

Artykuły - Satelita (518)

 • PW-Sat 2 - start w październiku 2018

  PW-Sat 2 - start w październiku 2018

  Polski satelita studencki PW-Sat 2 prawdopodobnie zostanie umieszczony na orbicie w październiku 2018 roku.
 • Polski satelita sterowany cieczą magnetyczną

  Polski satelita sterowany cieczą magnetyczną

  W maju wynieśli prototyp pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego do stratosfery, dziś łączą siły z rzeszowską spółką kosmiczną, która jako pierwsza w Europie odtwarza warunki panujące na Marsie i Księżycu. Wszystko po to, by wesprzeć projekt KRAKsat - jednego z pierwszych skonstruowanych w Polsce satelitów typu CubeSat i pierwszego na świecie, który do sterowania swoim położeniem wykorzystywał będzie ciecz magnetyczną.
 • Domowa instalacja anteny satelitarnej - 10 pytań i odpowiedzi

  Domowa instalacja anteny satelitarnej - 10 pytań i odpowiedzi

  Jedno ze standardowych zapytań, jakie pada ze strony klientów dzwoniących do firm tv-sat lub instalatorów anten po poradę, jest następujące: „Planuję domową instalację antenową. Jak to dobrze zrobić? Najlepiej tanio”. Co prawda z tą taniością to trzeba uważać, bo po tzw. "taniości" to ta wymarzona instalacja antenowa zwykle za dobrze nie wyjdzie. Najpierw należy zadać sobie pytanie: „Co ta instalacja miałaby obejmować? W ilu pomieszczeniach? Ile punktów i gniazd? Co faktycznie będzie się tam oglądać? ”.
 • Niesamowite zdjęcie Ziemi zrobione z Księżyca

  Niesamowite zdjęcie Ziemi zrobione z Księżyca

  Mikrosatelita, który został wystrzelony przez Chiny zrobił niesamowite zdjęcie Ziemi z Księżyca, które nawiązują do czasów misji Apollo.
 • Spektakularne zdjęcie Ziemi

  Spektakularne zdjęcie Ziemi

  Satelita GOES-17 wysłany na orbitę przez NOAA zaledwie 30 dni po uruchomieniu już wysyła zdjęcia Ziemi w zaskakująco wysokiej rozdzielczości.
 • Brytyjczycy będą walczyć z kosmicznymi śmieciami

  Brytyjczycy będą walczyć z kosmicznymi śmieciami

  Brytyjski eksperyment, który ma zwalczać kosmiczne śmieci został wysłany na orbitę okołoziemską. Przybiera on formę małego satelity, który będzie śledził szczątki i je przechwytywał.
 • Polski satelita „Intuition-1” trafi na orbitę w 2022 roku

  Polski satelita „Intuition-1” trafi na orbitę w 2022 roku

  Na 2022 rok planowane jest wystrzelenie „Intuiton-1”, satelity wyposażonego w najbardziej wydajny na świecie komputer pokładowy.
 • Nowa era dla rolnictwa - już 10 000 pól korzysta z monitoringu satelitarnego

  Nowa era dla rolnictwa - już 10 000 pól korzysta z monitoringu satelitarnego

  Monitoring satelitarny pól uprawnych to przełom w dziedzinie nowoczesnego rolnictwa. Dzięki wykorzystaniu zdjęć satelitarnych z NASA i ESA rolnicy na bieżąco obserwują, co dzieje się na ich polach. SatAgro, aplikacja stworzona przez polskich naukowców z wykorzystaniem środków unijnych, podbija właśnie rynek rolniczy w Polsce i za granicą. Dzięki niej właściciele pól oszczędzają pieniądze i zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
 • Astronom-amator odnalazł zaginionego satelitę NASA

  Astronom-amator odnalazł zaginionego satelitę NASA

  ​Astronom-amator odnalazł satelitę NASA zaginionego prawie 13 lat temu!
 • Satelita jak dyskotekowa kula

  Satelita jak dyskotekowa kula

  Rakieta wystrzelona z Nowej Zelandii na początku tygodnia wyniosła na orbitę niezwykły obiekt - dużą odblaskową "kulę dyskotekową". Będzie ona widoczna z Ziemi gołym okiem przez większość 2018 r.