Santiago

Artykuły - Santiago (417)

 • Toksyczna chmura nad stolicą Chile

  Toksyczna chmura nad stolicą Chile

  Z powodu ogromnych pożarów lasów w Chile toksyczna chmura dymu otoczyła stolicę kraju. Władze wydały w środę ostrzeżenie o zagrożeniu dla zdrowia mieszkańców.
 • Pielgrzymi z Podkarpacia dotarli do Santiago de Compostela

  Dwaj pielgrzymi 29-letni Marcin Gwizdak i 19-letni Mateusz Korbecki w ciągu 37 dni pokonali rowerami trasę z Przemyśla do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Licząca 4100 km pielgrzymkę zakończyli w niedzielę.
 • Na rowerach do Santiago de Compostela

  Prawie 4 tys. kilometrów mają do przejechania dwaj młodzi mieszkańcy Podkarpacia, który w czwartek przed południem wyruszyli z Rzeszowa na rowerach do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Na miejsce chcą dotrzeć 15 sierpnia.
 • Santiago w ciemnościach

  Santiago w ciemnościach

  Znaczna część stolicy Chile - Santiago została w sobotę pozbawiona na kilka godzin dopływu prądu i pogrążyła się w ciemnościach. Stanęły też niektóre największe kopalnie miedzi.
 • Chile: Strzelanina w metrze, 2 osoby nie żyją

  Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne po tym, jak uzbrojony mężczyzna wsiadł w niedzielę w stolicy Chile Santiago do pociągu metra i zaczął strzelać. Policja stara się ustalić motyw zajścia.
 • 36 godzin w Santiago

  36 godzin w Santiago

  Tak jak wciąż przerywana budowa Costanera Center, w którym znajdzie się najwyższy wieżowiec Ameryki Południowej, tak Santiago pnie się w górę, mimo takich katastrof jak zeszłoroczne trzęsienie ziemi o sile 8,8 w skali Richtera.
 • Robredo wygrał turniej ATP w Santiago

  Robredo wygrał turniej ATP w Santiago

  Hiszpan Tommy Robredo pokonał Kolumbijczyka Santiago Giraldo 6:2, 2:6, 7:6 (7-5) w niedzielnym finale turnieju ATP World Tour 250 na kortach ziemnych w chilijskim Santiago (z pulą nagród 398 250 dol.).

Filmy - Santiago (1)

 • To była największa izba tortur na świecie

  Stadion Narodowy w Santiago de Chile ma długą i nie tylko sportową historię. 40 lat temu miejsce to było obozem koncentracyjnym dla tysięcy Chilijczyków zatrzymanych wkrótce po przejęciu władzy przez Augusto Pinocheta. Jednym z nich był Jose Manuel Mendoza, aresztowany dzień po zamachu stanu. Na stadionie był więziony przez 50 dni. - Mówi się, że mężczyzna nigdy nie płacze, ale to nieprawda. My tutaj płakaliśmy, choć nie ze strachu. Powodów było wiele: głód, zimno, tęsknota za bliskimi... – wspomina Jose. Jego los dzieliło tysiące Chilijczyków, więzionych na obiektach sportowych i w budynkach użyteczności publicznej, przejętych przez wojskową juntę. Na samym tylko stadionie w Santiago przetrzymywano około 40 tysięcy osób. Część z nich zaginęła bez wieści. Stadion Narodowy był nie tylko miejscem zatrzymań, ale też wielką, przerażającą izbą tortur. Przesłuchiwanych katowano na welodromie i w pomieszczeniach z sanitariatami. Ofiary pamiętają bicie, rażenie prądem i przemoc seksualną. Już wkrótce jednak miejsce kaźni ma stać się areną sportowego święta. W czerwcu na Stadionie Narodowym w Santiago de Chile rozgrywane będą mecze piłkarskiego turnieju Copa America. Także stadiony w Valparaiso i Concepcion, gdzie niegdyś przetrzymywano więźniów politycznych, zostały wpisane w grafik imprezy. Czy w ten sposób uda się uśpić demony przeszłości?