sankcje gospodarcze

Artykuły - Sankcje gospodarcze (23)

 • Pięć lat rosyjskich sankcji - kto zyskał, kto stracił

  Pięć lat rosyjskich sankcji - kto zyskał, kto stracił

  Rosyjskie embargo miało być z jednej strony "karą" dla zachodnich eksporterów za sankcje przeciwko Rosji, z drugiej zaś narzędziem wspierania rodzimej produkcji. W obu tych wymiarach Rosja nie odnotowała sukcesu.
 • Nowe sankcje stosowane w podatku VAT

  Nowe sankcje stosowane w podatku VAT

  Podatnicy popełniający błędy w rozliczaniu VAT, które powodują zaniżenie zobowiązania podatkowego czy zawyżenie nadwyżki VAT, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi w postaci wymierzenia dodatkowego zobowiązania podatkowego. Przepisy dotyczące zasad ustalania sankcji w tym roku zmienią się w dwóch terminach od 1 września i 1 listopada.
 • Microsoft może stracić na sankcjach - minister łączności Rosji

  Microsoft może stracić na sankcjach - minister łączności Rosji

  Rosyjski minister łączności Nikołaj Nikiforow ostrzegł, że Microsoft może stracić miliardy dolarów, jeżeli zastosuje się do amerykańskich sankcji gospodarczych i ograniczy sprzedaż swojego oprogramowania w Rosji - podała we wtorek agencja Reutera.
 • UE chce przedłużyć kolejny raz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję

  UE chce przedłużyć kolejny raz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję

  Unia Europejska ma ponownie za kilka tygodni przedłużyć sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej agresję na Ukrainie. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że tak wynika z kilku dyskusji przeprowadzonych w Brukseli przez dyplomatów z unijnych krajów. Restrykcje, które wygasają pod koniec przyszłego miesiąca, mają być przedłużone o pół roku.
 • Sankcje gospodarcze USA były dla władz PRL wielkim ciosem - Dr A. Zawistowski

  Sankcje gospodarcze USA były dla władz PRL wielkim ciosem - Dr A. Zawistowski

  Sankcje USA miały nie tylko siłę gospodarczą, ale też polityczną i propagandową. Władze PRL szacowały, że straciły na nich ok. 15 mld USD - mówi dr Andrzej Zawistowski z SGH. 35 lat temu, 23 grudnia 1981 r., w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, prezydent USA Ronald Reagan nałożył sankcje na PRL.
 • Rafamet wybuduje tokarkę dla metra w Meszhedzie

  W styczniu br. zniesiono nałożone na Iran sankcje gospodarcze. Wznowienie relacji biznesowych pozwoliło przedstawicielom Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. powrócić do współpracy handlowej z tamtejszymi odbiorcami. Pierwszym jej efektem jest podpisany w czerwcu kontrakt na dostawę tokarki podtorowej typu UGE 300 N. Maszyna będzie pracowała w warsztacie naprawczym metra mieszczącym się w mieście Meszhed (Mashhad).
 • Iran czeka na zielone światło

  Iran czeka na zielone światło

  Unia Europejska przedłużyła w czwartek o dwa tygodnie zawieszenie sankcji gospodarczych wobec Iranu. To krok techniczny, który ma dać czas na wdrożenie porozumienia uzgodnionego między Teheranem a mocarstwami o ograniczeniu irańskiego programu nuklearnego.
 • Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Rosji o pół roku

  Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Rosji o pół roku

  Ambasadorowie państw UE zgodzili się w piątek na przedłużenie o pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji, wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy - poinformowali unijni dyplomaci.
 • Inwestycje na rosyjskim rynku idą w odstawkę

  Sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej agresję na Ukrainę wywierają wpływ także na polski rynek funduszy inwestycyjnych. Kolejne TFI zdecydowało o likwidacji funduszu akcji rosyjskich.
 • UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do 31 stycznia 2016 roku

  UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do 31 stycznia 2016 roku

  Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek sankcje gospodarcze wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt na wschodzie Ukrainy. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2016 roku.