Sandomierz

Synonimy:
Sandomierzu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Sandomierz (78)

 • Sandomierz: polski "mały Rzym" z Donem Matteo

  Sandomierz: polski "mały Rzym" z Donem Matteo

  Sandomierz, zwany również "małym Rzymem" został ulokowany, podobnie jak stolica Włoch, nad rzeką i na siedmiu wzgórzach. Przed wiekami to właśnie u stóp sandomierskiej starówki San, czyli "ostatnia dzika rzeka w Europie" wpadała do Wisly. Miasto dzięki zabytkom, ciszy i malowniczości ma swój niepowtarzalny klimat, co docenili twórcy serialu "Ojciec Mateusz" dla którego Sandomierz to miejsce akcji. Poniżej przedstawiamy 13 największych atrakcji "małego Rzymu".
 • Stare, nadwiślańskie Góry Pieprzowe. Czy słyszałeś kiedyś o nich?

  Stare, nadwiślańskie Góry Pieprzowe. Czy słyszałeś kiedyś o nich?

  Położone są ok 2 km na wschód od Sandomierza na lewym brzegu Wisły i tak naprawdę są pozostałością Gór Sandomierskich i jednocześnie (pod względem geologicznym) wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Obok Sudetów, to najstarsze góry w Europie! Ich wiek obliczany jest na ok. 500 mln lat!
 • Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Dziś o godz. 9 rano Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy o 68 cm - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach. Według dyżurnego WCZK Krzysztofa Bartosza, poziom rzeki w mieście jeszcze wzrośnie, ale woda prawdopodobnie nie będzie tak wysoka, jak wskazywały wcześniejsze prognozy. Sandomierscy strażacy apelują do mieszkańców powiatu, aby - ze względów bezpieczeństwa - nie wchodzili na wały przeciwpowodziowe.
 • Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Fala wezbraniowa na Wiśle w okolicach Sandomierza może być wyższa niż się wcześniej spodziewaliśmy. Sytuacja robi się poważna, ale jest pod kontrolą - oświadczył minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.
 • Sandomierz: Obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

  Sandomierz: Obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

  Dyskusja poświęcona relacjom chrześcijańsko-żydowskim, modlitwa na kirkucie i nabożeństwo w katedrze odbyły się w czwartek w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w ramach centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. W katedrze ponownie udostępniono publiczności, opatrzony obecnie komentarzem, XVIII-wieczny obraz przedstawiający rzekomy żydowski mord rytualny.
 • "Ojciec Mateusz" pomaga przedszkolakom

  "Ojciec Mateusz" pomaga przedszkolakom

  Wybudowane m. in. dzięki wsparciu ekipy serialu "Ojciec Mateusz" przedszkole, zostanie otwarte we wtorek w Sandomierzu. Udział w uroczystości zapowiedział odtwórca roli księdza-detektywa, Artur Żmijewski.
 • Sandomierz: Zaostrzył się spór między miastem a PTTK

  Przecinanie krat, zakładanie nowych zamków i łańcuchów - taki jest efekt sporu między władzami Sandomierza a działającym w tym mieście oddziałem PTTK o administrowanie zabytkami: Bramą Opatowską i podziemną trasą turystyczną.
 • Na święta? Do Sandomierza!

  Na święta? Do Sandomierza!

  Agnieszka Kawiorska, czyli Kinga Zawadzka z "Barw szczęścia", Wielkanoc zawsze spędza w rodzinnym Sandomierzu. - W ciągu roku nie mam czasu, by regularnie odwiedzać najbliższych, więc staram się chociaż na święta wracać do domu - mówi.

Filmy - Sandomierz (1)