Sandomierz

Synonimy:
Sandomierzu,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Sandomierz (44)

 • Turyści skarżą opłaty klimatyczne w kolejnych miastach

  Turyści skarżą opłaty klimatyczne w kolejnych miastach

  Sandomierz, Szczyrk oraz Toruń - to miasta, w których turyści podważają zasadność pobierania tzw. opłaty klimatycznej. O sprawie poinformował jeden ze skarżących - Patryk Białas.
 • Sandomierz: polski "mały Rzym" z Donem Matteo

  Sandomierz: polski "mały Rzym" z Donem Matteo

  Sandomierz, zwany również "małym Rzymem" został ulokowany, podobnie jak stolica Włoch, nad rzeką i na siedmiu wzgórzach. Przed wiekami to właśnie u stóp sandomierskiej starówki San, czyli "ostatnia dzika rzeka w Europie" wpadała do Wisly. Miasto dzięki zabytkom, ciszy i malowniczości ma swój niepowtarzalny klimat, co docenili twórcy serialu "Ojciec Mateusz" dla którego Sandomierz to miejsce akcji. Poniżej przedstawiamy 13 największych atrakcji "małego Rzymu".
 • Stare, nadwiślańskie Góry Pieprzowe. Czy słyszałeś kiedyś o nich?

  Stare, nadwiślańskie Góry Pieprzowe. Czy słyszałeś kiedyś o nich?

  Położone są ok 2 km na wschód od Sandomierza na lewym brzegu Wisły i tak naprawdę są pozostałością Gór Sandomierskich i jednocześnie (pod względem geologicznym) wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Obok Sudetów, to najstarsze góry w Europie! Ich wiek obliczany jest na ok. 500 mln lat!
 • Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Dziś o godz. 9 rano Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy o 68 cm - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach. Według dyżurnego WCZK Krzysztofa Bartosza, poziom rzeki w mieście jeszcze wzrośnie, ale woda prawdopodobnie nie będzie tak wysoka, jak wskazywały wcześniejsze prognozy. Sandomierscy strażacy apelują do mieszkańców powiatu, aby - ze względów bezpieczeństwa - nie wchodzili na wały przeciwpowodziowe.
 • Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Fala wezbraniowa na Wiśle w okolicach Sandomierza może być wyższa niż się wcześniej spodziewaliśmy. Sytuacja robi się poważna, ale jest pod kontrolą - oświadczył minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.
 • Sandomierz: Obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

  Sandomierz: Obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

  Dyskusja poświęcona relacjom chrześcijańsko-żydowskim, modlitwa na kirkucie i nabożeństwo w katedrze odbyły się w czwartek w Sandomierzu (Świętokrzyskie) w ramach centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. W katedrze ponownie udostępniono publiczności, opatrzony obecnie komentarzem, XVIII-wieczny obraz przedstawiający rzekomy żydowski mord rytualny.
 • "Ojciec Mateusz" pomaga przedszkolakom

  "Ojciec Mateusz" pomaga przedszkolakom

  Wybudowane m. in. dzięki wsparciu ekipy serialu "Ojciec Mateusz" przedszkole, zostanie otwarte we wtorek w Sandomierzu. Udział w uroczystości zapowiedział odtwórca roli księdza-detektywa, Artur Żmijewski.
 • Na święta? Do Sandomierza!

  Na święta? Do Sandomierza!

  Agnieszka Kawiorska, czyli Kinga Zawadzka z "Barw szczęścia", Wielkanoc zawsze spędza w rodzinnym Sandomierzu. - W ciągu roku nie mam czasu, by regularnie odwiedzać najbliższych, więc staram się chociaż na święta wracać do domu - mówi.
 • "Ojciec Mateusz": Śnieżne kłopoty

  "Ojciec Mateusz": Śnieżne kłopoty

  Sandomierz pod śniegiem powinien być wymarzoną sceneria dla filmowców. Choć zaśnieżone renesansowe kamieniczki mają swój urok, to producentom popularnego serialu opady śniegu pomieszały jednak szyki. Do tego stopnia, że musiała interweniować straż pożarna.
 • Śladami "Ojca Mateusza"

  Śladami "Ojca Mateusza"

  Sandomierz stał się jednym z najpopularniejszych polskich miast. Wszystko za sprawą serialu "Ojciec Mateusz". Turyści przybywający do tego świętokrzyskiego miasta mogą zbliżyć się do bohaterów serialu podróżując "Śladami Ojca Mateusza".

Filmy - Sandomierz (3)